o
  • #PRAVESLOVENSKE
    • .Ochutnaj
    • .Spoznaj
    • .Tradície
    • .Tvorím
    • .Obchod
    • .UžívamSi
    • » Fotopríbehy pre KOCR/OOCR
    • » Mediálne partnerstvo
    • » Staňte sa Partnerom
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Články

    TURISTIKA

    • Na hory
    • Lezenie, Ferraty
    • Ľahká turistika
    • Za dedinou

    HISTÓRIA & UNESCO

    • Hrady & Zámky
    • Kostoly a kostolíky
    • Unesco
    • Pamiatky a Múzeá

    FOLKLÓR & TRADÍCIE

    • Folklórne súbory
    • Tradície a remeslá
    • Skanzeny & ľudová architektúra
    • Slovenské kroje

    ZÁBAVA

    • Atrakcie
    • Pre deti

  • Spoznaj výrobcov
    • Príbehy slovenských výrobcov
    • Potraviny & Nápoje
    • Remeselná tvorba
    • Inšpirované folklórom
  • DovolenkaNa Slovensku
  • .ObchodDarčeky
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Kvíz - Najkrajší hrad v Malých Karpatoch - Červený Kameň (6)
Kvíz

Kvíz – Najkrajší hrad v Malých Karpatoch – Červený Kameň (6)

Kvíz - Múzeum kysuckej dediny
Kvíz

Kvíz – Spoznajte Múzeum kysuckej dediny

Kvíz - Bojnický zámok v číslach
Kvíz

Kvíz – Bojnický zámok v číslach

Kvíz - Ako dobre poznáte Bojnický zámok?
Kvíz

Kvíz – Ako dobre poznáte Bojnický zámok?

Kvíz - Najkrajší hrad v Malých Karpatoch - Červený Kameň (5)
Kvíz

Kvíz – Najkrajší hrad v Malých Karpatoch – Červený Kameň (5)

Kvíz - Múzeum slovenskej dediny
Kvíz

Kvíz – Na prechádzke po najväčšom slovenskom múzeu v prírode

regiony

Regióny Slovenska

historia

Pamiatky & Atrakcie

turistika

Turistika

skanzeny

Ľudová architektúra

folklor

Tradície & Folklór

ubytko

Oddych & Dovolenka

Úvod Kvíz

Kvíz: Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum. Objavte poklady z Malých Karpát

.Spoznaj #praveslovenskeAutor:.Spoznaj #praveslovenske
23. marca 2021
1 min. čítanie
v História & UNESCO, Kvíz, Región Bratislava
Kvíz - Archeologické múzeum

Kvíz - Archeologické múzeum

Zdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedinZdieľať na Pintereste

Výstava Poklady z Malých Karpát – Nálezy z vrchov a nížin, nájdete v SNM – Archeologickom múzeu v Bratislave na Žižkovej ulici č. 12 (vstup do múzea na č. 16) od 2. 9. 2020 do 30. 6. 2021. Tento kvíz Vám predstaví, ako vyzerali poklady v jednotlivých obdobiach. Príďte sa na ňu aj sami pozrieť! Tešíme sa na Vás!

Archeológovia používajú namiesto výrazu poklad radšej iný pojem. Viete aký?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Výraz depot, alebo tiež hromadný nález používajú archeológovia radšej, pretože je menej zavádzajúci. Keď vyslovíme slovo „poklad“, predstavíme si skôr veľa peňazí, šperkov, drahých kameňov. V minulosti však mali veľkú hodnotu aj predmety z medi, bronzu, železa, či dokonca keramiky.

Čo zistili archeológovia, aké dôvody boli na ukrytie predstavených pokladov?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Väčšinou nevieme s istotou povedať, prečo ľudia v minulosti uložili svoj majetok do zeme, alebo na miesto, kde bol objavený. Podľa archeológov mohlo ísť napríklad o tieto dôvody - ochranu majetku v čase nebezpečenstva, obete bohom, sklady remeselníkov, alebo rituálne praktiky. V niektorých prípadoch sa mohlo jednať aj o stratu.

