Veľká Studená dolina

je dolina na južnej strane Vysokých Tatier. Je druhou odnožou severozápadného cípu Studenej doliny.

Tiahne sa od Starolesnianskej poľany severozápadným smerom a v závere západným smerom k hlavnému hrebeňu Vysokých Tatier.

V doline je niekoľko menších dolín, doliniek, kotlín a žľabov – Kráľovský žľab, Veverkov žľab, Grószov žľab, Slavkovská jama, Dolinka pod Vareškovým plesom, Varešková kotlinka, Dlhá kotlinka, Kotlinka pod Prielomom, Divá kotlina, Rovienková kotlina, Zbojnícka pláň, Ostrý kotol, Strelecké polia, Strelecká kotlina.
Preteká ňou Vareškový potok, Zbojnícky potok, Sivý potok, Strelecký potok, Slavkovský vodopád, ktoré sa zlievajú do Veľkého Studeného potoka. Nad Starolesnianskou poľanou sa spája s Malým Studeným potokom tečúcim Malou Studenou dolinou a vytvárajú Studený potok a Vodopády Studeného potoka.
Je to dolina s najväčším počtom plies v celých Tatrách. Je ich 26 – Vareškové pleso, Dlhé pleso, Dlhé oko, ktoré je vo výške približne 1 990 m n. m. v hornej časti Dlhej kotliny, je to nepatrné, pravdepodobne nestále pliesko (poľský tatranský historik Witold Henryk Paryski donedávna bezmenné jazierko odvodzuje od jeho blízkeho suseda, Dlhého plesa), tri Sesterské plesá, šesť Zbojníckych plies, Starolesnianske pleso, Ľadové pleso, Pusté a Malé Pusté pleso, tri Sivé plesá, tri Studené plesá – Nižné, Prostredné a Vyšné, dve Vyšné a dve Nižné strelecké plesá.

Turistika:
– modro značkovaný turistický chodník z Tatranskej Lomnice prechádza Studenou dolinou popri Vodopádoch Studeného potoka a vedie celou dolinou do záveru na vysokohorský priechod Prielom (2 288 m n. m.) na Lysú Poľanu.
– žltý chodník, ktorý vychádza od Zbojníckej chaty, prechádza Zbojníckou pláňou popod južné steny Javorového štítu cez Strelecké polia a vystupuje do Priečného sedla. Odtiaľ sa schádza na Téryho chatu. Priechod je jednosmerný – z Téryho chaty na Zbojnícku chatu.
– Cesta vedie zo Starého Smokovca na Hrebienok, potom po Tatranskej magistrále ponad Rainerovu chatu po modrej turistickej značke do doliny.

GPS súradnice: 49.175584, 20.193637

Zdroj: wikipedia.org , Foto: dreamstime.com

  Informácie

Send this to friend

  • Petra Toth

    Petra Toth je slovenská šperkárka a dizajnérka, ktorá používa pôvodné slovanské […]

  • Tatranská zima

    Kto raz prepadne krásam našich Tatier, už ťažko môže bez nich žiť. Užite si […]

  • Mitická Plus

    Na úpätí Strážovských vrchov sa nachádza vzácny minerálny prameň. Jeho […]