Prosiecka dolina

býva považovaná za najkrajšiu dolinu najmä pre krasové útvary a pestrosť rastlín.

Čitatelia časopisu Krásy Slovenska ju označili za najkrajšiu dolinu. Medzi najväčšie lákadlá patrí vodopád v závere doliny ku ktorému sa dá dostať z rázcestia Vidová a rebríky vedúce po skalách v tiesňavách. Dolinou vedie náučný chodník, na ktorom sú inštalované početné informačné tabule popisujúce jej charakteristiky. Chodník začína v obci Prosiek a vedie po modrej turistickej značke naprieč celou dolinou. Pod bralom Kubín vybočuje k rebríkom smerom na lúky Svoradu, kde možno ďalej pokračovať po:
– Modrom chodníku – ďalej cez Sekané na Veľké Borové a popri potoku Borovianka na Horný mlyn, kde sa naň napája zelený chodník a pokračuje do Kvačianskej doliny, kde sa napája na červený chodník vedúci do obce Kvačany.
– Zelenom chodníku – doprava na Prosečné (1 372 m n. m.), odkiaľ pokračuje cez sedlo Ostruky k Hornému mlynu, kde sa napája na modrý chodník, ktorý pokračuje do Kvačianskej doliny, ktorá má podobný charakter ako Prosiecka dolina.
– Zelenom chodníku – doľava cez sedlo Rovné na Heliaš (Heliašská priepasť), potom pokračovať cez sedlo Pravnáč až do obce Liptovská Anna.
Zelený chodník možno použiť ako alternatívnu cestu z Liptovskej kotliny (Liptovskej Anny) cez Svorad do Kvačianskej doliny.

GPS súradnice: 49.158299, 19.497598
Zdroj: wikipedia.org, Foto: dreamstime.com

  Informácie

Send this to friend