o
  • #PRAVESLOVENSKE
    • .Ochutnaj
    • .Spoznaj
    • .Tradície
    • .Tvorím
    • .Obchod
    • .UžívamSi
    • » Fotopríbehy pre KOCR/OOCR
    • » Mediálne partnerstvo
    • » Staňte sa Partnerom
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Články

    TURISTIKA

    • Na hory
    • Lezenie, Ferraty
    • Ľahká turistika
    • Za dedinou

    HISTÓRIA & UNESCO

    • Hrady & Zámky
    • Kostoly a kostolíky
    • Unesco
    • Pamiatky a Múzeá

    FOLKLÓR & TRADÍCIE

    • Folklórne súbory
    • Tradície a remeslá
    • Skanzeny & ľudová architektúra
    • Slovenské kroje

    ZÁBAVA

    • Atrakcie
    • Pre deti

  • Spoznaj výrobcov
    • Príbehy slovenských výrobcov
    • Potraviny & Nápoje
    • Remeselná tvorba
    • Inšpirované folklórom
  • DovolenkaNa Slovensku
  • .ObchodDarčeky
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Kvíz - Bojnický zámok pre náročných
Kvíz

Kvíz – Bojnický zámok pre náročných

Noc krvavej grófky na Oravskom hrade
Atrakcie

Noc krvavej grófky na Oravskom hrade

Kvíz - Najkrajší hrad v Malých Karpatoch - Červený Kameň
Kvíz

Kvíz – Najkrajší hrad v Malých Karpatoch – Červený Kameň

Kvíz - Ľudovít Štúr
Kvíz

Kvíz – Ľudovít Štúr

Animovaný príbeh - ako sa staval Hrad Ľubovňa
História & UNESCO

Animovaný príbeh – ako sa staval Hrad Ľubovňa

Zelená skala v pohorí Branisko
Turistika

Zelená skala v pohorí Branisko

regiony

Regióny Slovenska

historia

Pamiatky & Atrakcie

turistika

Turistika

skanzeny

Ľudová architektúra

folklor

Tradície & Folklór

ubytko

Oddych & Dovolenka

Úvod Kvíz

Kvíz: Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum. Zoznámte sa s našimi expozíciami a dlhodobými výstavami

.Spoznaj #praveslovenskeAutor:.Spoznaj #praveslovenske
22. marca 2021
1 min. čítanie
v História & UNESCO, Kvíz, Región Bratislava
Kvíz - Archeologické múzeum

Kvíz - Archeologické múzeum

Zdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedinZdieľať na Pintereste

Pripravili sme pre Vás kvíz, ktorý je drobnou prehliadkou toho, čo môžete vidieť v Archeologickom múzeu v Bratislave na Žižkovej ulici. Budeme sa tešiť, keď k nám zavítate a zistíte, že je tu toho ešte oveľa viac.

V prvej miestnosti archeologického múzea nájdete výstavu: "Nové prírastky v zbierkach Archeologického múzea", ktorá z času na čas prechádza obmenami. Čo tu môžete nájsť?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Archeológovia nášho múzea sa väčšinou zúčastňujú záchranných výskumov, ktoré sú nariadené pamiatkovým úradom z dôvodu realizácie nejakej stavby a výkopov v archeologicky zaujímavej lokalite. Na niektorých výskumoch pracujú naši pracovníci aj systematicky, z dôvodov riešenia odborných otázok. Výsledky ich práce za posledných pár rokov si pozrite v predstavovanej prvej miestnosti.

Na tejto výstave, v jednej z vitrín, môžete nájsť veľa prevažne modrých zlomkov (vidíte na fotografí). Viete čo to je?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