Aké najstaršie poklady prezentuje výstava?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Najstaršie nálezy pokladov máme z neskorej doby kamennej (4300 – 2300 pred n. l. nazývanej aj eneolit, čiže doba medená). Začalo sa vtedy s vyhľadávaním, ťažbou a spracovávaním medenej rudy. Vyrobené medené predmety, hoci sa mohlo jednať aj len o pracovné nástroje či zbrane boli veľmi cenené. Zvyčajne nevieme kto a prečo uložil tieto predmety do zeme a nevyzdvihol ich. Na výstave si môžete pozrieť dva poklady z tejto doby. Poklad z Malých Levár bol nájdený neďaleko vodného toku, ako výrazného prírodného živlu; poklad v jaskyni Dzeravá skala zase v temnej šachte, ktorá mohla smerovať k božským silám. Či boli tieto miesta zámerne vybraté pre spojenie s bohmi nevieme, ale je to jedno z možných vysvetlení, ktoré sa nám naskytá, keďže v okolí nemáme stopy osídlenia z tejto doby a jednalo sa o z prírodného hľadiska zaujímavé miesta. Zvyk zámerného ukladania depotov sa výrazne rozšíril až v dobe bronzovej.

V staršej dobe bronzovej sa objavujú depoty obsahujúce medené, ale už aj bronzové predmety. V unětickej kultúre boli napríklad časté hromadné nálezy takzvaných hrivien (na fotografii pod číslom 1 a 2). Viete čo to mohlo byť?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Predpokladáme, že hrivny sa využívali ako polotovar kovovej suroviny a zrejme teda aj ako formu platidla (ešte pred objavením mincí). Uvažuje sa, že ich tvar mohol mať symbolický význam. Produkovali sa v metalurgických centrách v Alpách a dovážali sa na veľkú vzdialenosť. Rovnako tvarované boli aj nákrčníky (pevná ozdoba krku). Či sa jedná o surovinovú hrivnu, alebo nákrčník je v našom prostredí často ťažké rozhodnúť. Robíme tak väčšinou na základe spracovania, kvality odliatia, ale aj vyhladenia, ako aj zloženia materiálu. Hrubo odliate, medené označujeme ako hrivny, kvalitne vyhladené, bronzové, s kruhovým prierezom označujeme skôr ako nákrčníky. V Čechách, na Morave a v Rakúsku nás depoty surovinových hrivien udivujú počtom kusov a veľkou hmotnosťou. Na Slovensku ich býva oveľa menej a sú výrazne váhovo ľahšie.

V centre výstavnej miestnosti je aj jeden mimoriadny predmet zo staršej doby bronzovej označovaný ako jednozložkový depot exkluzívneho predmetu. Ako ho archeológovia nazývajú?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Jedná sa o tenkú bronzovú zdobenú platničku, ktorá mohla byť pripevnená k nejakej podložke nitmi. Z celej Európy poznáme len 19 podobných predmetov. Ten, ktorý môžete vidieť na výstave pochádza z Gajár a je ich najjužnejším zástupcom. Nevieme načo sa používal, čo predstavoval, preto je jeho názov takýto popisný. Najčastejšie sa stretávame s predstavou, že sa nosil v oblasti hrudníka. Či však mal ozdobnú alebo aj praktickú funkciu sa nevie.

Pri vstupe do výstavy je veľká vstavaná vitrína plná keramických nádob stredodunajskej mohylovej kultúry zo Zohora, ktorej nositelia žili aj v priestore západného Slovenska v strednej dobe bronzovej. Viete uhádnuť aké je ich spojenie s druhou svetovou vojnou?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Hromadný nález keramiky zo Zohora bol objavený v roku 1938. Do múzea nálezca odovzdal 26 celých nádob, 3 neúplné nádoby a 16 veľkých fragmentov keramiky. Pri bombardovaní rafinérie Apollo zasiahlo dňa 16. 6. 1944 niekoľko bômb aj budovu Slovenského múzea na Vajanského nábreží č. 2 v Bratislave. Tento zničujúci nálet prežilo 24 vystavených nádob. (Mnohé archeologické pamiatky však toto šťastie nemali.) Pôvodne sa predpokladalo, že súbor objavených nádob bol sklad nejakého obchodníka, či remeselníka a bol to teda tovar určený na obchodnú výmenu. Analýzami obsahu, bolo však zistené, že pôvodne boli naplnené potravinami a nápojmi a preto sa predpokladá, že mohli mať skôr kultový význam – napríklad poľnohospodárska obeta bohom za dobrú úrodu, alebo výkon nejakého rituálu a podobne.

