o
  • #PRAVESLOVENSKE
    • .Ochutnaj
    • .Spoznaj
    • .Tradície
    • .Tvorím
    • .Obchod
    • .UžívamSi
    • » Fotopríbehy pre KOCR/OOCR
    • » Mediálne partnerstvo
    • » Staňte sa Partnerom
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Články

    TURISTIKA

    • Na hory
    • Lezenie, Ferraty
    • Ľahká turistika
    • Za dedinou

    HISTÓRIA & UNESCO

    • Hrady & Zámky
    • Kostoly a kostolíky
    • Unesco
    • Pamiatky a Múzeá

    FOLKLÓR & TRADÍCIE

    • Folklórne súbory
    • Tradície a remeslá
    • Skanzeny & ľudová architektúra
    • Slovenské kroje

    ZÁBAVA

    • Atrakcie
    • Pre deti

  • Spoznaj výrobcov
    • Príbehy slovenských výrobcov
    • Potraviny & Nápoje
    • Remeselná tvorba
    • Inšpirované folklórom
  • DovolenkaNa Slovensku
  • .ObchodDarčeky
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Mestská veža Brezno - Zvonica "v novom šate"
História & UNESCO

Mestská veža Brezno – Zvonica „v novom šate“

Kvíz - Ľudovít Štúr
Kvíz

Kvíz – Ľudovít Štúr

Čaro jesene v Oravskom Podzámku
Kvíz

Kvíz – Vedeli ste toto o Oravskom hrade?

Kalvária v Banskej Štiavnici - najimpozantnejšia baroková kalvária v strednej Európe
História & UNESCO

Kalvária v Banskej Štiavnici – najimpozantnejšia baroková kalvária v strednej Európe

Animovaný príbeh - vojenská posádka na hrade
História & UNESCO

Animovaný príbeh – vojenská posádka na hrade

Kvíz - Najkrajší hrad v Malých Karpatoch – Červený Kameň (4)
Kvíz

Kvíz – Najkrajší hrad v Malých Karpatoch – Červený Kameň (4)

regiony

Regióny Slovenska

historia

Pamiatky & Atrakcie

turistika

Turistika

skanzeny

Ľudová architektúra

folklor

Tradície & Folklór

ubytko

Oddych & Dovolenka

Úvod Kvíz

Kvíz – Ľudovít Štúr (2)

.Spoznaj #praveslovenskeAutor:.Spoznaj #praveslovenske
9. marca 2021
1 min. čítanie
v Kultúra, Kvíz
Kvíz - Ľudovít Štúr (2)

Kvíz - Ľudovít Štúr (2)

Zdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedinZdieľať na Pintereste

Kto bol Ľudovít Štúr? Meno Ľudovíta Štúra je všetkým Slovákom dobre známe, a to najmä tým, že sa o ňom učíme v škole. S Múzeom Ľudovíta Štúra sme si pre vás pripravili pokračovanie kvízu zo života tohto najznámejšieho slovenského národovca a zakladateľa spisovnej slovenčiny. Takže svoje vedomosti o tom, kto bol Ľudovít Štúr, si môžete v nasledujúcich minútach overiť 😉

V roku 1836 sa konala „Devínska slávnosť“, ktorú zorganizoval Ľudovít Štúr pre študentov a na ktorej všetci prítomní zložili prísahu vernosti národu a ku krstným menám si pridali slovanské meno. Aké meno používal Ľudovít Štúr?

Kvíz - Ľudovít Štúr (2)
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Devínsku vychádzku zorganizoval Ľ. Štúr spolu s Ctibochom Zochom a s Benjamínom Pravoslavom Červenákom. Išlo o tajné stretnutie. Každý z prítomných predniesol báseň alebo prejav, spievali sa národné piesne. Akt prijatia slovanských mien spojený s prísahou vernosti národu sa do spomienok účastníkov zapísal ako národný krst. Štúr už dávnejšie predtým pripájal meno Velislav k svojmu podpisu, zaujímavé je, že po tejto národnej slávnosti ho používal už iba zriedkavo. Mnohí z účastníkov si však tieto mená osvojili a trvalo ich používali, napríklad Jozef Miloslav Hurban.

V ktorom roku kodifikoval Ľudovít Štúr spisovný slovenský jazyk?

