Velická dolina

leží na južnej strane Vysokých Tatier.

Velickou dolinou preteká Velický potok. Uprostred doliny je Velické pleso, pri ktorom stojí Sliezsky dom. Do Velického plesa padá vodopád Večný dážď. Sú tu ešte: Kvetnicové pliesko, Dlhé pleso a dve Vyšné Velické plieska. Dolinou vedie zeleno značkovaný turistický chodník z Tatranskej Polianky cez Poľský hrebeň (2 200 m n. m.) na Lysú Poľanu.

Velický potok je tatranský potok bystrinného charakteru, preteká územím okresu Poprad. Je to významný ľavostranný prítok Popradu, meria 22 km, je tokom IV. rádu a priemerná lesnatosť povodia dosahuje 40%.

Horský hotel „Sliezsky dom“ je horský hotel postavený vo Velickej doline na úpätí Gerlachovského štítu, nad Velickým plesom vo Vysokých Tatrách.

Večný dážď je skalný prah vo Velickej doline Vysokých Tatier, špecifický závojom, ktorý vytvára stekajúca voda. Tvorí ho niekoľko metrov vysoký skalný prah s prevismi v lokalite Kvetnica, po ktorých nepretržite steká voda. Vytvára tak vodný závoj, pripomínajúci neustále mrholenie. Prístupný je po zelenej turistickej značke od Sliezskeho domu.

Kvetnicové pliesko je maličké jazierko na prostrednom stupni Velickej doliny. Dlhé roky bolo len periodickou mlákou a začalo strácať svoj význam. Dokonca v júni 1958 vyschlo. Aj v týchto rokoch sa nečas podpisuje na jeho periodicite. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 812 m n. m. nad Velickým vodopádom. Je to rašelinové jazierko, podľa geografov je len skromným pozostatkom veľkého morénového jazera.

Dlhé pleso vo Velickej doline leží v kotlinke Velickej doline medzi masívom Gerlachovského štítu a Guľatým kopcom blízko ústia Krčmárovho žľabu, z ktorého padajú do plesa kamene a preto sa neustále zmenšuje. Jeho názov vyplynul z podlhovastého tvaru. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 929 m n. m.. Podľa meraní pracovníkov TANAPu má hĺbku 5 m a rozlohu 0,63 ha.

Vyšné Velické plieska sú dve plieska v najvyššom úvale Velickej doliny, na úpätí Velického štítu. Sú v nadmorskej výške 2 120 a 2 140 m n. m.. Nie sú turisticky dostupné. Ich názov vyplýva z polohy vo Velickej doline, v jej najvyššej časti.

GPS súradnice: 49.152505, 20.152656

Zdroj: wikipedia.org , Foto: dreamstime.com

  Informácie

Send this to friend

  • Petra Toth

    Petra Toth je slovenská šperkárka a dizajnérka, ktorá používa pôvodné slovanské […]

  • Tatranská zima

    Kto raz prepadne krásam našich Tatier, už ťažko môže bez nich žiť. Užite si […]

  • Mitická Plus

    Na úpätí Strážovských vrchov sa nachádza vzácny minerálny prameň. Jeho […]