Bielovodská dolina

je jediná dolina Tatier alpského rázu. Je to najdlhšia dolina celých Tatier. Má vyše 10 km a v období zaľadnenia tu bol 14 km dlhý a vyše 300 m hrubý ľadovec. Preteká ňou Biela voda.

Po modrá turistická značka modrej turistickej značke z Lysej Poľany vedie popri pravom brehu Bielej vody lesná cesta ( je aj pre starších turistov pohodlná) na Bielovodskú poľanu, kde v jej strede stojí lesovňa. V hornej časti doliny, pod Bielovodskou vežou je Poľana pod Vysokou. Značkovaná cesta vedie Bielovodskou dolinou okolo Rozpadlín, Spismichalovej doliny, Litvorového žľabu, Rovienok, Svišťovej doliny, ktoré sú po ľavej strane turistického chodníka do Litvorovej doliny a do Zamrznutého kotla, kde sa cesty rozdeľujú po modrá turistická značka modrej značke do Prielomu a na Zbojnícku chatu vo Veľkej Studenej doline a po zelená turistická značka zelenej značke cez Poľský hrebeň do Velickej doliny a na Sliezsky dom.

Z Lysej Poľany vedie ku horárni v Bielovodskej doline bezbariérový turistický chodník, vhodný pre ľudí so zníženou mobilitou a imobilných. Má dĺžku 4 km, jeho povrch je zhutnený štrkový, preto sa najmä vozíčkarom odporúča sprievod.

GPS súradnice: 49.222322, 20.119628

Zdroj: wikipedia.org, Foto: dreamstime.com

  Informácie

Send this to friend