V jednej z vitrín sú zlomky sklenených náramkov, prípadne nárameníc, ktorých znalosť výroby ku nám doniesli Kelti. Len výnimočne sa zachovajú v celistvejšom stave. Kelti sa s ňou zoznámili pravdepodobne v severotalianskom prostredí. Považujeme ich za prvých, ktorí začali s touto technikou. Išlo o roztavenie skla v tégliku a následné roztáčanie alebo posúvanie sklovitej masy na kovovej, prípadne keramickej kónickej tyči do potrebných rozmerov. Darilo sa im tak vyhotoviť náramky, náramenice, kruhy, perly a pod. bez šva, čiže badateľného spoju. Náramky sa potom zdobili pomocou rôznych náradí a nakoniec sa farbili. Samotnú farbu skla ovplyvňujú kysličníky kovov obsiahnutých v zložení. Najčastejšie sa u Keltov stretávame s modrou v rôznych odtieňoch od svetlomodrej až po kobaltovomodrú, čo spôsobuje prítomnosť kobaltu a medi v sklennej paste. V oveľa menšej miere boli kruhové šperky bezfarebné, zelené (prítomné je železo), prípadne občas fialové, hnedé či žlté (spôsobuje mangán). Výsledná farba závisí aj od jednotlivých výrobných postupov. Sklenené ozdoby nosili prevažne ženy a deti. Vystavené zlomky keltských náramkov sú zberové nálezy z vodných tokov v okolí Malých Karpát.

Ďalšou expozíciou, s ktorou sa stretnete v Archeologickom múzeu je: "Kabinetná zbierka evanjelického lýcea v Bratislave". Viete čím je jedinečná v rámci zbierok na Slovensku?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Najväčšou zbierkou egyptiák na Slovensku je práve jedna časť predmetnej Kabinetnej zbierky Evanjelického lýcea v Bratislave, zozbieraná Dr. (Friedrichom) Danielom Schimkom (1796 – 1867), ktorý bol evanjelickým teológom a zberateľom. Daniel Schimko lýceu daroval svoju kolekciu mincí a archeologických pamiatok. Označujeme ju ako kabinetnú, pretože to bola vlastne učiteľská zbierka a bola využívaná aj vo výuke. Egyptská časť zbierky predstavovala 447 exponátov.

Na obrázku je jeden z exponátov Kabinetnej zbierky evanjelického lýcea v Bratislave. Možno je vám jeho vzhľad povedomý a správne by ste ho označili pomenovaním skarabeus (čiže Valihnoj posvätný), poznáte ho zrejme v spojitosti s Egyptom. Tento typ veľkého skarabea na fotografií má však jeden špecifický prívlastok a účel. Viete ako sa volá?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Srdcové skaraby predstavujú špecifickú skupinu skarabov, ktoré sa od ostatných odlišujú najmä svojou veľkosťou a funkciou. Je to pomerne veľký pohrebný amulet (veľkosť detskej dlane), nesúci na svojej podstave text kapitoly 30B Knihy mŕtvych, ktorá má názov: „Kapitola, ktorá má zabrániť srdcu zosnulého vytvárať proti nemu odpor.“ Úlohou tohto typu skarabea, spravidla uloženého na hrudi múmie v polohe nad srdcom, bolo presvedčiť srdce zomrelého, aby proti nemu nesvedčilo pri Usirovom „Poslednom súde“, čiže vážení srdca. Pre Egypťanov to bol veľmi dôležitý rituál, od ktorého záviselo, či sa mohol mŕtvi dostať šťastne na druhý svet, alebo bol zatratený a zožratý strašnou požieračkou.

Na obrázku je ďalší z exponátov Kabinetnej zbierky evanjelického lýcea v Bratislave. Viete na čo mohol slúžiť?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Olejové lampy, ktoré nazývame aj kahance, boli najčastejším prostriedkom osvetlenia v dobe rímskej. Vyrábané boli predovšetkým z hliny. Cez stredový otvor sa napĺňal kanec olivovým, alebo iným rastlinným olejom a z otvoru blízko pri okraji vytŕčal knôt. Po nasiaknutí olejom a správnom vystrčení knôtu (len na veľkosť niekoľko milimetrov) sa samotný knôt neopotrebúval, lebo po zapálení a zahriatí sa olej vyparuje a tak horia olejové výpary tesne nad ním. Knôty sa zhotovovali z rastlinných vlákien, napr. z ľanu, konope, lyka. Na fotografií môžete vidieť zaujímavý typ kahanca z evanjelickej zbierky nazývaný egyptská žabia lampa. Tento typ kahancov pochádzal z Egypta a mal na sebe štylizovanú rytú výzdobu - motív žaby. Žaba bola významným egyptským symbolom vzkriesenia, čo neskôr prevzali aj kresťania. Predpokladá sa, že ich použitie bolo spojené s výnimočnými situáciami, napr. narodenie dieťaťa, pri ktorých boli zapaľované. Používali sa v celej Rímskej ríši v závere jej existencie.

