Kaštieľ Strážky

Kaštieľ je skvostom renesančnej architektúry na Slovensku. Za kultúrnu pamiatku bol vyhlásený spolu s priľahlým parkom 30.10.1963

Kaštieľ Strážky je národná kultúrna pamiatka nachádzajúca sa v meste Spišská Belá, v miestnej časti Strážky na východnom Slovensku.

V kaštieli sa nachádzajú expozície SNG, ktorá kaštieľ získala roku 1972 prevodom po smrti majiteľky Margity Czóbelovej. V parku je nainštalovaná expozícia plastiky, v kaštieli sú okrem zbierky historickej knižnice a mobiliára kaštieľa aj expozícia Ladislav Mednyanszký a Strážky a expozícia Portrét 17. – 19. storočia na Spiši.

Oproti vchodu do areálu renesančného kaštieľa v Strážkach stojí na druhej strane cesty gotický Kostol svätej Anny z prelomu 15. a 16. storočia. Jeho vnútro krášlia vzácne neskorogotické nástenné maľby s pašiovým cyklom a tri krídlové oltáre s drevenými plastikami a tabuľovými maľbami. Z kostola v Strážkach pochádzajú dve významné stredoveké umelecké pamiatky zo zbierok stálej expozície Slovenskej národnej galérie v Bratislave, venovanej gotickému umeniu na Slovensku (plastika sv. Madony a sv Ondreja). Kostol svätej Anny je spolu s vedľa stojacou renesačnou zvonicou so sgrafitovou výzdovou vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

GPS súradnice: 49.172035, 20.453795

Zdroj: Ján Lacika, 1000 ZAUJÍMAVOSTÍ SLOVENSKA,
Vydavateľstvo Ikar a.s., 2012. ISBN 978-80-551-3245-7, wikipedia.org,
Foto: dreamstime.com

  Informácie

Send this to friend