Kvíz - Ľudovít Štúr (2)
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Proces kodifikácie spisovnej slovenčiny však v skutočnosti trval niekoľko rokov a okrem kodifikátorov doň zasiahol aj väčší počet vzdelancov. Išlo totiž o dôležitý zlom, ktorý bolo potrebné prerokovať v širokej diskusii. Prvé dôležité stretnutie sa konalo na fare v Hlbokom 11. – 16. júla 1843, kde boli prítomní viacerí Štúrovi priatelia (Hurban i Hodža) a dohodli sa na tom, že prijmú jednotný spisovný jazyk. Oficiálne bol prijatý na štvrtom zasadaní spolku Tatrín v Čachticiach v auguste 1847, keď ho s viacerými zmenami schválili evanjelickí štúrovci i katolícki bernolákovci.

Obraz, ktorý vidíte, sa viaže ku kodifikácii spisovného slovenského jazyka. Znázorňuje návštevu Štúra, Hurbana a Hodžu na Dobrej vode u ...

Kvíz - Ľudovít Štúr (2)
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Návšteva Štúra, Hurbana a Hodžu na Dobrej Vode 17. júla 1843 sa do kolektívnej pamäti Slovákov zapísala ako púť k Jánovi Hollému so žiadosťou o požehnanie pre novú spisovnú slovenčinu, ktoré aj dostali. V tomto duchu ju aj Andrej Kováčik v roku 1935 zvečnil (olej na plátne, 150 x 195 cm). Vľavo v kresle sedí Ján Hollý. Dominantnou postavou je Ľudovít Štúr, ktorý stojí priamo pred Hollým a v skutočnosti bol iniciátorom zobrazovanej udalosti. Zvyšní dvaja evanjelickí farári, Jozef Miloslav Hurban a Michal Miloslav Hodža, stoja v pozadí. Obraz v sebe nesie trojakú symboliku: spojenie dvoch slovenských kresťanských cirkví – evanjelickej a katolíckej – v jednotnom národnom hnutí, ale aj stret dvoch generácií – vekový i literárny – klasicizmu a romantizmu. Je odrazom legendy o Hollého požehnaní pre slovenčinu a o národnom triumviráte Štúr – Hurban – Hodža, ako sa uchovala v kolektívnej pamäti, ktorú aj sám pomohol upevniť. Olejomaľbu Andreja Kováčika odkúpilo Múzeum Ľudovíta Štúra pri svojom vzniku v roku 1965 od Spolku svätého Vojtecha ako svoju prvú zbierku.

Ktorá žena bola veľkou láskou Ľudovíta Štúra?

Kvíz - Ľudovít Štúr (2)
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Vo všeobecnosti verejnosť považuje Adelu Ostrolúcku za ženu, ktorá bola láskou Ľ. Štúra. Toto tvrdenie však nie je podložené žiadnymi faktami, je to skôr mýtus, ktorý sa u nás vytrvalo šíri aj ďalej. Skutočnou láskou Ľudovíta Štúra bola Marie Pospíšilová. Zoznámil sa s ňou, keď sa vracal zo štúdií v Halle naspäť do Bratislavy. Cestou sa zastavil v Hradci Králové, kde mal pôvodne iba odovzdať zásielku kníh Janovi Hostivítovi Pospíšilovi od jeho syna. Napokon sa tu však nečakane zdržal niekoľko dní. Očarila ho hostiteľova dcéra Marie, ktorá bola veľmi vzdelaná, recitovala, výborne hrala na klavíri, spievala, písala vlastné básne a prejavovala vrúcne vlastenecké nadšenie. Ľudovít sa s ňou mohol zhovárať i o témach, o ktorých dovtedy hovoril len s mužmi. Očarila ho však i svojim zjavom a Štúr sa po prvýkrát v živote zaľúbil.

Prečo sa Ľudovít Štúr nikdy neoženil?

