o
  • #PRAVESLOVENSKE
    • .Ochutnaj
    • .Spoznaj
    • .Tradície
    • .Tvorím
    • .Obchod
    • .UžívamSi
    • » Fotopríbehy pre KOCR/OOCR
    • » Mediálne partnerstvo
    • » Staňte sa Partnerom
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Články

    TURISTIKA

    • Na hory
    • Lezenie, Ferraty
    • Ľahká turistika
    • Za dedinou

    HISTÓRIA & UNESCO

    • Hrady & Zámky
    • Kostoly a kostolíky
    • Unesco
    • Pamiatky a Múzeá

    FOLKLÓR & TRADÍCIE

    • Folklórne súbory
    • Tradície a remeslá
    • Skanzeny & ľudová architektúra
    • Slovenské kroje

    ZÁBAVA

    • Atrakcie
    • Pre deti

  • Spoznaj výrobcov
    • Príbehy slovenských výrobcov
    • Potraviny & Nápoje
    • Remeselná tvorba
    • Inšpirované folklórom
  • DovolenkaNa Slovensku
  • .ObchodDarčeky
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Kvíz - rozprávkový kaštieľ Betliar
Kvíz

Kvíz – rozprávkový kaštieľ Betliar

Kvíz - Skanzen SNM Svidník
Kvíz

Kvíz – Objavujeme skanzen vo Svidníku

Kvíz - Ako dobre poznáte Bojnický zámok?
Kvíz

Kvíz – Ako dobre poznáte Bojnický zámok?

Kvíz - Ako dobre poznáte Bratislavský hrad?
Kvíz

Kvíz – Ako dobre poznáte Bratislavský hrad?

Vysoká pec v Sirku - Červeňany
História & UNESCO

Vysoká pec v Sirku – Červeňany

Kvíz - Najkrajší hrad v Malých Karpatoch - Červený Kameň
Kvíz

Kvíz – Najkrajší hrad v Malých Karpatoch – Červený Kameň

regiony

Regióny Slovenska

historia

Pamiatky & Atrakcie

turistika

Turistika

skanzeny

Ľudová architektúra

folklor

Tradície & Folklór

ubytko

Oddych & Dovolenka

Úvod Kvíz

Kvíz: Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum. Kde ho nájdete?

.Spoznaj #praveslovenskeAutor:.Spoznaj #praveslovenske
22. marca 2021
1 min. čítanie
v História & UNESCO, Kvíz, Región Bratislava
Kvíz - Archeologické múzeum

Kvíz - Archeologické múzeum

Zdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedinZdieľať na Pintereste

Na Slovensku máme aj Archeologické múzeum. Vedeli ste o tom? A viete aj kde sa nachádza? Na to Vám dá odpovede tento kvíz. Riešte aj ďalšie kvízy. Dozviete sa v nich aj to, čo nájdete v expozíciách a výstavách Archeologického múzea.

V ktorom meste sídli Archeologické múzeum?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Na ktorej ulici môžeme nájsť Archeologické múzeum?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Archeologické múzeum sídli na Žižkovej ul. 12 v Bratislave. Vstup do múzea je spoločný s ďalšími múzeami na Žižkovej ul. č. 16. Tento názov ulica dostala v roku 1946. Pôvodne sa volala Cesta Márie Terézie a ešte predtým Podhradská ulica.

Ako sa volá kúria, v ktorej sídli Archeologické múzeum?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Kamperova kúria, ktorá vznikla na úpätí hradného kopca neďaleko Dunaja, bola postavená v 16. storočí na mieste starších stredovekých domov. Keďže táto stavba bola postavená mimo hradieb mesta, vybudovali ju ako pevnosť so strieľňami v atike (zachovali sa len na východnej strane) a hlbokou priekopou s padacím mostom.