Aké depoty sú charakteristické pre mladšiu dobu bronzovú?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Vystavené na výstave sú štyri depoty z obdobia mladšej doby bronzovej. Nížinný zo Sládkovičova a tri nájdené v horských polohách – dve z rôznych častí Bukovej a jeden zo Svätého Jura. Zlomky sa zvyknú vysvetľovať ako poškodené už nefunkčné predmety určené na recykláciu. Archeológovia predpokladajú, že zrejme nešlo len o ekonomickú hodnotu. Zakopávanie zlomkov na odľahlých miestach hôr mohlo mať aj symbolický význam. Jedna z úvah je, že si ich majitelia mysleli, že predmety v zemi dorastú, alebo sa premenia na celé, ktoré budú môcť používať na druhom svete.

Viete pri ktorej obci sa nachádza jedno z najvýznamnejších nálezísk z mladšej doby železnej rozkladajúce sa na vrchu Pohanská v Malých Karpatoch?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Toto keltské hradisko patrí k najvýznamnejším v strednej Európe. Na vrchole kopca je dodnes zachovaná opevnená akropola a ďalšie opevnenia sú zachované aj v nižších polohách. Našlo sa tu množstvo zámerne ukrytých hromadných nálezov železných predmetov (najčastejšie poľnohospodárskeho a remeselníckeho náradia). Niektoré z týchto depotov, napr. s kováčskym náradím (na fotografii) alebo mečmi, mincami a podobne nájdete na našej výstave. Všimnite si okrem iného napríklad zaujímavý, ale tak trochu nenápadný predmet s okrúhlou tuľajkou a tŕňom v spodnej časti (na fotografii predmet pod číslom 4). Tŕň sa zabodol niekde do dreva a predmet sa tým pevne ukotvil. Do kruhového otvoru sa vložila vložka s negatívnym obrazom mince. Jednalo sa teda o spodnú časť mincového razidla.

Na čo mohol slúžiť vystavený reťazový predmet a ďalšie zlomky na fotografii?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Tieto súčasti konského postroja pochádzajú z doby rímskej a našli sa náhodne na horskom výbežku pri obci Borinka v Malých Karpatoch. Podľa honosného prevedenia, použitým zlatým a strieborným materiálom predpokladáme, že patril nejakému elitnému germánskemu jazdcovi, ktorý ho používal v období na prelome 2. a 3. storočia n. l. Hlavnou časťou bolo zubadlo - dve tyčky uprostred reťazí (tá v tvare písmena U sa vkladala priamo koňovi do papule, rovná tyč viedla popod papuľu), kruhy boli po stranách a upínali sa na ne remene z ohlávky, reťaze boli tiež nadpojené koženou uzdou, pomocou ktorej jazdec koňa ovládal. Ďalšie platničkové, zdobené súčasti patrili zrejme k ozdobám ohlávky. Prečo sa takáto honosná vec ocitla ukrytá v horách nevieme s istotou povedať.

Viete z ktorého obdobia je väčšina pokladov mincí na našej výstave?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

V novoveku počas neistých čias tzv. tridsaťročnej vojny (1618 – 1648) a stavovských povstaní (1604 – 1711) bolo na Slovensku ukrývaných asi najviac pokladov. Súviselo to jednak s vojenskými konfliktami, ako aj s prirodzenou potrebou človeka zabezpečiť sa na horšie časy a chrániť svoj majetok pred odcudzením. Na fotografií je vzácny poklad (resp. jeho časť) z Unína, ktorý obsahoval 106 mincí zo 16. a 17. storočia. Pozostával z veľkých strieborných mincí – toliarov, ale aj poltoliarov razených v rôznych častiach Európy. Uložený bol vo vystavovanej nádobe. Ak chcete vidieť ešte viac pokladov príďte k nám!