Pivničnou expozíciou v Archeologickom múzeu je Laterarius – Dejiny tehliarstva na Slovensku. Viete s akými najstaršími exponátmi sa v nej môžete stretnúť?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Keďže výstava sa zameriava na dejiny stavebnej keramiky a tehliarstva, ktoré sa v našom prostredí začalo s príchodom Rimanov, sú najstaršími prezentovanými nálezmi súčasti rímskych stavieb. Na fotografii môžete vidieť aj čiastočnú rekonštrukciu rímskeho domu s podpodlažným vykurovaním, ktorú nájdete v tejto expozícii a obsahuje originálne diely z rímskej doby.

Na čo slúžila stavba, ktorej rekonštrukciu môžete vidieť na fotografii a je takisto súčasťou expozície: "Laterarius – Dejiny tehliarstva na Slovensku"? Po jej stranách vidíte galériu novovekých tehál s rozmanitými značkami.

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Rekonštrukcia predstavuje stredovekú obdĺžnikovú tehliarsku pec z 15. storočia, s troma oblúkmi pod ktorými bolo kúrenisko. Medzerami prúdilo teplo z vykurovacieho priestoru priamo do pece, kde boli naukladané vysušené tehly (po vytvarovaní zreli aj niekoľko mesiacov). Pec mala prieduchy, ktoré sa v prípade potreby otvárali a zatvárali a na vrchu bola klenutá. Výpal mal dve fázy – prvou bolo dosušenie tehál, kedy sa pec rozhorúčila na 450 – 600ºC, čo trvalo niekoľko dní a nocí, počas ktorých vychádzal z pece mastný smradľavý, vlhký dym; druhou fázou bol samotný výpal, kedy sa pec rozkúrila na 800 – 900ºC, čo tiež trvalo niekoľko dní a nocí. Na záver sa prieduchy v peci uzavreli, utlmili oheň a tehly sa dopálili. Podľa polohy v peci mali tehly rôznu kvalitu a farbu.

Jediná expozícia na prvom poschodí Archeologického múzea nesie názov "Stĺp Marca Aurelia a Slovensko". Originál stĺpu stojí v Ríme na námestí Piazza Colonna. Archeologické múzeum vystavuje niekoľko odliatkov z neho, ktoré zobrazujú udalosti spojené s naším územím. Ako sa volá najznámejšia scéna tohto stĺpu prezentovaná na výstave, zobrazujúca nezvyčajnú udalosť, ktorá sa stala v rímskej dobe na území Slovenska?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Scéna zázračného dažďa - V hornej časti výjavu vidieť okrídlené božstvo s roztiahnutými rukami, z ktorých stekajú potoky vody. V dolnej časti sú zoradení rímski vojaci so štítmi. Na pravom okraji dolného pásu ležia mŕtvi Germáni spolu s koňmi a výzbrojou. Táto dramatická scéna zachytáva situáciu, opísanú aj v písomných prameňoch. Rimania mali byť kdesi v barbarskom vnútrozemí obkľúčení Germánmi, ktorí ich odrezali od zdrojov vody. Malo sa to odohrať niekde v povodí rieky Hron, teda na území Slovenska. Rimanom hrozila smrť smädom alebo zajatie. Nečakane sa však rozpútala prudká búrka, do pozícii Germánov udrel blesk a pozabíjal ich. Tento „zázrak“ neskôr rímski autori pripísali buď modleniu kresťanov prítomných medzi obkľúčenými legionármi, alebo žiadostiam rímskych kňazov a pôsobeniu rímskeho boha Jupitera.

Koho zobrazuje busta vystavená v expozícii na prvom poschodí Archeologického múzea?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Múzeum prezentuje jednu z mála existujúcich kópii hlavy cisára Marca Aurelia robenú z originálu jeho jazdeckej sochy, ktorá stojí v Ríme na Kapitolskom námestí (dnes je tam tiež kópia). Za vlády Marca Aurelia došlo k víťaznému ťaženiu rímskych vojsk v Markomanských vojnách. Stĺp bol postavený ako oslava cisára, ktorý tieto boje viedol a propagácia rímskeho úspechu. Strety Rimanov s Germánmi prebiehali aj na dnešnom území Slovenska. Pre našu krajinu je táto architektonická pamiatka dôležitá najmä tým, že zobrazuje udalosti, ktoré sa odohrali aj u nás a jedná sa tak o najstarší ikonografický doklad nášho vtedajšieho prostredia.

