Rysy a Chata pod Rysmi

vrch na Slovensku a v Poľsku vo Vysokých Tatrách na slovensko-poľskej hranici.

Rysy sú jedným z najvyhľadávanejších a najznámejších tatranských vrcholov, s krásnym kruhovým rozhľadom. Nachádzajú sa v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Z vrcholu vybiehajú tri hrebene: na sever k Malým Rysom, na juh cez Váhu k Ťažkému štítu a na západ k Žabiemu koňu.
Majú tri vrcholy:
– stredný (2 503,0 m n. m.)
– severozápadný (2 498,7 m n. m.)
– juhovýchodný (2 473 m n. m.)

Severozápadný vrchol zároveň slúži od roku 2000 ako hraničný peší prechod (červená turistická značka, otvorený len od 1. júla do 30. septembra od 7:00 do 19:00) a je najvyšším bodom Poľska. Stredný vrchol je najvyšším bodom v Tatrách, ktorý je voľne prístupný bez horského vodcu (s výnimkou Lomnického štítu pri použití lanovky).

Na úbočí Rysov sa v nadmorskej výške 2 250 m n. m. nachádza najvyššie položená horská chata v Tatrách i na Slovensku, známa Chata pod Rysmi.

Na úpätí Rysov (na slovenskej strane) sa nachádzajú 3 malé karovo-morénové jazerá – Žabie plesá (Veľké, Malé a Vyšné), na poľskej strane ležia dve plesá: Czarny Staw pod Rysami a najväčšie tatranské pleso – Morskie Oko.

Na vrch Rysy sa dostanete:
– Zo Slovenska – po modrej turistickej značke od Popradského plesa Mengusovskou dolinou cez rázcestie Nad Žabím potokom, odtiaľ po červenej turistickej značke okolo Žabích plies a Chaty pod Rysmi cez sedlo Váha, trvanie ↑ 3:35 h, ↓ 2:45 h
– Z Poľska – po červenej turistickej značke od Morskiego Oka okolo Czarneho Stawu pod Rysami, trvanie ↑ 4:00 h, ↓ 3:05 h

GPS súradnice: 49.179538, 20.088034

Zdroj: wikipedia.org, Foto: dreamstime.com

  Informácie

Send this to friend

  • Petra Toth

    Petra Toth je slovenská šperkárka a dizajnérka, ktorá používa pôvodné slovanské […]

  • Tatranská zima

    Kto raz prepadne krásam našich Tatier, už ťažko môže bez nich žiť. Užite si […]

  • Mitická Plus

    Na úpätí Strážovských vrchov sa nachádza vzácny minerálny prameň. Jeho […]