Kvíz - Archeologické múzeum (3)
Ak ste sa dobre zabavili a aj niečo nové dozvedeli, skúste aj naše ďalšie kvízy 🙂 prípadne nám pošlite námet na nový kvíz.

Pochváľte sa so svojim výsledkom:

Vložiť kvíz na svoju web stránku.
Zdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedinZdieľať na Pintereste
Reklamný priestor
Značky: Archeologické múzeumBratislavaPamiatky a MúzeáSlovenské národné múzeumZo života múzeí
.Spoznaj #praveslovenske

.Spoznaj #praveslovenske

Blog #praveslovenske o spoznávaní našej krásnej krajiny. Turistické tipy, novinky z múzeí, história a náučné kvízy. Sledujte nás aj na Instagrame a inšpirujte sa cestami po Slovensku.

Predošlý článok

Kvíz: Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum. Zoznámte sa s našimi expozíciami a dlhodobými výstavami

Ďalší článok

Kvíz – Najkrajší hrad v Malých Karpatoch – Červený Kameň (5)

Podobné články

Hora smrti - Vojnový cintorín a pamätník bojov I. svetovej vojny
História & UNESCO

Hora smrti – Vojnový cintorín a Pamätník bojov I. svetovej vojny

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Cesta v čase históriou Banskej Štiavnice
Atrakcie

Cesta v čase históriou Banskej Štiavnice

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Horehronské múzeum - Brezno v premenách času
Kultúra

Horehronské múzeum – Brezno v premenách času

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Život a kultúra ľudu na Horehroní
Folklór

Horehronské múzeum – Život a kultúra ľudu na Horehroní

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Reklamnýpriestor

Ďalšiezaujímavé články

Kvíz - Múzeum kysuckej dediny

Kvíz – Spoznajte Múzeum kysuckej dediny

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Kysucké múzeum v Čadci má vo svojej správe okrem iných aj 2 expozície, ktoré sa ocitli v tomto kvíze :-)...

Kvíz - Archeologické múzeum

Kvíz: Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum. Kde ho nájdete?

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Na Slovensku máme aj Archeologické múzeum. Vedeli ste o tom? A viete aj kde sa nachádza? Na to Vám dá...

Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia

Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Výstava Slovenského národného múzea – Múzea Červený Kameň s názvom Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia je ďalšou z...

Kvíz – Spoznajte Ľubovniansky hrad a skanzen

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Ľubovnianske múzeum so sídlom v Starej Ľubovni bolo založené v roku 1956 a sídlilo v Provinčnom dome na Námestí svätého...

Na Slodičovský vrch z Bachledky - Belianske Tatry ako na dlani

Na Slodičovský vrch z Bachledky – Belianske Tatry ako na dlani

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Slodičovský vrch (1 165 m n.m.) je menej známym kopcom Spišskej Magury, no ponúka nádherný výhľad na obec Ždiar a...

Kvíz - Kde to je?

Rýchly kvíz – Kde to je? 2

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Pokračovanie rýchleho kvízu "Kde to je?" ;-) otestujte svoju pozornosť na ďalšie úžasné miesta na Slovensku, či ich spoznáte na...

Malebná dedinka Podbiel

Malebná dedinka Podbiel

Autor: .Tradície #praveslovenske

Výnimočnosť malebnej dedinky, obce Podbiel s cca 1320 obyvateľmi, spočíva v jej bohatej histórii a zachovanej Pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry...

Ďakujemenašim partnerom

Vyskúšali smeaj tieto hotely

Horský Hotel Encián *** Donovaly – relax v srdci národného parku
Recenzia hotela

Hotel Šport *** Donovaly – rodinný hotel s historickým významom

Autor: .UžívamSi #praveslovenske
Zimný relax v kúpeľoch? Vyskúšali sme Wellness hotel Panorama ****
Recenzia hotela