V akej podhradskej obci (historickej štvrti) sa nachádzala kúria, v ktorej je dnes Archeologické múzeum?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Zuckermandel bol časťou bratislavského Podhradia medzi južným svahom hradného kopca a Dunajom, na západ od Vydrice a mesta, pozdĺž diaľkovej cesty smerujúcej z Bratislavy do Karlovej Vsi, Devína a ďalej na Viedeň. Pôvodne bolo najmä miestom, kde žilo hradné služobníctvo, remeselníci, lodníci a rybári. Pre obchodníkov bol miestom prechodu, čomu sa postupne prispôsobili tunajšie služby. Boli tu najmä hostince, ale aj pivovar. Zaujímavosťou je, že tu existovala aj tajomná „továreň na krv“, kde vraj taliansky lekár Lazaro Spalazzini koncom 18. storočia experimentoval s výrobou umelej krvi. Známa tu bola aj továreň na výrobu ľadu (čo bola dôležitá vec v časoch, kedy ľudia nemali chladničky). Najväčší rozmach dosiahol Zuckermandel v období vlády Márie Terézie, kedy sa stal bratislavský hrad sídlom uhorského miestodržiteľa. Prisťahovalo sa sem vtedy aj nové obyvateľstvo z Rakúska a nemeckých regiónov. Spolu s Vydricou bol Zuckermandel v rokoch 1848 až 1851 pripojený k mestu Bratislava ako súčasť IV. mestského okresu tzv. Theresienstadt. Bohatší obyvatelia sa postupne sťahovali preč a tunajšie domy sa prestavovali na nájomné byty pre chudobných.

Vylúštite aký chronostikon sa skrýva v nápise, pôvodne umiestnenom na vonkajšej fasáde pri vstupnej bráne do kúrie spolu s rodinným erbom Kamperovcov. Dnes sa táto tabuľa nachádza na fasáde na nádvorí múzea.

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Prepis textu nápisu: LIBERA CvRIA SchARFENEK VOCATA FRANCISCI KHAMPERI. Vylúštenie chronostikonu: Z nápisu vypíšeme všetky latinské číslovky, nájdeme ich tam v tomto poradí – LICVICVCCICIMI – potom si ich zoradíme MCCCCCLVVIIIII a zrátame – dostaneme rok 1565. V nápise sa uvádza, že sa jednalo o slobodnú kúriu (libera curia), zvaná aj „ostré nárožie“ (Scharfenek vocata), František Kamper (Francisci Khamperi). Pre vysvetlenie treba dodať, že „Scharfeneck“ sa volal aj hrad, ktorý Kamperovci vlastnili už skôr pri mestečku Baden v Dolnom Rakúsku. Preto sa aj táto ich Bratislavská kúria volala rovnako. Kameň, do ktorého je nápis vytesaný, sa ťažil v okolí hradu Scharfeneck, na území mestečka Mannersdorf am Leithagebirge v Rakúsku. Chronostikon je dátum stavby Kamperovej kúrie.

Kto bol František Kamper, majiteľ kúrie v ktorej sa nachádza dnešné Archeologické múzeum?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

František Kamper prišiel do Bratislavy okolo roku 1560. Bol to úradník Uhorskej kráľovskej komory, neskôr správca cisárskeho soľného úradu, od roku 1571 aj predstavený tridsiatkového úradu, ktorý bol umiestnený v neďalekej Vodnej veži. Či v podhradskej kúrii skutočne býval, alebo ju používal len ako chránené miesto na skladovanie a prekládku tovaru, alebo poštových zásielok nevieme. Jeho manželka Fiora (zosobášili sa 1574) bola rodinne spätá s významnými poštmajstrami (napr. jej otec Martin von Paar v roku 1522 ako dvorný poštmajster zakladal v Prešporku prvú poštovú stanicu v Uhorsku). Predpokladáme, že Kamperovci boli evanjelici, a že sa tu mohli odbavovať aj evanjelické služby božie, keďže podľa ďalšieho nápisu dodnes umiestneného na fasáde budovy sa môžeme dočítať, že v roku 1606 tu pôsobil evanjelický kazateľ Andreas Reuss. Na území podhradskej obce Zuckermandl vtedy ešte žiadny kostol, ani sakrálny objekt nestál. František Kamper zomrel okolo roku 1591.

