Ak ste skúsenými cestovateľmi a milovníkmi prírody, určite vám nie je cudzí výraz „Slovenský raj“. Tento národný park je jedným z najobľúbenejších destinácií medzi dobrodruhmi hľadajúcimi prírodné krásy a zážitky. Avšak, s rastúcou popularitou prichádza aj viac a viac návštevníkov, ktorí sa snažia zažiť to isté. Môže sa stať, že sa ocitnete uprostred obrovskej skupiny ľudí, čakajúcich v dlhých radách na prístup k najobľúbenejším miestam. A v takom prípade môže byť ťažké cítiť ten hlboký pokoj a ticho, ktoré prichádza s prítomnosťou v prírode.
S touto skúsenosťou sme sa rozhodli hľadať alternatívu. Miesto, ktoré by nám ponúklo rovnaký druh krásy a zážitkov, ako Slovenský raj, ale bez zástupov ľudí. Miesto, kde by sme si mohli v pokoji vychutnať prírodu, ticho a objavovať niečo nové a neopozerané. A hľadanie sa ukázalo byť úspešné. Skvelý tip sme totiž najprv dostali v OOCR Región Gron, a potvrdili sme si to aj v kúpeľoch Sklené Teplice pri našom pobyte. „Choďte určite na Kečku, to je iba pár minút od nás“.
Kečka nad Bralcami, vrch nachádzajúci sa iba pár minút od kúpeľov, nás okamžite upútal. Vyhľadali sme si ďalšie informácie na internete a zistili sme, že Kečka je skutočným klenotom, ukrytým v srdci Prírodnej rezervácie Bralce na okraji Štiavnických vrchov.
Cesta na vrchol Kečky je jednosmerná a ukrýva množstvo fascinujúcich miest. Okružná zelená trasa:
Trasa je charakteristická svojimi úžasnými skalnými útvarmi – pozostatkami ťažby ružového ryolitu – a tiež chránenou flórou. Miesta vybavené reťazami či rebríkmi vám aspoň čiastočne pripomenú Slovenský raj alebo Jánošíkove Diery. A samozrejme, nebudú chýbať ani úžasné výhľady do okolia.
Turistický chodník, značený zelenou farbou, začína na okraji obce Hliník nad Hronom (na ceste smerom do Sklených Teplíc). Na začiatku trasy nájdete veľkú informačnú tabuľu s mapou a informáciami o Prírodnej rezervácii Szabóová skala a Bralce, súčasťou ktorej je aj Kečka.
Prvé kroky smerujú síce medzi domčeky, no po pár minútach sa ocitáte v tichom lese, ďaleko od mestského hluku a ruchu. Pri rázcestníku „Bralce“ vybočte z cesty do lesa podľa šípky.
No nenechajte sa zmiasť, nie je to len taký obyčajný les, ako sa prvé minúty bude zdať. Mimochodom trasa je veľmi dobre a často značená, nemusíte sa obávať.
Po náročnejšom stúpaní k prvej vyhliadke si užijete naozaj krásne výhľady na obec Hliník nad Hronom aj kopec, na ktorom sa nachádza Hlinícka Kalvária.
Je tu aj miesto pre odpočinok po stúpaní, či opekačku na tunajšom ohnisku.
Pokračujte však ďalej, a po pár minútach sa zrazu ocitáte v úplne inom svete.
Vo svete, ktorý je tak fascinujúci, že neviete, či sa máte radšej zastaviť a obdivovať okolie, alebo pokračovať v ceste a objavovať, čo sa skrýva za ďalšou skalou. Krajina sa mení ako filmová kulisa – obrovské skalné monumenty, kamene pokryté machom, malé kamenné moria, pukliny, jaskyne, schody, rebríky, reťaze, a ešte oveľa viac.
Skutočný raj pre malých i veľkých dobrodruhov 🙂 Tak poďme postupne na to.
Prvé reťaze vás čakajú pár minút od spomínaného vyhliadkového bodu. Sú tu aj prírodné schodíky, tak pevne veríme, že na takúto turistiku máte aj dobrú obuv!
Klesáte hlboko do rokliny.
Tu vás ohúria vysoké farebné kamenné steny. V minulosti sa tu totiž ťažil kameň, okrem iného aj hlinícky ružový ryolit a sivý trachyt, ktorý sa využíval aj na výrobu vo svete dobre známych mlynských kameňov. Po ťažbe tu zostali práve takéto skalné masívy či kamenné moria.
Pokračujete ďalej občasnými výhľadmi navôkol a hlavne pozeraním pod nohy 🙂 Až prídete k záhadnému skalnému otvoru.