Zimný relax v kúpeľoch? Vyskúšali sme Wellness hotel Panorama ****

Autor: .UžívamSi #praveslovenske
Tohtoročné leto bolo naozaj zaujímavé. Horúčavy striedali naozaj chladné podtatranské dni a tak sme sa radšej venovali práci a lokálnej “náhodnej” turistike podľa aktuálneho počasia. Týždne rýchlo ubehli a tak sme nakoniec počas letnej sezóny stihli iba 1 pobyt a to až na konci augusta. Vystihli sme konečne 3 naozaj krásne dni a vyskúšali opäť pobyt v Demänovskej doline – tentokrát priamo v srdci športového strediska Jasná Záhradky.
Recenzia hotela

Jasná Záhradky – luxus pre milovníkov letnej turistiky a zimných športov

Autor: .UžívamSi #praveslovenske

Reklamnýpriestor

Realitná kancelária Košice Borovička Nehnuteľnosti Košice Realitná kancelária Poprad Realitná kancelária Prešovdestiláty slovenské výrobky Realitná kancelária Poprad

Reklamný priestor
Ďalší článok
Kvíz - Najkrajší hrad v Malých Karpatoch - Červený Kameň (5)

Kvíz - Najkrajší hrad v Malých Karpatoch - Červený Kameň (5)

Kvíz - Ľudovít Štúr (2)

Kvíz - Ľudovít Štúr (3)

Ovocné destiláty Slovenská Borovička Predaj alkoholu Dzama rumy Slovenské destiláty

instagram označujte svoje príspevky #praveslovenske na Instagrame

Rozsiahle podzemie hradu Červený kameň sa urči Rozsiahle podzemie hradu Červený kameň sa určite oplatí navštíviť 👌 Unikátne pivničné priestory s delovými baštami vybudované v rokoch 1535-1544 sú jedny z najväčších v Európe 🏰 @praveslovenske 👉 @hradcervenykamen @slovenske_narodne_muzeum_snm
Hrad Sklabiňa (alebo Sklabinský hrad) sa nachád Hrad Sklabiňa (alebo Sklabinský hrad) sa nachádza nad obcou Sklabinský Podzámok a je jediným zachovaným hradom na území Turca 🏰 Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1309, kedy ho vlastnil magister Donč a od roku 1328 bol sídlom Turčianskej župy. Povesť o hrade hovorí, že počas búrok počuť na hrade dunivé kroky, rinčanie reťazí a zbraní a iné zvláštne zvuky. Tiež údajne vidno preháňať sa rytiera bez tváre v tmavom plášti 😉⚔️ #praveslovenske od 📸 @veronika.tisajova
Sledujte nás aj na TikToku 😉 kde budeme pridá Sledujte nás aj na TikToku 😉 kde budeme pridávať oveľa viac videí z našich výletov po Slovensku 🇸🇰👣 #praveslovenske #slovensko #trnava
Hrad Hajnáčka z vrchu Veľkého kopca 🏰 Hrad Hrad Hajnáčka z vrchu Veľkého kopca 🏰 Hrad Hajnáčka je voľne prístupná zrúcanina pôvodného gotického hradu z 13. storočia. Nájdete ho na Gemeri pri rovnomennej obci, uprostred Cerovej vrchoviny (CHKO). Na hradné bralo sa dostanete po chodníku s miernym stúpaním 👣 #praveslovenske od 📸 @micsudaphotovideo
Pútnické miesto Kohútovo a Záhradný les v Nov Pútnické miesto Kohútovo a Záhradný les v Novej Bani 🙏 Pútnické miesto Kohútovo vďačí za svoj vznik objavu výdatného prameňa vody v období veľkého sucha v roku 1863. V roku 2020 boli v lesoch s medzi Kohútovom a areálom pri Zvoničke vysadené domáce i cudzokrajné stromy a kry, označené menovkami. A tak tu vznikol „Záhradný les“ 🙂 Jeho rozloha je 1,35 ha a vysadených tu bolo 101 stromov a 2459 krov 🌲🍀 @praveslovenske 👉 @zahoramizadolami.sk
Romantika na horskej riečke Belá s ikonickým Kr Romantika na horskej riečke Belá s ikonickým Kriváňom 🤍 Prajeme krásnu nedeľu nielen #podtatrami 🤩 #praveslovenske od 📸 @travelbedeker @veebee_live
Vápeč tesne pred búrkou ⚡️ Vápeč je nádh Vápeč tesne pred búrkou ⚡️ Vápeč je nádherný výhľadový vrch a leží nad obcou Horná Poruba v Strážovských vrchoch 👣 Veľmi dobre sú pozorovateľné okolité vrchy pohoria, no pri vhodných podmienkach vidieť Považský Inovec, Biele Karpaty, Javorníky, Súľovské vrchy, časť Malej a Veľkej Fatry, pohorie Vtáčnik, Pohronský Inovec či Tribeč. Jeho vrchol a blízke okolie tvoria rovnomennú národnú prírodnú rezerváciu vyhlásenú v roku 1993 👌 #praveslovenske od 📸 @samo.dlhos
Majestátne bralo Majerova skala vo Veľkej Fatre Majestátne bralo Majerova skala vo Veľkej Fatre a 70 kilometrov vzdialený Kriváň 🏔️👌 #praveslovenske od 📸 @slovensko_z_neba