Kvíz - Ľudovít Štúr (2)
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

V minulých stáročiach sa sobáš považoval za akt založenia rodiny a muž si mohol založiť rodinu, čiže oženiť sa, až keď pre ňu zabezpečili živobytie. Príkladom sú všetci Štúrovi súrodenci a všeobecne známi priatelia vrátane J. M. Hurbana či Andreja Sládkoviča. Ľudovít Štúr sa v takej situácii, hoci potenciálne, ocitol len raz, keď sa vracal z univerzitných štúdií a mal prisľúbenú vplyvnú podporu, aby sa stal profesorom na bratislavskom lýceu. Miesto nezískal, vládne a cirkevné kruhy sa usilovali zabrániť Štúrovi v pôsobení medzi mládežou i v rodiacej sa slovenskej politike. Toto bol okamih, kedy musel prijať životné rozhodnutie. Keby bol upustil od svojich snáh o modernizáciu slovenského národa a jeho plnú emancipáciu v Uhorsku, mohol získať rôzne, aj vysoké posty, ktoré by mu zabezpečili pohodlný život.

Prečo sa Ľudovít Štúr usiloval o kodifikáciu spisovného jazyka?

Kvíz - Ľudovít Štúr (2)
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Jazyk je základným atribútom akéhokoľvek spoločenstva, jednotný spisovný jazyk je základom národnej identity a umožňuje národu rozvíjať spoločenský život vo všetkých smeroch. Ľudovít Štúr to vedel a mal aj potrebné jazykovedné vzdelanie, aby mohol takýto krok urobiť. Nový spisovný slovenský jazyk slúžil ako spojivo národnej jednoty, nástroj oslovovania širokej verejnosti trpezlivou osvetovou činnosťou, ale i budovania vyšších foriem vzdelanosti a spoločenského života.

Aký pravopis navrhol Štúr pre nový spisovný jazyk?

Kvíz - Ľudovít Štúr (2)
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Zjednodušene by sa dalo povedať, že základom fonetického pravopisu je pravidlo „píš ako počuješ“. Štúr z hláskoslovia vylúčil hlásky y ä, ľ aj dvojhlásky. Staršia generácia však fonetický pravopis odmietala a dožadovala sa pôvodného etymologického pravopisu, na aký boli zvyknutí z češtiny. Spory o podobu spisovného jazyka trvali niekoľko rokov. Ich výsledkom sa stalo kompromisné riešenie, na ktorom sa dohodli obe strany sporu, a toto riešenie s malými obmenami pretrváva dodnes.

Čo bolo základom Štúrovej spisovnej slovenčiny?

Kvíz - Ľudovít Štúr (2)
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Za základ spisovného slovenského jazyka Štúr zvolil jazyk vzdelancov zo severu stredného Slovenska, tzv. mestský jazyk Liptovského Mikuláša a jeho blízkych satelitov. Vybral si ho zámerne, na základe nárečového prieskumu, ktorý spolu so svojimi žiakmi a priateľmi vykonali prostredníctvom zberu ľudovej slovesnosti v slovenských regiónoch. Zistil, že práve v tomto regióne sa slovenčina vyskytuje vo svojej najčistejšej podobe, nie je ovplyvnená jazykmi okolitých národov a zároveň má najväčší presah do ostatných nárečí. Ako sa neskôr ukázalo, táto voľba bola správna.

V roku 1846 vydal Ľ. Štúr dve kodifikačné diela. Ako sa volali?

Kvíz - Ľudovít Štúr (2)
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

V roku 1843 predstavil Ľudovít Štúr svoj návrh na podobu spisovnej slovenčiny. Vzápätí začal pracovať na kodifikačnom diele Nauka reči slovenskej. Avšak skôr ako toto dielo v roku 1846 vyšlo, musel pre očakávaný odpor zástancov češtiny najprv napísať a vydať dielo Nárečja slovenskuo alebo potreba písaňja v tomto nárečí. V ňom odôvodnil potrebu zavedenia slovenčiny a dokázal jej nevyhnutnosť. Obsahovalo Štúrove základné filozofické a historické náhľady na národ a jazyk, ale v širšom zmysle vyjadrovalo aj programové smerovanie jeho generácie.

V roku 1845 začal Ľudovít Štúr vydávať v novej spisovnej slovenčine aj prvé politické noviny. Ako sa tieto noviny volali?