Komu patrí erb nad vstupným portálom kúrie?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Po Kamperovcoch (posledným bezdetným majiteľom bol Alexander Kamper, ktorý zomrel 1743) sa po určitých ťahaniciach stala kúria vlastníctvom Petra Szapáryho a jeho syna Jána. Tí však pravdepodobne ponechali na fasáde pôvodný erb Kamperovcov. K výmene došlo až, keď dedičia predali v 1825 kúriu Karolovi Keglevichovi. Ten dal na priečelie svoj erb s korunou. Údajne sa odvtedy označoval názvom „Kronenhaus“. Je však možné, že koruna sa tu na fasáde nachádzala už skôr, pretože podľa záznamu z roku 1743 sa spomína dokonca pozlátená koruna v popise objektu „Szabarisches Frey Haus bey der Goldenen Cronn am Zuckermandl“.

Ako bolo v minulosti zaistené zabezpečovanie obyvateľov kúrie vodou (pred postavením vodovodu)?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Do zavedenia mestského vodovodu bolo zásobovanie Zuckermandla vodou riešené formou verejných a súkromných studní, ktoré bývali na nádvoriach, ale niekedy aj v suterénoch domov. V roku 1572 sa spomína, že Podhradie bolo zabezpečované pitnou vodou aj z nádrže. Na nádvorí Archeologického múzea však nájdete studňu, ktorá bola zásobárňou vody pre obyvateľov kúrie zrejme už od 16. storočia. Kanalizácia sa tu prvý raz spomína v roku 1806, ale pravdepodobne vznikala už koncom 18. storočia. Murovaná bola z kameňa a tehál.

Od kedy sídli v predstavovanej kúrii Archeologické múzeum?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

V povojnovom období sa vzhľad bratislavského Podhradia výrazne zmenil. V roku 1940 bol prerazený električkový tunel pod hradom, kade dnes chodí električka. V tejto časti bola zástavba zničená už počas druhej svetovej vojny. Pôvodní židovskí obyvatelia zahynuli v koncentračných táboroch a nemecké obyvateľstvo bolo vysídlené. S postupnou asanáciou štvrte sa začalo 1947. Po komplexnej demolácii Vydrice a Zuckermandla (najmä kvôli výstavbe Mosta SNP) v druhej polovici 20. storočia tu zostalo len 8 zachovaných objektov. Niektoré z nich boli v 80-tych rokoch prestavané pre potreby Slovenského národného múzea. Archeologické múzeum tu sídli od roku 1991.

Ktoré ďalšie múzeá si môžete spoločne s Archeologickým múzeom pozrieť na jednej adrese?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Múzeá majú spoločný vchod na Žižkovej ul. č. 16 a po zaplatení jedného vstupného si tak môžete pozrieť až 4 múzeá. Tešíme sa na Vás!

Kvíz - Archeologické múzeum (1)
Ak ste sa dobre zabavili a aj niečo nové dozvedeli, skúste aj naše ďalšie kvízy 🙂 prípadne nám pošlite námet na nový kvíz.

Pochváľte sa so svojim výsledkom:

Vložiť kvíz na svoju web stránku.
Zdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedinZdieľať na Pintereste
Reklamný priestor
Značky: Archeologické múzeumBratislavaPamiatky a MúzeáSlovenské národné múzeumZo života múzeí
.Spoznaj #praveslovenske

.Spoznaj #praveslovenske

Blog #praveslovenske o spoznávaní našej krásnej krajiny. Turistické tipy, novinky z múzeí, história a náučné kvízy. Sledujte nás aj na Instagrame a inšpirujte sa cestami po Slovensku.

