Markušovský kaštieľ a Letohrádok Dardanely, Markušovský skalný hríb

Markušovce sú obec na Slovensku v okrese Spišská Nová Ves, v Markušovciach tiež nájdete Kostol svätého Michala a Markušovský skalný hríb v rezervácii Markušovské steny.

Kostol svätého Michala sa týči na skale nad obcou a svojou polohou má dominantné postavenie. Je to jednoloďový, gotický, pôvodne románsky kostol.

Markušovský hrad sa nachádza v tesnej blízkosti kostola sv. Michala na skalnom návrší. Dnes je hrad len čiastočne zachovaný a nie je sprístupnený verejnosti. Prechádza popri ňom chodník vedúci až ku kostolu.

Svojou polohou v centre pamiatkovej zóny je kaštieľ ozdobou obce Markušovce a patrí medzi jej najkrajšie historické objekty. Dá sa predpokladať, že kaštieľ bol zakončený renesančnou štítkovou atikou.

Letohrádok Dardanely je najkrajšou rokokovou stavebnou pamiatkou na Spiši. Dnes je v letohrádku Dardanely expozícia klávesových hudobných nástrojov ako jediná na Slovensku. Okolie kaštieľa a letohrádku je upravené na francúzsky park podľa návrhu neznámeho záhradného architekta v druhej polovici 18. storočia za Wolfganga – Farkaša Mariássyho.

Markušovský skalný hríb sa nachádza v centrálnej časti národnej prírodnej pamiatky Markušovské steny na strmom svahu vo výške 470 m n. m. Ide o najkrajší hríbovitý skalný útvar na Slovensku.

GPS súradnice: 48.915434, 20.624017

Zdroj: wikipedia.org, Foto: dreamstime.com

  Informácie

Send this to friend