Obec Čerín je známa najmä vďaka opevnenému gotickému kostolu sv. Martina zo začiatku 14. storočia s hodnotnou freskovou výmaľbou. Je to jedna z najvzácnejších pamiatok v okolí Banskej Bystrice, priam prevyšujúca celoslovenský význam. Nachádza sa na vyvýšenom mieste nad Čerínom a spolu so zvonicou a obranným kamenným múrom so strieľňami vytvára jedinečnú siluetu po prístupovej ceste od Zvolena, zďaleka viditeľnú.
V obci zaparkujete podľa navigačných návestí pri obecnej pálenici. Potom je to približne 5 minút pešou chôdzou priamo ku kostolíku. Ak sa chcete pozrieť aj do vnútra kostola, odporúčame sa vopred ohlásiť na tel.: 048/4192052, správcom farnosti je úžasný farár Dušan (Mgr. Dušan Mesik).
Kostolík je zasadený do prekrásneho prostredia obce s výhľadmi do prírody naokolo.
Areál kostolíka je voľne prístupný a má obrovské čaro, akoby ste sa ocitli v úplne inom časovom období.
Je opevnený kamenným obranným múrom so strieľňami. Toto opevnenie vybudovali v čase tureckých nájazdov koncom 16. storočia.
V 17. storočí bola pri kostole postavená stĺpiková drevená zvonica bez použitia železných klincov. Na jednotlivých spojoch zvonice sú tesárske znaky, ktoré pripomínajú kamenárske znaky stredovekých kamenárov. Pôvodne boli na zvonici umiestnené tri zvony. Najmenší umieráčik ukradli koncom 19. storočia, druhý bol zrekvírovaný počas I. svetovej vojny. Jestvujúci 3. zvon má cca 1000 – 1200 kg.
Kostol sv. Martina pochádza zo začiatku 14. storočia. Pravdepodobne ho dal postaviť Pavel de Körtös okolo roku 1315. Upravovaný bol v 15., 17. a 18. storočí. Je dlhý 47 m, široký 24 m, vysoký 21 m. Gotická architektúra objektu sa zachovala, v niektorých prípadoch aj s detailmi v plnom rozsahu.
Prvýkrát bol kostol vymaľovaný zanedlho po jeho výstavbe (1320), čo bolo pre Slovensko neobvyklý jav, lebo častejšie bola prax, že kostol bol vyzdobený až po polstoročí od jeho výstavby. Interiér kostola je vyzdobený nástennými maľbami. Maliarske umenie v 14. a 15. storočí patrilo popri rezbárstve k najrozšírenejšiemu umeniu. Témy boli prevažne zo života Krista, svätých a v niektorých prípadoch i zo svetského života. Nakoľko z poddaných vedel málokto čítať a písať, maľby sa takto stali bibliou chudobných. Historickým vývojom boli mnohé maľby čiastočne zatreté vápenným náterom.
Môžete tu nájsť maľovaný ranorenesančný drevený strop lode zo 16. storočia.
Na západnej strane lode je drevená empora (chór) z 18. storočia na vyrezávaných stĺpoch a jej parapet je doplnený maľovaným naturalistickým ornamentom.
V zadnej časti opevnenia sa nachádza brána a výstup na priľahlé pole.
Tesne pod kopcom pri vstupnom chodníku do kostola môžeme nájsť ďalšie menšie dreveničky.
V jednej z nich je kaplnka.
V kostole sa v súčasnosti pravidelne konajú bohoslužby. V budove farského úradu v obci nájdete aj Kaplnku sv. Alojza Gonzagu, patróna študentov a mládeže.
Návštevu tohto kostolíka a dominanty regiónu vrelo odporúčame. No nezabudnite, že kostolík a obnova je financovaná výhrade z darov a príspevkov, ktoré sú dobrovoľné, preto aj napriek tomu, že vstup je bezplatný, pevne veríme, že každý návštevník rád prispeje na zachovanie a obnovu tejto krásnej pamiatky pre ďalšie generácie 🙂
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s OOCR Stredné Slovensko, ktorá podporuje kultúrny, spoločenský a športový život a zachovávanie prírodného a kultúrneho dedičstva v regióne Stredné Slovensko. Financované s podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.