Predošlý článok

Rýchly kvíz z Malokarpatského múzea v Pezinku

Ďalší článok

Kvíz: Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum. Zoznámte sa s našimi expozíciami a dlhodobými výstavami

Podobné články

Hora smrti - Vojnový cintorín a pamätník bojov I. svetovej vojny
História & UNESCO

Hora smrti – Vojnový cintorín a Pamätník bojov I. svetovej vojny

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Cesta v čase históriou Banskej Štiavnice
Atrakcie

Cesta v čase históriou Banskej Štiavnice

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Horehronské múzeum - Brezno v premenách času
Kultúra

Horehronské múzeum – Brezno v premenách času

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Život a kultúra ľudu na Horehroní
Folklór

Horehronské múzeum – Život a kultúra ľudu na Horehroní

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Reklamnýpriestor

Ďalšiezaujímavé články

Vrch Osly - jeden z najvyšších vrcholov Ľubovnianskej vrchoviny

Vrch Osly – jeden z najvyšších vrcholov Ľubovnianskej vrchoviny

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Osly alebo aj Oslí vrch (859 m n.m.) je jedným z najvyšších vrcholov Ľubovnianskej vrchoviny. Nachádza sa severne od mesta...

Zimná rozprávka v Pribyline

Zimná rozprávka v Pribyline

Autor: .Tradície #praveslovenske

Pod južnými svahmi Západných Tatier stojí Múzeum liptovskej dediny Pribylina dokumentujúce ľudovú architektúru Liptova. Výrazne sa odlišuje od ostatných múzeí...

Kvíz - Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš

Kvíz – Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Historická budova múzea Čierny orol sa nachádza na mieste niekdajšieho zájazdného Vrbického hostinca v Liptovskom Mikuláši, spomínaného už v 17....

Hora smrti - Vojnový cintorín a pamätník bojov I. svetovej vojny

Hora smrti – Vojnový cintorín a Pamätník bojov I. svetovej vojny

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

V severnej časti Nízkych Beskýd leží obec Mikulášová, ktorá bola založená v druhej polovici 14. storočia. Z okresného mesta Bardejov,...

Kvíz a omaľovánky nie len pre deti

Kvíz a omaľovánky nie len pre deti

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Pamiatkový úrad SR pripravil pre Vás a Vaše deti poznávaciu omaľovánku o slovenských pamiatkach. Obsahuje 16 listov na vyfarbovanie s...

Tradícia v srdci Bratislavy – Hotel Devín ****

Tradícia v srdci Bratislavy – Hotel Devín ****

Autor: .UžívamSi #praveslovenske

Hotel Devín víta svojich hostí už viac ako 60 rokov. Nachádza sa priamo v historickom centre Bratislavy, na brehu rieky...

Mapa - Rozhľadne a vyhliadky na Slovensku

Mapa – Rozhľadne a vyhliadky na Slovensku

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Ak máte radi prírodu a páčia sa vám pohľady na svet z výšky (a nie iba cez dron), pripravili sme...

Ďakujemenašim partnerom

Vyskúšali smeaj tieto hotely

Hotel Partizán **** – Hotel v lese, les v hoteli
Recenzia hotela

Hotel Partizán **** – Hotel v lese, les v hoteli

Autor: .UžívamSi #praveslovenske
Hotel Diery *** – vstupná brána do rozprávkovej krajiny
Recenzia hotela

Hotel Diery *** – vstupná brána do rozprávkovej krajiny

Autor: .UžívamSi #praveslovenske
Maladinovo - príbehy sa rodia na Liptove
Recenzia hotela

Maladinovo – príbehy sa rodia na Liptove

Autor: .UžívamSi #praveslovenske

Reklamnýpriestor

Realitná kancelária Košice Borovička Nehnuteľnosti Košice Realitná kancelária Poprad Realitná kancelária Prešovdestiláty slovenské výrobky Realitná kancelária Poprad

