Hrebienok

je turistické stredisko nachádzajúce sa nad Starým Smokovcom na úpätí Slavkovského štítu v nadmorskej výške 1 285 m n. m.

Hrebienok je významné lyžiarske a turistické stredisko. Je východiskovým bodom do Malej Studenej doliny a Veľkej Studenej doliny, ako aj na Slavkovský štít. V lokalite sa nachádza slalomová lyžiarska zjazdovka, ktorá ďalej ako klasická zjazdovka pokračuje do Starého Smokovca. Po jej obidvoch stranách sa nachádzajú dva súmerné 750 m lyžiarske vleky. Južne od hotela sa nachádzajú štyri menšie lyžiarske vleky. Ubytovanie poskytuje hotel Hrebienok a neďaleká Bilíkova chata.

Najpohodlnejší prístup na Hrebienok poskytuje asfaltová cesta zo Starého Smokovca, pozdĺž ktorej vedie pozemná lanovka. Turistické chodníky:
– Zelený – vedie zo Starého Smokovca, pozdĺž trate pozemnej lanovky k hotelu Hrebienok, odkiaľ ďalej pokračuje popri Bilíkovej chate k Vodopádom Studeného potoka, kde sa stretá so žltým chodníkom, ktorý vedie pozdĺž Studeného potoka do Tatranskej Lesnej.
– Červený – (Tatranská magistrála) západným smerom pokračuje na Sliezsky dom, Popradské pleso, Štrbské Pleso až do Západných Tatier. Východným smerom k Obrovskému vodopádu, Zamkovského chate, Skalnatému plesu a končí až v Doline Bielych plies.
– Modrý – vedie zo Starého Smokovca cez Slavkovskú vyhliadku (horná stanica slalomovej zjazdovky) cez Štrbavý hrebeň na Slavkovský štít.

Cez Hrebienok vedie od dolnej stanice lanovky červeno značený bezbariérový turistický chodník, vhodný pre ľudí so zníženou mobilitou a imobilných. Má dĺžku 4,2 km, končí pri Rainerovej chate a jeho povrch tvorí zhutnený štrk.[1] Vzhľadom na značné prevýšenie sa vozíčkarom odporúča sprievod. Pohodlnejšie je však pre imobilných využitie pozemnej dráhy.

GPS súradnice: 49.158702, 20.224699

Zdroj: wikipedia.org, Foto: TTstudio

  Informácie

Send this to friend

  • Petra Toth

    Petra Toth je slovenská šperkárka a dizajnérka, ktorá používa pôvodné slovanské […]

  • Tatranská zima

    Kto raz prepadne krásam našich Tatier, už ťažko môže bez nich žiť. Užite si […]

  • Mitická Plus

    Na úpätí Strážovských vrchov sa nachádza vzácny minerálny prameň. Jeho […]