Kvíz - Ľudovít Štúr (2)
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Slovenskje národňje novini boli prvým slovenským politickým periodikom. Pred nimi vychádzalo iba dvoje novín zväčša literárneho charakteru (Prešpurské noviny, Týdeník, aneb císařské královské národní noviny) a niekoľko kalendárov a almanachov. O povolenie vydávať politické noviny sa Ľudovít Štúr a jeho spolupracovníci usilovali niekoľko rokov. Štúr podal štyri žiadosti, kým povolenie dostal, a prvé číslo SNN vyšlo 1. augusta 1845 aj s literárnou prílohou Orol Tatranský. Vydavateľom a hlavným redaktorom novín bol Ľudovít Štúr. Vychádzali v Bratislave dvakrát týždenne v štúrovskej slovenčine a neoficiálne sa vnímali ako orgán národného hnutia. Štúr ich považoval za jeden z najdôležitejších nástrojov jeho upevňovania a propagácie jeho cieľov. Na začiatku revolúcie v roku 1848 po troch rokoch vychádzania noviny zanikli, no položili pevné základy slovenskej politickej publicistike a medzi obyvateľmi všeobecne rozšírili politické, právne, hospodárske a spoločenské povedomie.

Kvíz - Ľudovít Štúr (2)
Ak ste sa dobre zabavili a aj niečo nové dozvedeli, skúste aj naše ďalšie kvízy 🙂 prípadne nám pošlite námet na nový kvíz.

Pochváľte sa so svojim výsledkom:

Vložiť kvíz na svoju web stránku.
Zdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedinZdieľať na Pintereste
Reklamný priestor
Značky: Ľudovít ŠtúrMúzeum Ľudovíta ŠtúraPamiatky a MúzeáPRSlovenské národné múzeumZo života múzeí
.Spoznaj #praveslovenske

.Spoznaj #praveslovenske

Blog #praveslovenske o spoznávaní našej krásnej krajiny. Turistické tipy, novinky z múzeí, história a náučné kvízy. Sledujte nás aj na Instagrame a inšpirujte sa cestami po Slovensku.

Predošlý článok

Kvíz – Viete, čím sa zaoberá ÚĽUV?

Ďalší článok

Kvíz – Najkrajší hrad v Malých Karpatoch – Červený Kameň (4)

Podobné články

Horehronské múzeum - Brezno v premenách času
Kultúra

Horehronské múzeum – Brezno v premenách času

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Život a kultúra ľudu na Horehroní
Folklór

Horehronské múzeum – Život a kultúra ľudu na Horehroní

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Objavte putovné fotopointy na Gemeri
Región Gemer

Objavte putovné fotopointy na Gemeri

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Kvíz - Bojnický oltár
Kvíz

Kvíz – Bojnický oltár

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Reklamnýpriestor

Ďalšiezaujímavé články

Malokarpatské múzeum v Pezinku

Malokarpatské múzeum v Pezinku

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

V malokarpatskom mestečku Pezinok nájdete múzeum približujúce vinohradníctvo a vinárstvo v tomto regióne. Malokarpatské múzeum v Pezinku funguje už od roku 1960 a za...

Expozícia liptovskej paličkovanej čipky v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku

Expozícia liptovskej paličkovanej čipky v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku

Autor: .Tradície #praveslovenske

Pletenie čipiek patrí medzi najstarobylejšie a najarchaickejšie textilné techniky na Slovensku. Doteraz najstaršia správa o čipkách z Liptova sa zachovala...

Chystáte sa slovenských múzeí? Využívajte audio sprievodcov

Chystáte sa do slovenských múzeí? Využívajte mobilných audio sprievodcov

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Zatiaľ zoznam múzeí na Slovensku, ktoré majú vlastné mobilné aplikácie v podobe audio sprievodcov je veľmi krátky, čo je veľká...

Čutkovská dolina - povinná zastávka s deťmi

Čutkovská dolina – povinná zastávka s deťmi

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Čutkovská dolina je jedna z najkrajších dolín Veľkej Fatry. Je prístupná po dobre značenej asfaltovej ceste a na jej začiatku...

Coburgovský kaštieľ v Jelšave

Coburgovský kaštieľ v Jelšave

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Túto národnú kultúrnu pamiatku nájdete priamo na námestí mesta Jelšava, oproti veľkolepému kostolu sv. Petra a Pavla. Prvá písomná zmienka...