Reklamný priestor
Ďalší článok
Kvíz - Archeologické múzeum

Kvíz: Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum. Zoznámte sa s našimi expozíciami a dlhodobými výstavami

Kvíz - Archeologické múzeum

Kvíz: Slovenské národné múzeum - Archeologické múzeum. Objavte poklady z Malých Karpát

Ovocné destiláty Slovenská Borovička Predaj alkoholu Dzama rumy Slovenské destiláty

instagram označujte svoje príspevky #praveslovenske na Instagrame

Rozsiahle podzemie hradu Červený kameň sa urči Rozsiahle podzemie hradu Červený kameň sa určite oplatí navštíviť 👌 Unikátne pivničné priestory s delovými baštami vybudované v rokoch 1535-1544 sú jedny z najväčších v Európe 🏰 @praveslovenske 👉 @hradcervenykamen @slovenske_narodne_muzeum_snm
Hrad Sklabiňa (alebo Sklabinský hrad) sa nachád Hrad Sklabiňa (alebo Sklabinský hrad) sa nachádza nad obcou Sklabinský Podzámok a je jediným zachovaným hradom na území Turca 🏰 Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1309, kedy ho vlastnil magister Donč a od roku 1328 bol sídlom Turčianskej župy. Povesť o hrade hovorí, že počas búrok počuť na hrade dunivé kroky, rinčanie reťazí a zbraní a iné zvláštne zvuky. Tiež údajne vidno preháňať sa rytiera bez tváre v tmavom plášti 😉⚔️ #praveslovenske od 📸 @veronika.tisajova
Sledujte nás aj na TikToku 😉 kde budeme pridá Sledujte nás aj na TikToku 😉 kde budeme pridávať oveľa viac videí z našich výletov po Slovensku 🇸🇰👣 #praveslovenske #slovensko #trnava
Hrad Hajnáčka z vrchu Veľkého kopca 🏰 Hrad Hrad Hajnáčka z vrchu Veľkého kopca 🏰 Hrad Hajnáčka je voľne prístupná zrúcanina pôvodného gotického hradu z 13. storočia. Nájdete ho na Gemeri pri rovnomennej obci, uprostred Cerovej vrchoviny (CHKO). Na hradné bralo sa dostanete po chodníku s miernym stúpaním 👣 #praveslovenske od 📸 @micsudaphotovideo
Pútnické miesto Kohútovo a Záhradný les v Nov Pútnické miesto Kohútovo a Záhradný les v Novej Bani 🙏 Pútnické miesto Kohútovo vďačí za svoj vznik objavu výdatného prameňa vody v období veľkého sucha v roku 1863. V roku 2020 boli v lesoch s medzi Kohútovom a areálom pri Zvoničke vysadené domáce i cudzokrajné stromy a kry, označené menovkami. A tak tu vznikol „Záhradný les“ 🙂 Jeho rozloha je 1,35 ha a vysadených tu bolo 101 stromov a 2459 krov 🌲🍀 @praveslovenske 👉 @zahoramizadolami.sk
Romantika na horskej riečke Belá s ikonickým Kr Romantika na horskej riečke Belá s ikonickým Kriváňom 🤍 Prajeme krásnu nedeľu nielen #podtatrami 🤩 #praveslovenske od 📸 @travelbedeker @veebee_live
Vápeč tesne pred búrkou ⚡️ Vápeč je nádh Vápeč tesne pred búrkou ⚡️ Vápeč je nádherný výhľadový vrch a leží nad obcou Horná Poruba v Strážovských vrchoch 👣 Veľmi dobre sú pozorovateľné okolité vrchy pohoria, no pri vhodných podmienkach vidieť Považský Inovec, Biele Karpaty, Javorníky, Súľovské vrchy, časť Malej a Veľkej Fatry, pohorie Vtáčnik, Pohronský Inovec či Tribeč. Jeho vrchol a blízke okolie tvoria rovnomennú národnú prírodnú rezerváciu vyhlásenú v roku 1993 👌 #praveslovenske od 📸 @samo.dlhos
Majestátne bralo Majerova skala vo Veľkej Fatre Majestátne bralo Majerova skala vo Veľkej Fatre a 70 kilometrov vzdialený Kriváň 🏔️👌 #praveslovenske od 📸 @slovensko_z_neba