Expozíciou, ktorá sa nachádza v exteriéri Archeologického múzea, na jeho nádvorí, je "Lapidárium". Tušíte, čo by tam mohlo byť vystavené?

Kvíz - Archeologické múzeum
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Nájdete tu dve rekonštrukcie archeologických nálezov – hrnčiarsku pec z doby laténskej a sklársku pec z obdobia Veľkej Moravy. Okrem toho niekoľko zlomkov rímskych oltárov a stél, kópiu nápisu na Trenčianskej skale a ďalšie zlomky najmä stredovekých architektúr. Na fotografii môžete vidieť mlecie kamene – žarnovy.

Kvíz - Archeologické múzeum (2)
Ak ste sa dobre zabavili a aj niečo nové dozvedeli, skúste aj naše ďalšie kvízy 🙂 prípadne nám pošlite námet na nový kvíz.

Pochváľte sa so svojim výsledkom:

Vložiť kvíz na svoju web stránku.
Zdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedinZdieľať na Pintereste
Reklamný priestor
Značky: Archeologické múzeumBratislavaPamiatky a MúzeáSlovenské národné múzeumZo života múzeí
.Spoznaj #praveslovenske

.Spoznaj #praveslovenske

Blog #praveslovenske o spoznávaní našej krásnej krajiny. Turistické tipy, novinky z múzeí, história a náučné kvízy. Sledujte nás aj na Instagrame a inšpirujte sa cestami po Slovensku.

Predošlý článok

Kvíz: Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum. Kde ho nájdete?

Ďalší článok

Kvíz: Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum. Objavte poklady z Malých Karpát

Podobné články

Hora smrti - Vojnový cintorín a pamätník bojov I. svetovej vojny
História & UNESCO

Hora smrti – Vojnový cintorín a Pamätník bojov I. svetovej vojny

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Cesta v čase históriou Banskej Štiavnice
Atrakcie

Cesta v čase históriou Banskej Štiavnice

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Horehronské múzeum - Brezno v premenách času
Kultúra

Horehronské múzeum – Brezno v premenách času

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Život a kultúra ľudu na Horehroní
Folklór

Horehronské múzeum – Život a kultúra ľudu na Horehroní

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Reklamnýpriestor

Ďalšiezaujímavé články

Kvíz - Archeologické múzeum

Kvíz: Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum. Kde ho nájdete?

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Na Slovensku máme aj Archeologické múzeum. Vedeli ste o tom? A viete aj kde sa nachádza? Na to Vám dá...

Na Zámčisko z Kvetnice - Popradský hrad s výhľadom na Tatry

Na Zámčisko z Kvetnice – Popradský hrad s výhľadom na Tatry

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Zámčisko je ľahko dostupný vrchol nad Popradom, ktorý v sebe skrýva kúsok histórie. Svoje meno nesie po malej pevnosti, ktorá...

Rozhľadňa Háj a Kamenársky mini Skanzen

Rozhľadňa Háj a Kamenársky mini Skanzen

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Nová Baňa je starobylé banské kráľovské mesto v Novobanskej kotline a prvá písomná zmienka o už rozvinutej baníckej osade pochádza...

Kremnica - Mesto príbehov

Kremnica – Mesto príbehov

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Kremnica - od roku 1328 slobodné kráľovské banské mesto a od 14. storočia prezývaná ako Zlatá Kremnica. Preslávená Mincovňou, ktorá...

Horskí vodcovia - Naša práca je poslanie

Horskí vodcovia – Naša práca je poslanie

Autor: Spolok horských vodcov Vysoké Tatry

V súčasnosti Spolok horských vodcov vo Vysokých Tatrách zastrešuje 23 stálych horských vodcov. Naša práca je poslanie Niekde medzi spodnou...

Banícka expozícia - Rákošská cächa

Banícka expozícia – Rákošská cächa

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Dejiny baníctva v obci i okolitom regióne Gemer okolo vrchu Železník prezentuje od roku 2020 expozícia v Rákošskej Bani, časti...

Múzeum oravskej dediny Zuberec - Skanzen v srdci Oravy

Múzeum oravskej dediny Zuberec – Skanzen v srdci Oravy

Autor: .Tradície #praveslovenske

Múzeum oravskej dediny je jeden z najkrajších skanzenov na Slovensku. Múzeum je umiestnené v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov...

