Poznáte ten pocit, keď sa na chvíľu zastavíte, obzriete sa okolo seba a očarí vás nádhera prírody, histórie a ľudových tradícií? To je presne ten pocit, ktorý zažívame my, keď navštívime skanzen pod hradom Ľubovňa 🙂 Ako keby sa čas na chvíľu zastavil a zrazu sa ocitneme v úplne inom svete, plnom zaujímavých príbehov a tradícií. Vitajte v úžasnom svete pod hradom Ľubovňa, kde história, tradície a ľudové umenie sa prelínajú v jedinečnú expozíciu – Múzeum ľudovej architektúry.
Príchod do skanzenu je ako cesta do minulosti, kde návštevník môže obdivovať až 32 obytných a hospodárskych stavieb.
Tieto objekty pochádzajú z obdobia od prvej polovice 19. storočia až po začiatok 1. tretiny 20. storočia. Medzi tieto objekty patria nielen roľnícke obytné domy, ale aj sezónne hospodárske objekty, ktoré nám približujú život ľudí v tomto období.
Múzeum ľudovej architektúry je plné života. Nielenže tu môžete obdivovať jedinečné ľudové stavby, ale aj sa zblízka oboznámiť so životom, ktorý v nich kedysi prebiehal. Stačí sa posadiť pred túto nádheru a objavovať jednoduché drevenice so slamenými strechami, ktoré sú dokladom skromného života obyvateľov regiónu.
Na každom kroku nájdete stopy po remeselníkoch, roľníkoch, pastieroch a ich rodinách.
A to všetko pod dohľadom stredovekého hradu Ľubovňa, pod ktorým sa táto jedinečná a fascinujúca expozícia rozprestiera. Tieto stavby tvoria kontrast k hradu a vytvárajú unikátnu a pôsobivú scenériu, čím sa vytvorila jedinečná ukážka „pánskeho a ľudového“ života.
Skanzen pod hradom Ľubovňa bol sprístupnený v roku 1985 a svojimi domčekmi približuje život na tradičnej dedine na hornom Spiši a Šariši. Teda v regióne, kde po stáročia spoločne žili Rusíni, Gorali, Nemci, Židia a Rómovia.
Dominantou a najcennejším exponátom skanzenu je gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833.
Je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi a patrí k významným pamiatkam ľudovej sakrálnej architektúry na východnom Slovensku. Tvorí ho barokovo klasicistická, dekoratívna trojradová architektúra z l. pol. 18. storočia. Kostolík bol do expozície premiestnený v roku 1979 a v roku 1991 bol opätovne vysvätený. Dodnes sa v ňom pri významných cirkevných sviatkoch uskutočňujú bohoslužby východného obradu, čo dodáva tomuto miestu nielen historickú, ale aj duchovnú hodnotu.
Z novších expozícií v areáli skanzenu je k dispozícii detský kútik s ľudovými hračkami.
Toto miesto si vaše ratolesti zamilujú a je to skvelá inšpirácia k návratu od plastových hračiek k dreveným, ktoré sa len donedávna dedili z generácie na generáciu.
A deťúrence určite zaujme aj objekt školy 🙂 tá nám poskytne pohľad na život a vzdelanie v minulosti.
Skanzen je skutočným pokladom tradičnej ľudovej architektúry. Všetky stavby v ňom sú autentické a prenesené z obcí a miest z okolia.
V rámci skanzenu sa tu nachádza aj kováčska vyhňa, hájovňa, sýpka, vodný mlyn zo Sulína a veľa ďalších zaujímavých objektov. Tie nám približujú tradičné remeslá a život v minulosti.
Nemenej zaujímavé sú aj interiérové expozície, kde je umiestnený jednoduchý ľudový nábytok na polyfunkčné využitie. Postupne môžeme v objektoch spoznávať rôzne tradičné udalosti, ako cirkevne sviatky, svadbu, zvyky spojené s narodením dieťaťa a veľa ďalších zaujímavostí.
Príďte a vstúpte do čarovného sveta pod hradom Ľubovňa. Prejdite sa cestou plnou zaujímavých príbehov, tradícií a ľudových zvykov. Nechajte sa uniesť atmosférou miesta, ktoré dýcha históriou a príbehmi našich predkov.
Toto miesto na vás zapôsobí ako kniha plná príbehov, ktoré čakajú len na to, aby ste si ich prečítali a stali sa súčasťou nich.
Rovnako ako na hrade Ľubovňa, aj v skanzene pod ním sa počas celého roka konajú rôzne zaujímavé podujatia. Návštevníci sa môžu tešiť na rôzne tradičné slávnosti, remeselné trhy, ale aj na ukážky tradičných remesiel a zvykov.
Vždy aktuálne informácie nájdete aj na webe: www.hradlubovna.sk.