Ďalšie projekty #praveslovenske

praveslovenske

Projekt #praveslovenske vďaka online nástrojom prezentuje "Hrdo a Srdcom" všetko krásne, čo doma máme. Milujme a vážme si naše kultúrne bohatstvo. Spoznávajme spolu slovenských umelcov a výrobcov, pravé slovenské výrobky, slovenské tradície, folklór, históriu a krásy Slovenska.

instagram facebook linkedin twitter tiktok pinterest

.Ochutnaj

ochutnaj

Ochutnaj pravé slovenské výrobky od slovenských výrobcov! Zámerom projektu je propagovať kvalitné slovenské potraviny a ich výrobcov. Tipy na reštaurácie a nákupy "s rozumom".

.Tradície

tradicie

Spoznaj s nami slovenské ľudové tradície a zvyky, tradičné remeslá, folklórne súbory a kroje! Na Slovensku máme desiatky folklórnych súborov, vďaka ktorým sa uchovávajú naše zvyky a tradície.

.Tvorím

tvorim

Slovenskí remeselníci, slovenský folklór, ľudová tvorba a inšpirácie nájdené vďaka folklóru a tradíciám. Cieľom tohto projektu je predstavenie šikovných Slovákov tvoriacich nové hodnoty.

.UžívamSi

uzivamsi

Naše foto príbehy o tom, ako si môžeš užiť život na Slovensku. Aj u nás máme skvelé miesta na oddych, kde si môžeme dať skvelú večeru či oddýchnuť vo wellnesse... užívajme si oddych doma.

Ďakujeme partnerom:

iprofil        realvea        podtatrami        grandcastle        ibratislava        ibratislava

Využívame biznis služby iProfil.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske | Alko iŠop DajHet.sk

Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Články
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Regióny Slovenska
  • Pamiatky & Atrakcie
  • Turistika na Slovensku
  • Skanzeny & ľudová architektúra

Využívame biznis služby iProfil.sk | Online faktúry cez iFakturacia.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske

Na našich stránkach používame súbory cookies. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a používateľské nastavenia.
Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov? Alebo si želáte vlastné nastavenie cookies?

.Spoznaj #praveslovenske
Používame  GDPR Cookie Compliance
Súbory Cookie

S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej stránky ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookie. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít. Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Súbory cookies sa ukladajú do počítača užívateľa, aby mu umožnili prístup k rôznym funkciám. Súbory cookies používame na zvýšenie efektivity Vašich návštev na našej webovej stránke. Súbory cookies používame na účely zapamätania predvolieb prehľadávania a to napríklad veľkosti textu, uprednostňovaného jazyka, predvolieb farieb atď. čo nám umožňuje jednoduchšie prechádzanie našou stránkou, a zhromažďovanie analytických informácií a to napríklad počtu návštevníkov na našej webovej stránke. Cookies nám umožňujú lepšie zhromažďovať informácie o používaní našej webovej stránky. V ich údajoch však v žiadnom prípade nezhromažďujeme vaše osobné údaje a informácie. Ukladá sa len jedinečný identifikátor relácie, ktorý nám umožňuje opätovne načítať profil a predvoľby užívateľa pri vašej ďalšej návšteve webovej stránky. Tieto webstránky používajú súbory cookies na zhromažďovanie anonymných štatistických informácií o návštevníkoch, zapamätanie si používateľských nastavení, pre lepšie prispôsobenie reklám záujmom návštevníkov a pre nevyhnutnú funkcionalitu webstránok. Súbory cookie sa nebudú používať na iný účel ako je uvedený. Udelený súhlas s cookie sa dá jednoducho odobrať pomocou nastavení na tejto stránke.

