Jedným z klenotov Slovenska je bezpochyby mesto Banská Štiavnica, ležiace v strede Štiavnických vrchov. Jeho historické pamiatky a čaro miesta ho oprávnene zaradili do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jednou z ikon toho mesta je aj Banskoštiavnická Kalvária. Základný kameň tejto kalvárie položili 14. septembra 1744 a počas siedmych rokov postavili dielo, ktoré medzi slovenskými kalváriami nemá obdobu.
Kalvária sa nachádza na severovýchodnom okraji mesta Banská Štiavnica, na kopci Scharffenberg – čiže Ostrý vrch a vidieť ju asi zo všetkých strán pri príchode do mesta, ale aj pri prechádzkach.
Zaparkovať je možné priamo na začiatku trasy/stúpania (pri Infocentre). Dostanete sa tu aj pešo priamo z historického centra mesta príjemnou cca štvrťhodinovou prechádzkou okolo Botanickej záhrady a hore po krížovej ceste.
Iba pár krokov od parkoviska už začína samotná kalvária. Predstavuje súbor 25 kaplniek a 3 kostolov. Je výnimočná svojou veľkosťou, pretože takto veľkoryso stavané kalvárie bežne nevidieť – je jednou z najväčších na svete. Iniciátorom jej vybudovania bol jezuita František Perger. Zaobstaral pozemok, presvedčil mestskú radu, veľkoleposťou projektu nadchol budúcich donorov (bohatých ťažiarov, hodnostárov i jednoduchých baníckych rodín) jednotlivých kaplniek, zbieral peniaze na stavbu a organizoval všetky práce.
Dolný Kostol pozostáva z ústrednej kaplnky Poslednej večere a bočných kaplniek Božského srdca Ježišovho a Bolestného srdca Panny Márie.
Po bokoch ústrednej kaplnky bol byt strážcu Kalvárie a sakristia. V sakristii je v súčasnosti zriadená výstavná miestnosť. Do veží kaplniek vedú točité kamenné schody.
Počet samotných zastavení sa v priebehu dejín líšil. Zastavenia sú variabilné – niektoré majú základ v udalostiach, ktoré sú opísané v Biblii, iné zase majú pôvod v kresťanskej tradícii.
Okrem tradičných zastavení tu nájdeme aj sedem kaplniek, ktoré znázorňujú sedem bolestí Panny Márie. Tie pokračujú cestou od Horného kostola smerom dole a tvoria tak záver celého komplexu Kalvárie.
Stúpaním medzi kaplnkami objavíte Sväté schody, niekedy považované aj za tretí kostol Kalvárie, ktoré postavili v roku 1746. Ich súčasťou je kaplnka Najsvätejšej Trojice, zakrytá kupolou. V kaplnke Najsvätejšej Trojice bol nad hlavným oltárom drevený reliéf Korunovania Panny Márie a ostatný priestor bol pokrytý iluzívnymi freskami.
Stúpanie na samotný vrch ponúka nádherné výhľady na mesto aj okolité kopce. Na väčšine chodníčka je aj drevené zábradlie.
Na samotnom vrchu sa nachádza dvojvežový Horný kostol, najvyššie položená stavba Kalvárie.
Na jednej veži sa zachoval banícky erb a na druhej erb mesta Banská Štiavnica. Na štíte je kartuša s rokmi opráv 1824 a 1936. V prvej štvrtine 19. storočia boli v kostole celkom tri zvony, z toho najväčší mal asi 350 kg. Vo vnútri vás uchvátia reštaurované umelecké fresky aj kamenný portál.
A vonku môžete obdivovať panoramatické výhľady, či hľadať ďalšie ikonické miesta historického centra mesta 🙂
Od roku 1993 je kalvária zapísaná spolu s mestom Banská Štiavnica na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Momentálne sú všetky objekty (kaplnky, kostoly, sväté schody) kompletne zrekonštruované. Majú nové alebo opravené strechy, fasády, dlažby, portály, okná, dvere, mreže a vstupné brány a zreštaurované sú aj vzácne stredoveké fresky, sochy a súsošia či oltáre. Na záchrane kalvárie sa podieľalo približne 3 000 dobrovoľníkov a 200 zamestnancov projektu obnovy. Ďakujeme.
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s KOCR Banskobystrický kraj Turizmus – Za horami, za dolami, ktorá sa venuje záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva Banskobystrického kraja. Financované s podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.