Ak navštívite mesto Žiar nad Hronom, určite vás ohúri tento kaštieľ. Nenechajte sa však zmiasť vonkajšou fasádou, ako by bol úplne opustený. Ako sa hovorí – pravá krása prichádza zvnútra. Biskupský kaštieľ v Žiari nad Hronom je toho dôkazom. Jeho interiér je ako z iného sveta.
Prechádzajúc jeho priestormi, dýchate históriu a cítite atmosféru minulých storočí. Krásne expozície, zrekonštruované interiéry a mohutný platan, ktorý ukrýva príbehy z dávnej minulosti, to všetko tvorí neopakovateľný zážitok.
Tento monumentálny objekt s nevšednou históriou a jedinečnou atmosférou priťahuje návštevníkov ako magnet! No nie vždy sa vedia dopátrať, čo ukrýva, či je možné tam vojsť a kto ho spravuje. No ak už sa tam dostanete, pri jeho prehliadke sa stávate doslova cestovateľom v čase – aspoň my sme to tak vďaka výbornému sprievodcovi (kastelán Peter Mosný) cítili 😉 Poďme si teda bližšie predstaviť túto historickú perlu mesta.
Tento kaštieľ, ktorý sa nachádzal vo Svätom Kríži (terajší Žiar nad Hronom), pôvodne slúžil ako malé stredoveké sídlo. V 17. storočí sa stal letnou rezidenciou ostrihomských arcibiskupov. Podľa oficiálnych záznamov, kaštieľ v Žiari nad Hronom dal vystavať ostrihomský arcibiskup Peter Pázmáň v roku 1631. Avšak, kastelán, ktorý nás sprevádzal po historickej stavbe, nás informoval, že to je nesprávna informácia. Prvý písomný doklad o existencii tohto kaštieľa pochádza už z roku 1605 a jeho autorom je Pázmánov predchodca, František Forgáč. Podľa kastelána, práve Forgáč rekonštruoval pôvodný objekt, ktorý bol postavený na základoch dávnej pevnosti. Po jeho smrti, Pázmáň začal s rekonštrukciou prízemnej časti stavby, kde vybudoval niekoľko izieb zdobených štukom. Táto časť kaštieľa sa až do dnešných dní označuje ako Pázmániho krídlo. V reakcii na tureckú hrozbu, dal ďalší arcibiskup Juraj Lipaj postaviť silné opevnenie s vežami okolo kaštieľa.
Neskôr sa kaštieľ stal domovom banskobystrických biskupov. Prvým biskupom banskobystrickej diecézy, ktorý tu zriadil svoje sídlo, bol gróf František Berchtold z Ungerschutzu. Pod jeho vedením sa budova kaštieľa prestavala a upravovala, aby lepšie vyhovovala požiadavkám reprezentačného sídla biskupa. Berchtold dal vybudovať arkádové nádvorie a zasadiť platan, ktorý tu dodnes rastie a mohutnie. Kaštieľ bol navyše zariadený vzácnym nábytkom.
Kaštieľ bol aj domovom archívu panstva a bohatej knižnice, ktorá obsahovala 1 100 zväzkov vzácnych kníh a listín súvisiacich s históriou kaštieľa. Prvý banskobystrický biskup František Berchtold, ktorý mal významný podiel na histórii mesta a jeho povýšení na jedno z najdôležitejších miest vo vtedajšom Uhorsku, zomrel práve tu vo svätokrížskom kaštieli.
Najvýznamnejším biskupom a obyvateľom kaštieľa bol však prvý predseda Matice slovenskej, Dr. Štefan Moyses. Jeho pôsobenie a činnosť v tomto kaštieli umožnili, aby sa toto miesto stalo na istý čas dôležitým centrom národno-oslobodzovacieho hnutia Slovákov!
Štefan Moyses, ktorý do Svätého Kríža prišiel až z Chorvátska, kde predtým zastával významné pozície, sa ocitol v ruine – kaštieľ bol po revolučných rokoch v devastovanom stave. So sebou do tejto pustatiny priviedol aj svoje služobníctvo, ktoré následne zdesené ušlo. Musel vynaložiť veľké úsilie, aby ich presvedčil o návrate. Hovorí sa, že v prvých dňoch svojho pôsobenia v týchto končinách, musel nový biskup spávať priamo na zemi, keďže nemal k dispozícii ani posteľ.
Následne si zobral pôžičku a s odhodlaním sa pustil do obnovy. Tieto finančné prostriedky však neinvestoval iba do rekonštrukcie kaštieľa, ale aj do ekonomickej obnovy celej oblasti Svätého Kríža. Napriek mnohým úskaliam sa mu podarilo kaštieľ zrenovovať a zostal v ňom až do svojej smrti.
Od leta 2020 je návštevníkom kaštieľa prístupná už aj expozícia Pamätnej izby Štefana Moysesa. Tento unikátny priestor bol vybavený autentickým nábytkom a osobnými predmetmi, ktoré kedysi patrili samotnému biskupovi. Expozícia obsahuje aj jeho tri najobľúbenejšie predmety, a to postriebrenú cukorničku, soľničku a nádobu na smotanu do kávy. Vystavené sú tiež jeho biskupské rúcho, mitra (hlavové pokrývanie) a rukavice, ktoré nosieval pri výkone svojej služby.