Ďalšie projekty #praveslovenske

praveslovenske

Projekt #praveslovenske vďaka online nástrojom prezentuje "Hrdo a Srdcom" všetko krásne, čo doma máme. Milujme a vážme si naše kultúrne bohatstvo. Spoznávajme spolu slovenských umelcov a výrobcov, pravé slovenské výrobky, slovenské tradície, folklór, históriu a krásy Slovenska.

instagram facebook linkedin twitter tiktok pinterest

.Ochutnaj

ochutnaj

Ochutnaj pravé slovenské výrobky od slovenských výrobcov! Zámerom projektu je propagovať kvalitné slovenské potraviny a ich výrobcov. Tipy na reštaurácie a nákupy "s rozumom".

.Tradície

tradicie

Spoznaj s nami slovenské ľudové tradície a zvyky, tradičné remeslá, folklórne súbory a kroje! Na Slovensku máme desiatky folklórnych súborov, vďaka ktorým sa uchovávajú naše zvyky a tradície.

.Tvorím

tvorim

Slovenskí remeselníci, slovenský folklór, ľudová tvorba a inšpirácie nájdené vďaka folklóru a tradíciám. Cieľom tohto projektu je predstavenie šikovných Slovákov tvoriacich nové hodnoty.

.UžívamSi

uzivamsi

Naše foto príbehy o tom, ako si môžeš užiť život na Slovensku. Aj u nás máme skvelé miesta na oddych, kde si môžeme dať skvelú večeru či oddýchnuť vo wellnesse... užívajme si oddych doma.

Ďakujeme partnerom:

iprofil        realvea        podtatrami        grandcastle        ibratislava        ibratislava

Využívame biznis služby iProfil.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske | Alko iŠop DajHet.sk

Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Články
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Regióny Slovenska
  • Pamiatky & Atrakcie
  • Turistika na Slovensku
  • Skanzeny & ľudová architektúra

Využívame biznis služby iProfil.sk | Online faktúry cez iFakturacia.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske

Na našich stránkach používame súbory cookies. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a používateľské nastavenia.
Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov? Alebo si želáte vlastné nastavenie cookies?

.Spoznaj #praveslovenske
Používame  GDPR Cookie Compliance
Súbory Cookie

S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej stránky ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookie. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít. Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Súbory cookies sa ukladajú do počítača užívateľa, aby mu umožnili prístup k rôznym funkciám. Súbory cookies používame na zvýšenie efektivity Vašich návštev na našej webovej stránke. Súbory cookies používame na účely zapamätania predvolieb prehľadávania a to napríklad veľkosti textu, uprednostňovaného jazyka, predvolieb farieb atď. čo nám umožňuje jednoduchšie prechádzanie našou stránkou, a zhromažďovanie analytických informácií a to napríklad počtu návštevníkov na našej webovej stránke. Cookies nám umožňujú lepšie zhromažďovať informácie o používaní našej webovej stránky. V ich údajoch však v žiadnom prípade nezhromažďujeme vaše osobné údaje a informácie. Ukladá sa len jedinečný identifikátor relácie, ktorý nám umožňuje opätovne načítať profil a predvoľby užívateľa pri vašej ďalšej návšteve webovej stránky. Tieto webstránky používajú súbory cookies na zhromažďovanie anonymných štatistických informácií o návštevníkoch, zapamätanie si používateľských nastavení, pre lepšie prispôsobenie reklám záujmom návštevníkov a pre nevyhnutnú funkcionalitu webstránok. Súbory cookie sa nebudú používať na iný účel ako je uvedený. Udelený súhlas s cookie sa dá jednoducho odobrať pomocou nastavení na tejto stránke.