Ďakujemenašim partnerom

Vyskúšali smeaj tieto hotely

Hotel Diery *** – vstupná brána do rozprávkovej krajiny
Recenzia hotela

Hotel Diery *** – vstupná brána do rozprávkovej krajiny

Autor: .UžívamSi #praveslovenske
Tradícia v srdci Bratislavy – Hotel Devín ****
Recenzia hotela

Tradícia v srdci Bratislavy – Hotel Devín ****

Autor: .UžívamSi #praveslovenske
Tohtoročné leto bolo naozaj zaujímavé. Horúčavy striedali naozaj chladné podtatranské dni a tak sme sa radšej venovali práci a lokálnej “náhodnej” turistike podľa aktuálneho počasia. Týždne rýchlo ubehli a tak sme nakoniec počas letnej sezóny stihli iba 1 pobyt a to až na konci augusta. Vystihli sme konečne 3 naozaj krásne dni a vyskúšali opäť pobyt v Demänovskej doline – tentokrát priamo v srdci športového strediska Jasná Záhradky.
Recenzia hotela

Jasná Záhradky – luxus pre milovníkov letnej turistiky a zimných športov

Autor: .UžívamSi #praveslovenske

Reklamnýpriestor

Realitná kancelária Košice Borovička Nehnuteľnosti Košice Realitná kancelária Poprad Realitná kancelária Prešovdestiláty slovenské výrobky Realitná kancelária Poprad

Reklamný priestor
Ďalší článok
Kvíz - Archeologické múzeum

Kvíz: Slovenské národné múzeum - Archeologické múzeum. Objavte poklady z Malých Karpát

Kvíz - Najkrajší hrad v Malých Karpatoch - Červený Kameň (5)

Kvíz - Najkrajší hrad v Malých Karpatoch - Červený Kameň (5)

Ovocné destiláty Slovenská Borovička Predaj alkoholu Dzama rumy Slovenské destiláty

instagram označujte svoje príspevky #praveslovenske na Instagrame

Rozsiahle podzemie hradu Červený kameň sa urči Rozsiahle podzemie hradu Červený kameň sa určite oplatí navštíviť 👌 Unikátne pivničné priestory s delovými baštami vybudované v rokoch 1535-1544 sú jedny z najväčších v Európe 🏰 @praveslovenske 👉 @hradcervenykamen @slovenske_narodne_muzeum_snm
Hrad Sklabiňa (alebo Sklabinský hrad) sa nachád Hrad Sklabiňa (alebo Sklabinský hrad) sa nachádza nad obcou Sklabinský Podzámok a je jediným zachovaným hradom na území Turca 🏰 Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1309, kedy ho vlastnil magister Donč a od roku 1328 bol sídlom Turčianskej župy. Povesť o hrade hovorí, že počas búrok počuť na hrade dunivé kroky, rinčanie reťazí a zbraní a iné zvláštne zvuky. Tiež údajne vidno preháňať sa rytiera bez tváre v tmavom plášti 😉⚔️ #praveslovenske od 📸 @veronika.tisajova
Sledujte nás aj na TikToku 😉 kde budeme pridá Sledujte nás aj na TikToku 😉 kde budeme pridávať oveľa viac videí z našich výletov po Slovensku 🇸🇰👣 #praveslovenske #slovensko #trnava
Hrad Hajnáčka z vrchu Veľkého kopca 🏰 Hrad Hrad Hajnáčka z vrchu Veľkého kopca 🏰 Hrad Hajnáčka je voľne prístupná zrúcanina pôvodného gotického hradu z 13. storočia. Nájdete ho na Gemeri pri rovnomennej obci, uprostred Cerovej vrchoviny (CHKO). Na hradné bralo sa dostanete po chodníku s miernym stúpaním 👣 #praveslovenske od 📸 @micsudaphotovideo
Pútnické miesto Kohútovo a Záhradný les v Nov Pútnické miesto Kohútovo a Záhradný les v Novej Bani 🙏 Pútnické miesto Kohútovo vďačí za svoj vznik objavu výdatného prameňa vody v období veľkého sucha v roku 1863. V roku 2020 boli v lesoch s medzi Kohútovom a areálom pri Zvoničke vysadené domáce i cudzokrajné stromy a kry, označené menovkami. A tak tu vznikol „Záhradný les“ 🙂 Jeho rozloha je 1,35 ha a vysadených tu bolo 101 stromov a 2459 krov 🌲🍀 @praveslovenske 👉 @zahoramizadolami.sk
Romantika na horskej riečke Belá s ikonickým Kr Romantika na horskej riečke Belá s ikonickým Kriváňom 🤍 Prajeme krásnu nedeľu nielen #podtatrami 🤩 #praveslovenske od 📸 @travelbedeker @veebee_live
Vápeč tesne pred búrkou ⚡️ Vápeč je nádh Vápeč tesne pred búrkou ⚡️ Vápeč je nádherný výhľadový vrch a leží nad obcou Horná Poruba v Strážovských vrchoch 👣 Veľmi dobre sú pozorovateľné okolité vrchy pohoria, no pri vhodných podmienkach vidieť Považský Inovec, Biele Karpaty, Javorníky, Súľovské vrchy, časť Malej a Veľkej Fatry, pohorie Vtáčnik, Pohronský Inovec či Tribeč. Jeho vrchol a blízke okolie tvoria rovnomennú národnú prírodnú rezerváciu vyhlásenú v roku 1993 👌 #praveslovenske od 📸 @samo.dlhos
Majestátne bralo Majerova skala vo Veľkej Fatre Majestátne bralo Majerova skala vo Veľkej Fatre a 70 kilometrov vzdialený Kriváň 🏔️👌 #praveslovenske od 📸 @slovensko_z_neba