Jedinečný pohľad do minulosti ponúka aj Moysesova pracovňa, v ktorej sa zachovalo niekoľko kusov starožitného nábytku z obdobia jeho úradovania.
Medzi tie patria tri knižničné vitríny a masívny príborník, ktoré biskup využíval pri svojej práci.
Mimochodom, miesto posledného odpočinku Štefana Moysesa nájdete na pôvodnom starom námestí pri kostole oproti kaštieľu, z ktorého sa dostanete až ku krypte v kostole. Hrobka v Kostole Povýšenia svätého Kríža v Žiari nad Hronom je miestom posledného odpočinku banskobystrických biskupov.
V roku 1942 sa do priestorov kaštieľa presťahovali saleziáni, ktorí tu nezotrvali dlho. Od roku 1960 bol kaštieľ domovom pre strednú ekonomickú školu, ktorá si získala výbornú reputáciu. Po následnom odpredaji budovy škola prešla transformáciou a stala sa obchodnou akadémiou. Študenti opustili túto budovu len pred pár rokmi, no dnes tu môžete nájsť jednu expozíciu venovanú práve školákom – školskú triedu v štýle ČSSR 🙂
Biskupská sieň, ktorá sa pôvodne využívala na organizovanie spoločenských stretnutí a prijímanie návštev biskupov, predstavuje neoddeliteľnú časť kaštieľa.
V roku 2018 kúpilo objekt renesančno-barokového kaštieľa samotné mesto Žiar nad Hronom, so zámerom urobiť z kaštieľa dôstojné centrum mesta. Dnes tak v tejto sále môžu prebiehať aj sobáše či iné kultúrno-spoločenské podujatia. Prinavrátila sa jej tak pôvodná funkcia a dúfajme aj sláva.
Nájdete tu aj ďalšie exponáty či stálu archeologickú expozíciu.
Do priestorov východného krídla kaštieľa je už presťahovaná aj Galéria Jula Považana.
Považanove obrazy sú oknami do slovenskej histórie a kultúry. Cez obrazy, ktoré svojmu rodisku tento umelec daroval, máme možnosť nahliadnuť do krajiny jeho detstva, preskúmať tradície Slovenska, jeho folklórne rozprávky a piesne. Sú ako tiché svedectvá minulosti, ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť a ceniť si naše korene a dedičstvo.
Klenotom celého kaštieľa je aj Biskupská kaplnka.
Bola však doslova zlikvidovaná hrubým stavebným zásahom a premenená na sklad CO počas vojny. Môžeme len dúfať, že aj táto kaplnka sa dočká svojej ďalšej obnovy.
Centrom pozornosti však bezpochyby je mohutný platan, ktorý je súčasťou kaštieľa. Tento impozantný strom je svedkom dávnej histórie a jeho tichý šepot vám môže rozpovedať tajomstvá, ktoré sa tu odohrali.
Je to oáza pokoja, miesto, kde sa čas zastavil a kde môžete na chvíľu uniknúť pred ruchom moderného sveta. Príďte sa poprechádzať po chodbách a objavovať rôzne zákutia tohto miesta.
Biskupský kaštieľ v Žiari nad Hronom je teda miestom, ktoré by ste nemali minúť. Jeho krásy sú skryté, ale ak sa rozhodnete ich objaviť, budete odmenení nezabudnuteľným zážitkom. Je to klenot, ktorý hrdinsky odoláva zubu času a ktorý nám pripomína našu bohatú históriu. Históriu, ktorú by sme nemali zabúdať.
A ako sa sem dostať? OOCR Región Gron tu organizuje v spolupráci s krajskou cestovnou kanceláriou Za horami za dolami komentované prehliadky kaštieľa. Prehliadky sa konajú raz mesačne, vždy v nedeľu, pre aktuálne termíny sledujte stránku www.regiongron.sk.
Cez týždeň je možné kaštieľ navštíviť v utorok, štvrtok, piatok: 09.00 – 13.00. Prehliadku je potrebné dohodnúť minimálne 24 hodín vopred telefonicky (0918 800 955) alebo e-mailom (kastiel@ziar.sk). Viac informácií nájdete i tu: https://www.ziar.sk/biskupsky-kastiel/.
PS: Pri kaštieli sa nachádza aj mestský park venovaný Štefanovi Moysesovi.
Je obľúbeným oddychovým miestom nielen pre domácich obyvateľov, ale aj pre turistov. Bol vybudovaný v polovici 18. storočia a je zapísaný v zozname Národných kultúrnych pamiatok. Je tu veľa oddychových miest najmä pre trávenie voľného času s deťmi ako aj Minizoo. Viac o tomto parku sa dočítate aj v tomto našom článku.
A ak sa už chystáte na výlet do Žiaru nad Hronom, nemali by ste si nechať ujsť návštevu týchto zaujímavých miest v samotnom meste a jeho blízkom okolí:
Objavte spolu s nami Stredné Pohronie – Región GRON. Viac ako 150 kilometrov značených turistických trás, horské cyklotrasy rôznej náročnosti, 11 lokalít Pohronskej hradnej cesty, ale aj termálne kúpele ukrývajúce európsky unikát.
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s OOCR Región GRON, ktorá sa venuje záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva regiónu Stredné Pohronie v Banskobystrickom kraji. Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.