V priebehu našich cestopisných pútí slovenskou krajinou sme postupne začali odkrývať jeden zaujímavý jav. Zisťujeme, že či už sa nachádzame vo väčšom meste alebo menšej obci, jednou z častých spoločných charakteristík týchto miest je prítomnosť vlastnej kalvárie. Tento typ kresťanských pútnických miest je na Slovensku neobyčajne rozšírený a je pre nás fascinujúce, ako sa nachádza skoro v každom meste alebo obci.
Výnimkou nie je ani obec Hliník nad Hronom, ktorá sa taktiež môže pochváliť vlastnou kalváriou. Táto starobylá dedinka sa nachádza v malebnom údolí rieky Hron, na jeho ľavom brehu, medzi Štiavnickými a Kremnickými vrchmi a pohorím Vtáčnika. Prvá písomná zmienka o obci je v zakladacej listine beňadického opátstva z roku 1075. Obec bola súčasťou Tekovskej stolice a kupodivu, skrýva vo svojom náručí aj takéto náboženské miesto, ktoré je zásadným bodom jeho kultúrneho dedičstva.
V druhej polovici 15. storočia získal Hliník nad Hronom významný status obchodného mestečka, ktorý mu priniesli trhové výsady, udelené kráľom Matejom Korvínom. Tieto výsady sa ešte rozšírili v roku 1494, keď obec obdržala aj tie mestské. Miestni obyvatelia sa venovali výrobe mlynských kameňov viac ako 600 rokov. V dôsledku ich dlhoročného úsilia a remeselných zručností sa tieto kamene stali koncom 18. storočia tak významnými a obľúbenými, že ich transport prebiehal aj na pltiach. Ich kvalitu a pôvod potvrdzovala zvláštna pečať v tvare kráľovskej koruny Márie Terézie.
Kalvária v Hliníku nad Hronom je skutočným klenotom tejto obce a celého regiónu. Bola vybudovaná v rokoch 1901 – 1908 a iniciátorom aj hlavným organizátorom stavby bol miestny farár Augustín Bogisich.
Je ideálnym miestom na strávenie krátkeho výletu, či už ste miestnym obyvateľom alebo návštevníkom z iných kútov Slovenska.
Tento rozsiahly areál sa nachádza v tichej časti mesta za cintorínom na nevysokom vŕšku, ktorý sa nazýva Zmina. Svojou výškou 345 metrov patrí medzi tie menšie, no napriek tomu ponúka nádherný výhľad aj na okolie.
Pred výstupom si môžete (odporúčame) na začiatku kalvárie prečítať viac info a pozrieť aj navigačnú mapu.
Kaplnky sú symetricky usporiadané v troch radoch a vzájomne sú prepojené serpentínovým chodníkom, ktorý je charakterizovaný miernym stúpaním a klesaním.
Tieto zastavenia Krížovej cesty vznikli v časovom období rokov 1903 až 1904. Veľkou zvláštnosťou tejto kalvárie je jej rozloha. Nachádza sa totiž v prekrásnom prostredí tunajších lesov, ktoré ju priam obklopujú. Je takmer neznáma medzi slovenskými kalváriami a jej rozsiahly areál je ako keby schovaný v zelenej oáze. Táto skutočnosť dodáva miestu ešte väčšie čaro a tajomnosť.
Navštíviť Hlinícku Kalváriu je ako objaviť malý poklad ukrytý v srdci lesa, pričom vás na ceste k nemu sprevádza tichý šum listov a spev vtákov.
A v každej kaplnke počas zastavenia môžete obdivovať obrazy výjavov Krížovej cesty, ktoré boli maľované na plechu. Vchody kaplniek zase lemujú ryolitové klenáky (kamenné oblúky), ktoré sú vynikajúcim príkladom remeselníckych zručností hliníckych kamenárov.
Kalvária bola postavená z darov zbožných Hliníčanov a ich duchovných pastierov. Hliníčania prispeli i bezplatnou prácou, povozmi a materiálom.
No pôvodne bolo zamýšľané postaviť na vrchole kopca len Kaplnku sv. Kríža – trojvežový, jednoloďový kostolík v neogotickom slohu. Ten bol postavený v rokoch 1901 – 1902 ako prvý a mal byť pamätníkom tisícročia obrátenia Uhorska na kresťanskú vieru. Kaplnky teda pribudli až po dostavaní samotného kostola, ktorý sa nachádza na konci krížovej cesty.
Farár A. Bogisich dal na vlastné náklady vybudovať naľavo od kostolíka XV. Kaplnku „Pán Ježiš vstal z mŕtvych“, čím začal tretí – ľavý rad kaplniek Cesty oslávenia. Ten bol dokončený v roku 1909, má zostupný smer a predstavuje výjavy Slávnostného ruženca. Kaplnky Cesty oslávenia sú medzi slovenskými kalváriami raritou. A.Bogisich zomrel 13. júna 1904, o čom svedčí pamätná tabuľa v XV. kaplnke.
Kalvária bola posvätená 8. septembra 1904.
Počas bojov o Zminu v roku 1945 utrpela Kalvária veľké škody – každá jej stavba niesla stopy vojny. Kaplnka XI. bola celkom zničená, kostolík a kaplnka X. boli vážne poškodené. Na mreži kaplnky IX. doteraz vidno stopy po výbuchu. V roku 1946 bola Kalvária obnovená. Ako celok sa Hlinícka Kalvária zachovala v značnej autenticite. Prešla iba nevyhnutnými opravami a úpravami udržiavacieho charakteru.
Vydajte sa smelo ďalej po lesnej cestičke za kostolom 😉
Asi po 250 metroch tu na vás čakajú ďalšie kaplnky a postupne sa vám začne medzi stromami odhaľovať aj súsošie Golgoty – tri kríže.
Súsošie vzniklo z podnetu náhodnej návštevy obchodníkov z Tirolska, ktorí ponúkali kovové sochy Ukrižovaného a lotrov. Kamenné kríže k sochám zhotovili hlinícki kamenári z ryolitu, ktorý sa aj v kameňolomoch na vrchu Zmina ťažil.
Tu, v obkolesení ticha a pokoja, nájdete aj príjemné oddychové miesto s lavičkami.
PS: Medzi 3. a 4. zastavením nájdete aj tento pamätník v podobe kameňa. Ak sa chcete dozvedieť komu je venovaný, príďte si to prečítať na informačnej tabuli na začiatku kalvárie 🙂 Návštevu vrelo odporúčame.
Ak sa už chystáte na výlet do okolia mesta Žiar nad Hronom, nemali by ste si nechať ujsť návštevu týchto zaujímavých miest:
Objavte spolu s nami Stredné Pohronie – Región GRON. Viac ako 150 kilometrov značených turistických trás, horské cyklotrasy rôznej náročnosti, 11 lokalít Pohronskej hradnej cesty, ale aj termálne kúpele ukrývajúce európsky unikát.
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s OOCR Región GRON, ktorá sa venuje záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva regiónu Stredné Pohronie v Banskobystrickom kraji. Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.