Je to kamenná brána a miesto, kde sa cítite ako veľkí prieskumníci – netušíte, čo vás čaká po jej prechode. No už keď ste v nej, začína sa vynárať nádherné machové kráľovstvo.
Opäť vysoké kamenné masívy a scenéria ako z rozprávky.
A čaká vás úsek kamenných polí a stúpaní po kameňoch. Takže na jednej strane pozor kam stúpate, no na druhej strane…
…občas len tak zastavte a kochajte sa tou nádherou.
Nasleduje ďalšie oddychové miesto s kamenným útvarom, na ktorom je stručne predstavenie tejto prírodnej rezervácie.
Nachádza sa tu aj 1 mlynský kameň. Miestni obyvatelia sa výrobe týchto kameňov venovali viac ako 600 rokov. V dôsledku ich dlhoročného úsilia a remeselných zručností sa tieto kamene stali koncom 18. storočia tak významnými a obľúbenými, že sa prevážali aj na pltiach. Ich kvalitu a pôvod potvrdzovala zvláštna pečať v tvare kráľovskej koruny Márie Terézie.
Na tomto mieste môžete pokojne oddychovať, užívať si zvuky lesa, spraviť si opekačku či len tak si posedieť.
Čoskoro si totiž užijete aj kúsok adrenalínu 😉 Pred vami je opäť úsek s reťazami.
A tu, v úzkej štrbine medzi mohutnými skalami, aj takýto rebrík.
Odmenou však budú pekné výhľady. Týmto rebríkom sa totiž dostanete na samotný vrch Kečka.
Z vrchu Kečka sa vám naskytnú krásne výhľady na okolité pohoria.
Vrcholový bod je naozaj rozsiahly. Člení sa na 2 samostatné vyhliadkové miesta, prepojene medzi sebou chodníčkami pomedzi stromy a kríky.
A na tretiu stranu, medzi nimi, sa vydáte ďalej po zelenej trase zostupom z vrcholu.
Je tu kovová lávka, z ktorej hneď zostúpite na rebrík, či schodíky s reťazami.
Trasa vedie aj naďalej po zelených značkách a krajina sa každou minútou mení. Od príjemného rovinatého lesa, cez kamenné polia až kamenné masívy, kde si treba svoju cestu jednoducho nájsť.
Až kým opäť nevkročíte do machového kráľovstva 🙂
Kamene pokryté sýtozeleným machom pripomínajú malé ostrovy v mori lesa, oživené dychom slnka. Samotný mach, ktorý je vitálnym symbolom života a premeny, sa zdá byť nádherne oživený, keď je zaliaty slnečným svetlom. Jeho farba je taká sýta a živá, že by mohla súťažiť s farbou najkrajšieho zeleného smaragdu.
Hra svetla a tieňov, farebných kontrastov a tvarov vytvára úchvatné divadlo, ktoré žije a dýcha okolo nás.
Je to scenár plný krásy, zázrakov a tajomstva, na ktorom je každý kúsok prírody, od najmenšieho lístka až po najväčší kameň, dôležitým a nezameniteľným hercom.
Každý z nich hovorí svoj vlastný príbeh a vytvára časť väčšieho obrazu, stačí sa zastaviť a počúvať zvuky prírody.
Nájdete tu opäť nejaké oddychové miesta a zostup až na Janovú lúku už bude naozaj nenáročný.
Odtiaľto pokračujete späť na rázcestník „Bralce“ a trasu si môžete vybrať buď po zelenej alebo aj žltej trase. Od rázcestníka „Bralce“ na parkovisko je to už len 10 minút.
Takže ďakujeme za skvelý tip, nakoľko tento výlet sme si naozaj užili! Reálne sme stretli iba asi 6 ľudí počal celého výletu, takže celú tú nádheru sme si mohli naplno vychutnať v dokonalom tichu prírody. Odporúčame a radi si to opäť zopakujeme 😉
A ak sa už chystáte na výlet do okolia mesta Žiar nad Hronom, nemali by ste si nechať ujsť návštevu týchto zaujímavých miest:
Objavte spolu s nami Stredné Pohronie – Región GRON. Viac ako 150 kilometrov značených turistických trás, horské cyklotrasy rôznej náročnosti, 11 lokalít Pohronskej hradnej cesty, ale aj termálne kúpele ukrývajúce európsky unikát.
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s OOCR Región GRON, ktorá sa venuje záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva regiónu Stredné Pohronie v Banskobystrickom kraji. Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.