Leto je ideálny čas na objavovanie nových miest a historických pamiatok. Tento rok sme sa rozhodli pre potulky aj malebným regiónom Turiec. Turiec je známy svojou bohatou históriou, nádhernou prírodou a pozoruhodnými historickými miestami. Jedným z týchto miest, ktoré sme navštívili, bolo aj mesto Martin. Martin sa môže pochváliť titulom historického centra Turca. Je to okresné mesto s bohatou históriou, ktoré očaruje každého, kto ho navštívi. História mesta je viditeľná na každom rohu. Cítiť ju na každom kroku, v každej uličke a na každom námestíčku. Ale čo robí Martin skutočne jedinečným, sú jeho múzea a historické pamiatky.
Vo svojej ceste sme sa rozhodli navštíviť výstavu „Roľník a jeho svet“. Táto výstava je jedinečná, pretože nám ukazuje, ako sa život roľníka menil a vyvíjal počas celých stáročí. A tento pohľad je naozaj komplexný – od praveku až do polovice 20. storočia.
Výstava je usporiadaná v Etnografickom múzeu Slovenského národného múzea v Martine, a to v spolupráci s Ústavom etnológie a sociálnej antropológie SAV. Je to preto skutočne niečo, čo by ste si nemali nechať ujsť. Ale buďte opatrní, výstava potrvá len do konca leta, do 31. 8. 2023!
Počas návštevy tejto výstavy sme si uvedomili, ako veľmi bola práca roľníka dôležitá. Bola to nie len forma obživy, ale aj niečo, čo určovalo spôsob života jednotlivcov, rodín a celých spoločenstiev, ba dokonca aj etník. Význam práce roľníka sa odzrkadľoval nielen v materiálnej kultúre, ale aj v sociálnych a duchovných prejavoch spoločnosti.
Navštíviť Výstavu Roľník a jeho svet je naozaj zážitok, ktorý v nás zanechal hlboký dojem. Ak máte možnosť, neváhajte a určite ju navštívte. Z dizajnovo výborne spravených závesných panelov sa dozviete v skutku veľa zaujímavých informácií.
Pre ľudí obývajúcich územie Slovenska bolo poľnohospodárstvo oddávna hlavným zamestnaním. Základom bolo zabezpečenie potravín, no dôsledky tejto činnosti sa prejavili na vzhľade okolitej krajiny, ľudských sídel a ovplyvňovali aj spôsob života roľníkov.
Materiálne, sociálne i duchovné prejavy spôsobu života, vzťah k prírode, usporiadanie rodiny i spoločenstva, hodnotové orientácie – to všetko bolo výrazne ovplyvnené roľníckym základom života. V daných historických a sociálno-hospodárskych podmienkach bola agrárna kultúra a spôsob života optimálnym využitím človeka, pôdy i poľnohospodárskeho náradia a tvorila harmonické spojenie práce, spotreby a skúseností.
Výstava Roľník a jeho svet rozvíja túto tému v dvoch líniách. Cieľom prvej je priblížiť historický vývin vedeckého záujmu o prácu roľníka, jeho kultúru, ale aj dobové kultúrno-historické okolnosti, ktoré ho podmieňovali. Návštevník sa zoznámi s významnými osobnosťami slovenskej vedy a literatúry, ktoré priniesli nielen umelecký obraz tradičnej roľníckej kultúry, ale i veľa cenných etnografických a historických poznatkov. Z tohto základu vznikla súčasná etnografia ako vedná disciplína s jej pendantom v slovenskom múzejníctve. Výstava túto vývinovú líniu slovenskej vedy sleduje a na dobových predmetoch, publikáciách, vyslovených myšlienkach a názoroch súvekých predstaviteľov i názorne dokumentuje.
Okrem vidieka prichádzal intelektuálny záujem o svet roľníka aj z mestského prostredia. Jedným z charakteristických reprezentantov bol Turčiansky Sv. Martin, kde sídlili významné kultúrne a vedecké inštitúcie ako Muzeálna slovenská spoločnosť, Matica slovenská a Slovenské národné múzeum. Veľkoplošná fotografia, textovo-obrazové panely a zariadenie pracovne vtiahne návštevníka do života martinského intelektuála z 20. – 30. rokov 20. storočia.
Druhá tematická línia prezentuje svet roľníka formou modelovej situácie – dobovej roľníckej usadlosti z 20. – 30. rokov 20. storočia, ktorá bola základným sociálnym priestorom života roľníckej rodiny. Na výstave je znázornené obydlie stredne majetnej roľníckej rodiny z Turca v mierke 1:1 a predstavuje domácnosť pozostávajúcu z izby, pitvora, komory a čiernej kuchyne. Stodola je umiestnená pri obytnom dome za účelom prezentácie trojrozmerných predmetov z agrárnej kultúry.
Sú rozdelené do typologických kolekcií – napríklad motyky, orné, žatevné a mlatobné náradie a pod. Fotografie významných fotografov a etnografov (Karola Plicku, Pavla Socháňa, Jána Dérera…) dopĺňajú opis poľnohospodárskych prác, ktoré roľníkov zamestnávali od skorej jari do zimy. Do robôt okolo domácnosti a hospodárstva boli odmalička zapájané i deti.
Ich povinnosti budú môcť spoznať nielen najmenší návštevníci, pre ktorých sú pripravené aj mnohé zaujímavé aktivity. Nájdete tu aj multimediálnu miestnosť, kde si môžete popozerať zaujímavé dokumenty, zahrať sa so svojimi ratolesťami hry či spoznávať rôzne plodiny.
Výstavu pripravili popredný slovenský etnológ Peter Slavkovský, riaditeľ SNM v Martine Radovan Sýkora a kolektív etnografiek – kurátoriek múzea v budove Etnografického múzea SNM na Malej Hore v Martine. Výstava sa nachádza v budove Slovenského národného múzea – Múzeum v Martine.
Ďalšie pútavé expozície Slovenského národné múzea v Martine nájdete na tejto mapke a vrelo odporúčame ich návštevu.
Zdroj foto: #praveslovenske
Zdroj textu: Slovenské národné múzeum v Martine
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s OOCR Turiec, ktorá sa venuje záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva regiónu Turiec v Žilinskom kraji. Financované s podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.