Pod týmto pútavým názvom objavíte Etnografickú expozíciu patriacu pod regionálne Horehronské múzeum. Nachádza sa v historickej radnici na Námestí gen. M. R. Štefánika v Brezne a už viac ako štyri desaťročia ponúka pohľad na to, čo sa takmer vytratilo z reálneho života Horehronia – obraz tradičnej materiálnej kultúry.
Samotná radnica bola vybudovaná v roku 1770 prestavbou staršej renesančnej budovy, ktorú v roku 1589 mesto odkúpilo od prefekta muránskeho zámku Júliusa Herbersteina. V roku 1779 bola poškodená požiarom, v rokoch 1779 – 1780 nadobudla súčasnú, neskorobarokovú podobu prestavbou podľa projektu Petra Grossmanna. Dnes tu sídli samotné riaditeľstvo Horehronského múzea.
Zaujímavými dobovými architektonickými prvkami tejto budovy sú lunetové klenby v miestnostiach na prízemí a plackové klenby zdobené štukovou ornamentikou z konca 18. storočia v sálach na poschodí. Na bočnej, východnej fasáde je slepé okno s iluzívnou výmaľbou okenného rámu, nad ním je osadený kamenný znak mesta Brezno z roku 1662, pochádzajúci pôvodne z bývalej južnej – Hrončianskej brány mestských hradieb. Na balkóne z čelnej strany sa zachovala kovaná mreža, okolo severnej a východnej strany budovy je tiež zachovaná pôvodná kamenná dlažba. Osadená pamätná tabula pripomína pobyt J.M.Hurbana v Brezne roku 1849.
Pred radnicou stojí Pomník gen. Milana Rastislava Štefánika a nedávno zrekonštruovaná Mestská veža (Zvonica), patriaca taktiež pod správu múzea. Nakoľko v tesnej blízkosti radnice sa nachádza Kostol Nanebovzatia Panny Márie, v zimnom období tu môžete nájsť aj krásny betlehem s drvenými sochami. Tie nájdete aj pri samotnom vstupe do radnice/múzea.
Horehronské múzeum Brezno bolo pôvodne vlastivedné múzeum založené v roku 1960. Dnes sídli v dvoch budovách priamo na breznianskom námestí – v tejto historickej budove bývalej radnice a v meštianskom dome č.13 (ten sme predstavili v tomto článku). Etnografická expozícia „Život a kultúra ľudu na Horehroní“ sa nachádza na poschodí radnice a v tematicky oddelených miestnostiach vám predstaví ľudový odev, pastierstvo, poľnohospodárstvo, drevorubačstvo a výrobu z dreva, tradičnú výrobu textilu, spracovanie koží a ľudovú architektúru v regióne.
Na začiatok vás uvíta expozícia „Krása liatiny a smaltu“ venovaná smaltovaným výrobkom a predstavenie Hroneckej smaltovne, ktorá začala vyrábať prvé smaltované výrobky už v 80. rokoch 19. storočia. Avšak ešte skoršiu tradíciu tu mali železiarske závody v Hronci a ich výroba liatinových nádob, kotlov, kachieľ a sporákov, či ozdobných predmetov z liatiny. V rokoch 1810 – 1815 tu dokonca dokázali vyrobiť aj prvé liatinové mosty v celej rakúskej monarchii.
V etnologickej zbierke Horehronského múzea je v súčasnosti zaevidovaných vyše 15000 predmetov. Najpočetnejšou je zbierka ľudového odevu a textilu (takmer 6000 kusov). Sú v nej zastúpené vzácne obradové textílie (kútne plachty, prikrývky na krst), svadobné vence a pierka, strieborné šperky, všetky typy krojov z oblasti Horehronia, oblasti Čierneho Hrona, Podpoľania, odev a textil z robotníckych oblastí (Hronec, Podbrezová) i textílie z iných dedín povodia horného toku Hrona.
Zbierka nástrojov a pomôcok, ktoré sa používali pri spracúvaní ľanového, konopného a vlneného vlákna predstavuje v Horehronskom múzeu veľmi rozsiahly fond. Je v ňom zaevidovaných vyše 1000 predmetov (nástroje na úpravu priadnych surovín, výrobu nití, tkanie plátna, často s bohatou výzdobou).
Zbierka pastierskeho a salašníckeho náradia, vzhľadom k polohe regiónu v stredoslovenskej horskej oblasti, má skladbu reprezentujúcu tento spôsob života a zamestnania jej obyvateľov. Sú to výtvarne zaujímavé rezbárske diela – črpáky, typologicky zastupujúce prechodnú oblasť (regionálne varianty týchto nádob), formy na syr, črpačky a iné salašnícke nádoby, ľudové hudobné nástroje (gajdy, píšťaly, zvonce) a iné výstrojné doplnky pastierov (valašky, palice, opasky, kapsy a i.)
Počtom exemplárov (vyše 300) je pozoruhodná aj zbierka pracovných nástrojov, pomôcok a modrotlačových foriem breznianskych farbiarov tkanín, ktoré múzeum získalo v roku 1967 od posledného majiteľa modrotlačovej dielne v Brezne Vojtecha Roštára.
V roku 1990 získalo Horehronské múzeum do svojho majetku roľnícko-remeselnícku usadlosť na Rázusovej ulici č. 20. V trojtraktovom dome sa okrem obytných a hospodárskych častí zachovala aj modrotlačová dielňa, kde do roku 1920 vyrábal Ján Roštár modrotlač pre potreby žien z celého regiónu. Okrem dielne ostala po rodine Roštárovcov ešte jedna unikátna pamiatka. Drevená mangľovňa na konský pohon zo začiatku 19. storočia, sa pýši titulom národnej kultúrnej pamiatky od roku 1973.
Tento vzácny a plne funkčný mechanizmus predstavuje (s troškou nadsázky) najväčšiu „žehličku“ na Slovensku, pretože drevená vaňa naplnená kamením, pod ktorú sa podkladali valce s navinutým plátnom meria 8 x 1 x 1m a váži niekoľko ton. Mangeľ v správe Horehronského múzea je poslednou pamiatkou svojho druhu prezentovanou „in situ“, avšak z bezpečnostných dôvodov zatiaľ nie je verejnosti bežne dostupný.
Ak budete v Brezne, určite si vyčleňte pár hodín na návštevu expozícií tohto múzea 🙂 Viac informácií o aktuálnych expozíciách ako aj otváracie hodiny nájdete na stránke múzea: www.horehronskemuzeum.sk.
Zároveň dávame do pozornosti, že v tomto múzeu môžete použiť regionálnu vstupenku REGIÓNPAS – Jedna vstupenka a neskutočne veľa výhod. Poskytuje zvýhodnené vstupy do kultúrnych inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja – do múzeí a galérie, zľavy na remeselné kurzy v osvetových strediskách, zľavy na vstupné do hvezdární a planetária.
A nezabudnite navštíviť aj ďalšie pútavé expozície Horehronského múzea, ktoré nájdete na týchto miestach v blízkosti radnice:
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s KOCR Banskobystrický kraj Turizmus – Za horami, za dolami, ktorá sa venuje záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva Banskobystrického kraja. Financované s podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.
Objavte spolu s nami Región Horehronie, raj v Nízkych Tatrách, ktorý je dokonalým miestom pre aktívny oddych i relax pre každú vekovú kategóriu.