Horskí vodcovia - Naša práca je poslanie

Horskí vodcovia – Naša práca je poslanie

Autor: Spolok horských vodcov Vysoké Tatry

V súčasnosti Spolok horských vodcov vo Vysokých Tatrách zastrešuje 23 stálych horských vodcov. Naša práca je poslanie Niekde medzi spodnou...

sk-hrady-zamky-a-kastiele-z-neba

Pozrite sa na slovenské hrady a zámky z vtáčej perspektívy

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Leteckí fotografi zo stredného Slovenska pripravujú jedinečnú knihu s leteckými pohľadmi na naše historické klenoty. Unikátna letecká kniha predstaví hrady,...

Ďakujemenašim partnerom

Vyskúšali smeaj tieto hotely

Chateau GrandCastle
Recenzia hotela

Kráľovský záver roka v Chateau GrandCastle ****

Autor: .UžívamSi #praveslovenske
Zimný relax v kúpeľoch? Vyskúšali sme Wellness hotel Panorama ****
Recenzia hotela

Zimný relax v kúpeľoch? Vyskúšali sme Wellness hotel Panorama ****

Autor: .UžívamSi #praveslovenske
Maladinovo - príbehy sa rodia na Liptove
Recenzia hotela

Maladinovo – príbehy sa rodia na Liptove

Autor: .UžívamSi #praveslovenske

Reklamnýpriestor

Realitná kancelária Košice Borovička Nehnuteľnosti Košice Realitná kancelária Poprad Realitná kancelária Prešovdestiláty slovenské výrobky Realitná kancelária Poprad

Reklamný priestor
Ďalší článok
Kvíz - Najkrajší hrad v Malých Karpatoch – Červený Kameň (4)

Kvíz - Najkrajší hrad v Malých Karpatoch - Červený Kameň (4)

Malokarpatské múzeum v Pezinku

Malokarpatské múzeum v Pezinku

Ovocné destiláty Slovenská Borovička Predaj alkoholu Dzama rumy Slovenské destiláty

instagram označujte svoje príspevky #praveslovenske na Instagrame

Čaro hlavného mesta pri bežnej prechádzke ☀️🏰 @ibratislava.sk @praveslovenske 👉 @slovenske_narodne_muzeum_snm @snm_historicke_muzeum #bratislava #bratislavskyhrad #praveslovenske
Rozsiahle podzemie hradu Červený kameň sa urči Rozsiahle podzemie hradu Červený kameň sa určite oplatí navštíviť 👌 Unikátne pivničné priestory s delovými baštami vybudované v rokoch 1535-1544 sú jedny z najväčších v Európe 🏰 @praveslovenske 👉 @hradcervenykamen @slovenske_narodne_muzeum_snm
Hrad Sklabiňa (alebo Sklabinský hrad) sa nachád Hrad Sklabiňa (alebo Sklabinský hrad) sa nachádza nad obcou Sklabinský Podzámok a je jediným zachovaným hradom na území Turca 🏰 Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1309, kedy ho vlastnil magister Donč a od roku 1328 bol sídlom Turčianskej župy. Povesť o hrade hovorí, že počas búrok počuť na hrade dunivé kroky, rinčanie reťazí a zbraní a iné zvláštne zvuky. Tiež údajne vidno preháňať sa rytiera bez tváre v tmavom plášti 😉⚔️ #praveslovenske od 📸 @veronika.tisajova
Sledujte nás aj na TikToku 😉 kde budeme pridá Sledujte nás aj na TikToku 😉 kde budeme pridávať oveľa viac videí z našich výletov po Slovensku 🇸🇰👣 #praveslovenske #slovensko #trnava
Hrad Hajnáčka z vrchu Veľkého kopca 🏰 Hrad Hrad Hajnáčka z vrchu Veľkého kopca 🏰 Hrad Hajnáčka je voľne prístupná zrúcanina pôvodného gotického hradu z 13. storočia. Nájdete ho na Gemeri pri rovnomennej obci, uprostred Cerovej vrchoviny (CHKO). Na hradné bralo sa dostanete po chodníku s miernym stúpaním 👣 #praveslovenske od 📸 @micsudaphotovideo
Pútnické miesto Kohútovo a Záhradný les v Nov Pútnické miesto Kohútovo a Záhradný les v Novej Bani 🙏 Pútnické miesto Kohútovo vďačí za svoj vznik objavu výdatného prameňa vody v období veľkého sucha v roku 1863. V roku 2020 boli v lesoch s medzi Kohútovom a areálom pri Zvoničke vysadené domáce i cudzokrajné stromy a kry, označené menovkami. A tak tu vznikol „Záhradný les“ 🙂 Jeho rozloha je 1,35 ha a vysadených tu bolo 101 stromov a 2459 krov 🌲🍀 @praveslovenske 👉 @zahoramizadolami.sk
Romantika na horskej riečke Belá s ikonickým Kr Romantika na horskej riečke Belá s ikonickým Kriváňom 🤍 Prajeme krásnu nedeľu nielen #podtatrami 🤩 #praveslovenske od 📸 @travelbedeker @veebee_live
Vápeč tesne pred búrkou ⚡️ Vápeč je nádh Vápeč tesne pred búrkou ⚡️ Vápeč je nádherný výhľadový vrch a leží nad obcou Horná Poruba v Strážovských vrchoch 👣 Veľmi dobre sú pozorovateľné okolité vrchy pohoria, no pri vhodných podmienkach vidieť Považský Inovec, Biele Karpaty, Javorníky, Súľovské vrchy, časť Malej a Veľkej Fatry, pohorie Vtáčnik, Pohronský Inovec či Tribeč. Jeho vrchol a blízke okolie tvoria rovnomennú národnú prírodnú rezerváciu vyhlásenú v roku 1993 👌 #praveslovenske od 📸 @samo.dlhos