Ďalšie projekty #praveslovenske

praveslovenske

Projekt #praveslovenske vďaka online nástrojom prezentuje "Hrdo a Srdcom" všetko krásne, čo doma máme. Milujme a vážme si naše kultúrne bohatstvo. Spoznávajme spolu slovenských umelcov a výrobcov, pravé slovenské výrobky, slovenské tradície, folklór, históriu a krásy Slovenska.

instagram facebook linkedin twitter tiktok pinterest

.Ochutnaj

ochutnaj

Ochutnaj pravé slovenské výrobky od slovenských výrobcov! Zámerom projektu je propagovať kvalitné slovenské potraviny a ich výrobcov. Tipy na reštaurácie a nákupy "s rozumom".

.Tradície

tradicie

Spoznaj s nami slovenské ľudové tradície a zvyky, tradičné remeslá, folklórne súbory a kroje! Na Slovensku máme desiatky folklórnych súborov, vďaka ktorým sa uchovávajú naše zvyky a tradície.

.Tvorím

tvorim

Slovenskí remeselníci, slovenský folklór, ľudová tvorba a inšpirácie nájdené vďaka folklóru a tradíciám. Cieľom tohto projektu je predstavenie šikovných Slovákov tvoriacich nové hodnoty.

.UžívamSi

uzivamsi

Naše foto príbehy o tom, ako si môžeš užiť život na Slovensku. Aj u nás máme skvelé miesta na oddych, kde si môžeme dať skvelú večeru či oddýchnuť vo wellnesse... užívajme si oddych doma.

Ďakujeme partnerom:

iprofil        realvea        podtatrami        grandcastle        ibratislava        ibratislava

Využívame biznis služby iProfil.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske | Alko iŠop DajHet.sk

Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Články
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Regióny Slovenska
  • Pamiatky & Atrakcie
  • Turistika na Slovensku
  • Skanzeny & ľudová architektúra

Využívame biznis služby iProfil.sk | Online faktúry cez iFakturacia.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske

Na našich stránkach používame súbory cookies. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a používateľské nastavenia.
Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov? Alebo si želáte vlastné nastavenie cookies?