Používanie súborov cookie je možné nastaviť pomocou Vášho internetového prehliadača. Väčšina prehliadačov súbory cookie automaticky prijíma už vo úvodnom nastavení - obsahuje možnosti konfigurácie nastavení t.j. prehľadávač zvyčajne obsahuje možnosti ako napr. povolenie súborov cookie, prezeranie súborov cookie, zakázanie všetkých alebo vybratých súborov cookie atď.

Nevyhnutné cookies

Nevyhnutné cookies sú potrebné pre správne fungovanie webu. Ak by sme tieto cookies zakázali, stránka by mohla byť vo väčšine prípadov nefunkčná.

Ak zakážete tieto cookies, nebudeme môcť uložiť vaše preferencie. To znamená, že zakaždým, keď navštívite túto webovú stránku, budete musieť znova povoliť alebo zakázať súbory cookies.

Ostatné cookies

Ostatné cookies sú cookies, ktoré sú používané predovšetkým za účelom zvýšenia užívateľského komfortu, alebo správnej analytiky. Tieto cookies nám pomáhajú zlepšovať služby či napredovanie dizajnu a funkčnosti webstránky. Ide napríklad o cookies zo strany Google Analytics, Facebook, YouTube a iných marketingových služieb.

Prosíme zapnite si znova nevyhnutné cookies aby správne fungovala táto webstránka!

Ochrana osobných údajov

PREVÁDZKOVATEĽ: PraveSlovenske.sk o.z. je prevádzkovateľom všetkých osobných údajov, ktoré bude spracúvať v súlade s príslušnými právnymi predpismi.

PraveSlovenske.sk o.z. nezbiera na tomto webovom sídle priamo žiadne osobné údaje, ani čo sa týka odberu newsletterov a teda e-mailových adries užívateľov. Všetky osobné údaje, uverejnené v obsahu, teda v článkoch, sú osobné údaje poskytnuté pre zverejnenie článku priamo treťou stranou - teda zadávateľom obsahu a príjemcami osobných údajov je teda verejnosť. Osobné údaje priamo neprenášame do inej krajiny s cieľom ich spracovania, ale je možné, že budú v týchto krajinách dostupné, vzhľadom na povahu internetu ako takého a zverejnenia obsahu tohto webového sídla verejne na internete. Osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. uchováva tak dlho, ako je to potrebné pre naplnenie účelu spracovania podľa osobitných predpisov a účelu, na ktorý boli získané, v rámci ktorého by PraveSlovenske.sk o.z. malo byť schopné sa brániť proti právnym nárokom, a to najmä z dôvodu, že tieto informácie majú archívnu hodnotu.

Dotknutá osoba, t.j. osoba ktorej osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. spracováva, má právo:

1. Získať od prevádzkovateľa potvrdenie o tom, či sa spracúvajú osobné údaje, ktoré sa jej týkajú;
2. Na opravu a na doplnenie neúplných osobných údajov;
3. Na výmaz osobných údajov, ktoré sa jej týkajú, ak sa osobné údaje spracúvajú nezákonne, alebo už nie sú potrebné na účel, na ktorý sa získali alebo inak spracúvali;
4. Na obmedzenie spracúvanie osobných údajov, ak spracúvanie osobných údajov je nezákonné a dotknutá osoba namieta vymazanie osobných údajov a žiada namiesto toho obmedzenie ich použitia;
5. Podať návrh na začatie konania podľa § 100 Zákona na Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky.

V prípade potreby môžete kontaktovať PraveSlovenske.sk o.z. ohľadom ochrany osobných údajov elektronickou poštou na adrese mysme@praveslovenske.sk.