Ďalšie projekty #praveslovenske

praveslovenske

Projekt #praveslovenske vďaka online nástrojom prezentuje "Hrdo a Srdcom" všetko krásne, čo doma máme. Milujme a vážme si naše kultúrne bohatstvo. Spoznávajme spolu slovenských umelcov a výrobcov, pravé slovenské výrobky, slovenské tradície, folklór, históriu a krásy Slovenska.

instagram facebook linkedin twitter tiktok pinterest

.Ochutnaj

ochutnaj

Ochutnaj pravé slovenské výrobky od slovenských výrobcov! Zámerom projektu je propagovať kvalitné slovenské potraviny a ich výrobcov. Tipy na reštaurácie a nákupy "s rozumom".

.Tradície

tradicie

Spoznaj s nami slovenské ľudové tradície a zvyky, tradičné remeslá, folklórne súbory a kroje! Na Slovensku máme desiatky folklórnych súborov, vďaka ktorým sa uchovávajú naše zvyky a tradície.

.Tvorím

tvorim

Slovenskí remeselníci, slovenský folklór, ľudová tvorba a inšpirácie nájdené vďaka folklóru a tradíciám. Cieľom tohto projektu je predstavenie šikovných Slovákov tvoriacich nové hodnoty.

.UžívamSi

uzivamsi

Naše foto príbehy o tom, ako si môžeš užiť život na Slovensku. Aj u nás máme skvelé miesta na oddych, kde si môžeme dať skvelú večeru či oddýchnuť vo wellnesse... užívajme si oddych doma.

Ďakujeme partnerom:

iprofil        realvea        podtatrami        grandcastle        ibratislava        ibratislava

Využívame biznis služby iProfil.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske | Alko iŠop DajHet.sk

Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Články
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Regióny Slovenska
  • Pamiatky & Atrakcie
  • Turistika na Slovensku
  • Skanzeny & ľudová architektúra

Využívame biznis služby iProfil.sk | Online faktúry cez iFakturacia.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske

Na našich stránkach používame súbory cookies. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a používateľské nastavenia.
Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov? Alebo si želáte vlastné nastavenie cookies?

.Spoznaj #praveslovenske
Používame  GDPR Cookie Compliance
Súbory Cookie

S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej stránky ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookie. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít. Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Súbory cookies sa ukladajú do počítača užívateľa, aby mu umožnili prístup k rôznym funkciám. Súbory cookies používame na zvýšenie efektivity Vašich návštev na našej webovej stránke. Súbory cookies používame na účely zapamätania predvolieb prehľadávania a to napríklad veľkosti textu, uprednostňovaného jazyka, predvolieb farieb atď. čo nám umožňuje jednoduchšie prechádzanie našou stránkou, a zhromažďovanie analytických informácií a to napríklad počtu návštevníkov na našej webovej stránke. Cookies nám umožňujú lepšie zhromažďovať informácie o používaní našej webovej stránky. V ich údajoch však v žiadnom prípade nezhromažďujeme vaše osobné údaje a informácie. Ukladá sa len jedinečný identifikátor relácie, ktorý nám umožňuje opätovne načítať profil a predvoľby užívateľa pri vašej ďalšej návšteve webovej stránky. Tieto webstránky používajú súbory cookies na zhromažďovanie anonymných štatistických informácií o návštevníkoch, zapamätanie si používateľských nastavení, pre lepšie prispôsobenie reklám záujmom návštevníkov a pre nevyhnutnú funkcionalitu webstránok. Súbory cookie sa nebudú používať na iný účel ako je uvedený. Udelený súhlas s cookie sa dá jednoducho odobrať pomocou nastavení na tejto stránke.