Používanie súborov cookie je možné nastaviť pomocou Vášho internetového prehliadača. Väčšina prehliadačov súbory cookie automaticky prijíma už vo úvodnom nastavení - obsahuje možnosti konfigurácie nastavení t.j. prehľadávač zvyčajne obsahuje možnosti ako napr. povolenie súborov cookie, prezeranie súborov cookie, zakázanie všetkých alebo vybratých súborov cookie atď.

Nevyhnutné cookies

Nevyhnutné cookies sú potrebné pre správne fungovanie webu. Ak by sme tieto cookies zakázali, stránka by mohla byť vo väčšine prípadov nefunkčná.

Ak zakážete tieto cookies, nebudeme môcť uložiť vaše preferencie. To znamená, že zakaždým, keď navštívite túto webovú stránku, budete musieť znova povoliť alebo zakázať súbory cookies.

Ostatné cookies

Ostatné cookies sú cookies, ktoré sú používané predovšetkým za účelom zvýšenia užívateľského komfortu, alebo správnej analytiky. Tieto cookies nám pomáhajú zlepšovať služby či napredovanie dizajnu a funkčnosti webstránky. Ide napríklad o cookies zo strany Google Analytics, Facebook, YouTube a iných marketingových služieb.

Prosíme zapnite si znova nevyhnutné cookies aby správne fungovala táto webstránka!

Ochrana osobných údajov

PREVÁDZKOVATEĽ: PraveSlovenske.sk o.z. je prevádzkovateľom všetkých osobných údajov, ktoré bude spracúvať v súlade s príslušnými právnymi predpismi.

PraveSlovenske.sk o.z. nezbiera na tomto webovom sídle priamo žiadne osobné údaje, ani čo sa týka odberu newsletterov a teda e-mailových adries užívateľov. Všetky osobné údaje, uverejnené v obsahu, teda v článkoch, sú osobné údaje poskytnuté pre zverejnenie článku priamo treťou stranou - teda zadávateľom obsahu a príjemcami osobných údajov je teda verejnosť. Osobné údaje priamo neprenášame do inej krajiny s cieľom ich spracovania, ale je možné, že budú v týchto krajinách dostupné, vzhľadom na povahu internetu ako takého a zverejnenia obsahu tohto webového sídla verejne na internete. Osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. uchováva tak dlho, ako je to potrebné pre naplnenie účelu spracovania podľa osobitných predpisov a účelu, na ktorý boli získané, v rámci ktorého by PraveSlovenske.sk o.z. malo byť schopné sa brániť proti právnym nárokom, a to najmä z dôvodu, že tieto informácie majú archívnu hodnotu.

Dotknutá osoba, t.j. osoba ktorej osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. spracováva, má právo:

1. Získať od prevádzkovateľa potvrdenie o tom, či sa spracúvajú osobné údaje, ktoré sa jej týkajú;
2. Na opravu a na doplnenie neúplných osobných údajov;
3. Na výmaz osobných údajov, ktoré sa jej týkajú, ak sa osobné údaje spracúvajú nezákonne, alebo už nie sú potrebné na účel, na ktorý sa získali alebo inak spracúvali;
4. Na obmedzenie spracúvanie osobných údajov, ak spracúvanie osobných údajov je nezákonné a dotknutá osoba namieta vymazanie osobných údajov a žiada namiesto toho obmedzenie ich použitia;
5. Podať návrh na začatie konania podľa § 100 Zákona na Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky.

V prípade potreby môžete kontaktovať PraveSlovenske.sk o.z. ohľadom ochrany osobných údajov elektronickou poštou na adrese mysme@praveslovenske.sk.