.Spoznaj #praveslovenske
Používame  GDPR Cookie Compliance
Súbory Cookie

S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej stránky ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookie. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít. Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Súbory cookies sa ukladajú do počítača užívateľa, aby mu umožnili prístup k rôznym funkciám. Súbory cookies používame na zvýšenie efektivity Vašich návštev na našej webovej stránke. Súbory cookies používame na účely zapamätania predvolieb prehľadávania a to napríklad veľkosti textu, uprednostňovaného jazyka, predvolieb farieb atď. čo nám umožňuje jednoduchšie prechádzanie našou stránkou, a zhromažďovanie analytických informácií a to napríklad počtu návštevníkov na našej webovej stránke. Cookies nám umožňujú lepšie zhromažďovať informácie o používaní našej webovej stránky. V ich údajoch však v žiadnom prípade nezhromažďujeme vaše osobné údaje a informácie. Ukladá sa len jedinečný identifikátor relácie, ktorý nám umožňuje opätovne načítať profil a predvoľby užívateľa pri vašej ďalšej návšteve webovej stránky. Tieto webstránky používajú súbory cookies na zhromažďovanie anonymných štatistických informácií o návštevníkoch, zapamätanie si používateľských nastavení, pre lepšie prispôsobenie reklám záujmom návštevníkov a pre nevyhnutnú funkcionalitu webstránok. Súbory cookie sa nebudú používať na iný účel ako je uvedený. Udelený súhlas s cookie sa dá jednoducho odobrať pomocou nastavení na tejto stránke.

Používanie súborov cookie je možné nastaviť pomocou Vášho internetového prehliadača. Väčšina prehliadačov súbory cookie automaticky prijíma už vo úvodnom nastavení - obsahuje možnosti konfigurácie nastavení t.j. prehľadávač zvyčajne obsahuje možnosti ako napr. povolenie súborov cookie, prezeranie súborov cookie, zakázanie všetkých alebo vybratých súborov cookie atď.

Nevyhnutné cookies

Nevyhnutné cookies sú potrebné pre správne fungovanie webu. Ak by sme tieto cookies zakázali, stránka by mohla byť vo väčšine prípadov nefunkčná.

Ak zakážete tieto cookies, nebudeme môcť uložiť vaše preferencie. To znamená, že zakaždým, keď navštívite túto webovú stránku, budete musieť znova povoliť alebo zakázať súbory cookies.

Ostatné cookies

Ostatné cookies sú cookies, ktoré sú používané predovšetkým za účelom zvýšenia užívateľského komfortu, alebo správnej analytiky. Tieto cookies nám pomáhajú zlepšovať služby či napredovanie dizajnu a funkčnosti webstránky. Ide napríklad o cookies zo strany Google Analytics, Facebook, YouTube a iných marketingových služieb.

Prosíme zapnite si znova nevyhnutné cookies aby správne fungovala táto webstránka!

Ochrana osobných údajov

PREVÁDZKOVATEĽ: PraveSlovenske.sk o.z. je prevádzkovateľom všetkých osobných údajov, ktoré bude spracúvať v súlade s príslušnými právnymi predpismi.

PraveSlovenske.sk o.z. nezbiera na tomto webovom sídle priamo žiadne osobné údaje, ani čo sa týka odberu newsletterov a teda e-mailových adries užívateľov. Všetky osobné údaje, uverejnené v obsahu, teda v článkoch, sú osobné údaje poskytnuté pre zverejnenie článku priamo treťou stranou - teda zadávateľom obsahu a príjemcami osobných údajov je teda verejnosť. Osobné údaje priamo neprenášame do inej krajiny s cieľom ich spracovania, ale je možné, že budú v týchto krajinách dostupné, vzhľadom na povahu internetu ako takého a zverejnenia obsahu tohto webového sídla verejne na internete. Osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. uchováva tak dlho, ako je to potrebné pre naplnenie účelu spracovania podľa osobitných predpisov a účelu, na ktorý boli získané, v rámci ktorého by PraveSlovenske.sk o.z. malo byť schopné sa brániť proti právnym nárokom, a to najmä z dôvodu, že tieto informácie majú archívnu hodnotu.

Dotknutá osoba, t.j. osoba ktorej osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. spracováva, má právo:

1. Získať od prevádzkovateľa potvrdenie o tom, či sa spracúvajú osobné údaje, ktoré sa jej týkajú;
2. Na opravu a na doplnenie neúplných osobných údajov;
3. Na výmaz osobných údajov, ktoré sa jej týkajú, ak sa osobné údaje spracúvajú nezákonne, alebo už nie sú potrebné na účel, na ktorý sa získali alebo inak spracúvali;
4. Na obmedzenie spracúvanie osobných údajov, ak spracúvanie osobných údajov je nezákonné a dotknutá osoba namieta vymazanie osobných údajov a žiada namiesto toho obmedzenie ich použitia;
5. Podať návrh na začatie konania podľa § 100 Zákona na Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky.

V prípade potreby môžete kontaktovať PraveSlovenske.sk o.z. ohľadom ochrany osobných údajov elektronickou poštou na adrese mysme@praveslovenske.sk.