Používanie súborov cookie je možné nastaviť pomocou Vášho internetového prehliadača. Väčšina prehliadačov súbory cookie automaticky prijíma už vo úvodnom nastavení - obsahuje možnosti konfigurácie nastavení t.j. prehľadávač zvyčajne obsahuje možnosti ako napr. povolenie súborov cookie, prezeranie súborov cookie, zakázanie všetkých alebo vybratých súborov cookie atď.

Nevyhnutné cookies

Nevyhnutné cookies sú potrebné pre správne fungovanie webu. Ak by sme tieto cookies zakázali, stránka by mohla byť vo väčšine prípadov nefunkčná.

Ak zakážete tieto cookies, nebudeme môcť uložiť vaše preferencie. To znamená, že zakaždým, keď navštívite túto webovú stránku, budete musieť znova povoliť alebo zakázať súbory cookies.

Ostatné cookies

Ostatné cookies sú cookies, ktoré sú používané predovšetkým za účelom zvýšenia užívateľského komfortu, alebo správnej analytiky. Tieto cookies nám pomáhajú zlepšovať služby či napredovanie dizajnu a funkčnosti webstránky. Ide napríklad o cookies zo strany Google Analytics, Facebook, YouTube a iných marketingových služieb.

Prosíme zapnite si znova nevyhnutné cookies aby správne fungovala táto webstránka!

Ochrana osobných údajov

PREVÁDZKOVATEĽ: PraveSlovenske.sk o.z. je prevádzkovateľom všetkých osobných údajov, ktoré bude spracúvať v súlade s príslušnými právnymi predpismi.

PraveSlovenske.sk o.z. nezbiera na tomto webovom sídle priamo žiadne osobné údaje, ani čo sa týka odberu newsletterov a teda e-mailových adries užívateľov. Všetky osobné údaje, uverejnené v obsahu, teda v článkoch, sú osobné údaje poskytnuté pre zverejnenie článku priamo treťou stranou - teda zadávateľom obsahu a príjemcami osobných údajov je teda verejnosť. Osobné údaje priamo neprenášame do inej krajiny s cieľom ich spracovania, ale je možné, že budú v týchto krajinách dostupné, vzhľadom na povahu internetu ako takého a zverejnenia obsahu tohto webového sídla verejne na internete. Osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. uchováva tak dlho, ako je to potrebné pre naplnenie účelu spracovania podľa osobitných predpisov a účelu, na ktorý boli získané, v rámci ktorého by PraveSlovenske.sk o.z. malo byť schopné sa brániť proti právnym nárokom, a to najmä z dôvodu, že tieto informácie majú archívnu hodnotu.

Dotknutá osoba, t.j. osoba ktorej osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. spracováva, má právo:

1. Získať od prevádzkovateľa potvrdenie o tom, či sa spracúvajú osobné údaje, ktoré sa jej týkajú;
2. Na opravu a na doplnenie neúplných osobných údajov;
3. Na výmaz osobných údajov, ktoré sa jej týkajú, ak sa osobné údaje spracúvajú nezákonne, alebo už nie sú potrebné na účel, na ktorý sa získali alebo inak spracúvali;
4. Na obmedzenie spracúvanie osobných údajov, ak spracúvanie osobných údajov je nezákonné a dotknutá osoba namieta vymazanie osobných údajov a žiada namiesto toho obmedzenie ich použitia;
5. Podať návrh na začatie konania podľa § 100 Zákona na Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky.

V prípade potreby môžete kontaktovať PraveSlovenske.sk o.z. ohľadom ochrany osobných údajov elektronickou poštou na adrese mysme@praveslovenske.sk.