Horehronské múzeum Brezno bolo pôvodne vlastivedné múzeum založené v roku 1960 a dnes sídli v dvoch budovách priamo na breznianskom námestí – v historickej budove bývalej radnice (ktorú sme predstavili v tomto článku) a v starobylom renovovanom meštianskom dome č. 13., ktorý vám predstavíme práve teraz.
Meštiansky dom č.13 na breznianskom námestí stojí pôvodne na parcelách dvoch samostatne stojacich prízemných domov z 1. pol. 16. storočia a jeho stavebný vývoj je charakteristický pre väčšinu domov na námestí. Okolo roku 1650 došlo k spojeniu oboch objektov preklenutím medzery a vytvorením vstupného portálu. Prvými známymi majiteľmi „horného“ (pravého) domu sa stala od 80. rokov 17. storočia rodina Bendíkovcov, ktorá patrila v meste k strednej spoločenskej vrstve. „dolný dom“ sa stal ich majetkom až začiatkom 18. storočia. Venovali sa drevorubačstvu, hutníctvu, železiarstvu a propagovali nové trendy chovu ovčiarstva. Vlastnili krčmu, mali v prenájme obchod s tabakom a mali právo variť pivo. V samospráve mesta zastávali funkcie senátora a mestského kapitána. Jeden z členov rodiny, František Bendík, bol príslušníkom šľachtickej telesnej stráže v hodnosti poručíka.
Súčasný stav objektu je výsledkom rozsiahlej pamiatkovej obnovy z 80. rokov 20. storočia. Počas tejto rekonštrukcie bola obnovená aj výzdoba fasády, pochádzajúca z obdobia renovácie domu zničeného požiarom v r. 1779, pri ktorom zhorelo 113 domov. Vtedajší majiteľ, mestský kapitán Daniel Bendík, obnovil v r. 1784 nielen budovu , ale aj pôvodnú renesančnú výzdobu a svoj počin zvečnil v nápise a datovaní nad vchodom. Spolu s fragmentom textu nad okennými rímsami, ktorý sa nepodarilo doplniť, sú to jediné paleografické pamiatky svojho druhu v meste.
Dom je Národnou kultúrnou pamiatkou a prostredníctvom historického zbierkového fondu tu Horehronské múzeum približuje návštevníkom dejiny mesta Brezno od jeho vzniku po rok 1918 a venuje sa aj významným breznianskym osobnostiam, ktoré svojím pôsobením ovplyvnili v tomto období spoločenský, politický a kultúrny život v meste.
Príďte a spoznajte históriu toho krásneho mesta na Horehroní, ktoré má bohatú históriu spojenú najmä s baníctvom a ťažbou farebných kovov. No v expozíciách tohto meštianskeho domu spoznáte toto mesto z úplne inej stránky kultúrno-spoločenského života. A ak sa tu zastavíte v predvianočnom období ako my, môžete tu nakúpiť aj lokálne, ručne robené výrobky pre ešte krajší vianočný čas 🙂
Nezabudnite, že aj v tomto múzeu môžete použiť regionálnu vstupenku REGIÓNPAS – Jedna vstupenka a neskutočne veľa výhod. Poskytuje zvýhodnené vstupy do kultúrnych inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja – do múzeí a galérie, zľavy na remeselné kurzy v osvetových strediskách, zľavy na vstupné do hvezdární a planetária.
A ak už budete v Brezne, nezabudnite navštíviť aj ďalšie pútavé expozície tohto múzea 🙂 Viac informácií o aktuálnych expozíciách ako aj otváracie hodiny nájdete na stránke múzea: www.horehronskemuzeum.sk, a jeho objekty prehľadne aj na tejto mape:
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s KOCR Banskobystrický kraj Turizmus – Za horami, za dolami, ktorá sa venuje záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva Banskobystrického kraja. Financované s podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.
Objavte spolu s nami Región Horehronie, raj v Nízkych Tatrách, ktorý je dokonalým miestom pre aktívny oddych i relax pre každú vekovú kategóriu.