Námestie a Kostol svätého Egídia Poprad

je pôvodne gotická, neskôr barokovo upravená sakrálna stavba v historickej zóne okresného mesta Poprad v Prešovskom kraji.

Je historicky najcennejšou pamiatkou Popradu a spolu s vedľa stojacou renesančnou zvonicou z konca 16. storočia, morovým stĺpom s motívom Panny Márie Immaculaty a evanjelickým Kostolom svätej Trojice tvorí súbor najvzácnejších stavebných pamiatok mesta.

Historický Poprad sa sformoval okolo šošovkovitého Námestia sv. Egídia, ktoré je živým centrom aj dnešného Popradu.

Poprad vznikol zlúčením piatich historických spišských miest. Bolo medzi nimi aj mesto, ktoré dalo celej aglomerácii meno. Stredoveký Poprad sa nemohol rovnať s bohatšou a vplyvnejšou Spišskou Sobotou, ale novovek pomer síl zmenil. Popradčania pružnejšie reagovali na zmeny, ktoré moderná doba priniesla, preto sa najväčšia mestská aglomeráciami pod Tatrami označuje ako Poprad a nie ako Spišská Sobota či Veľká.

Veľká
Jej meno súvisí s veľkou rozlohou jej chotára v časoch, keď ešte bola samostatným spišským mestom. Chotár siahal až do Velickej doliny v Tatrách. V minulosti sa Veľká preslávila modrotlačou a umeleckým rezbárstvom, s ktorým súvisí tradičná výroba tatranských suvenírov. Historické jadro Veľkej dnes nie je také kompaktné ako napríklad v Spišskej Sobote. Udržať pôvodné stredoveké námestie v celistvej podobe nebolo pre jeho nadrozmernosť ani možné. Zdá sa, že v pôvodnej Veľkej muselo byť všetko veľké, vrátane námestia. Pamiatky, ktoré tu dnes nachádzame sú solitérne alebo sú súčasťou menšieho zoskupenia budov. Aj keď nie najstaršou, predsa len veľmi významnou stavbou je evanjelický kostol z roku 1817. Patrí medzi najväčšie tolerančné kostoly na Slovensku. Oveľa starší je rímskokatolícky Kostol sv Jána Evanjelistu z 13. storočia.

GPS súradnice: 49.054644, 20.301429

Zdroj: Ján Lacika, 1000 ZAUJÍMAVOSTÍ SLOVENSKA,
Vydavateľstvo Ikar a.s., 2012. ISBN 978-80-551-3245-7,

wikipedia.org,  Foto: dreamstime.com

 

  Informácie

Send this to friend