Sedlo Zbojská, situované neďaleko Brezna, sa v poslednej dobe stalo veľmi obľúbeným miestom pre rôzne skupiny turistov. Miestny salaš s dlhoročnou históriou je pravdepodobne najväčším lákadlom pre návštevníkov. Okrem salašníctva a vynikajúceho jedla podávaného v reštaurácii s tradičnou slovenskou kuchyňou je tu aj drevená rozhľadňa, ktorá je nezvyčajnej konštrukcie a pripomína tradičnú slovenskú architektúru. Jej vzhľad je inšpirovaný zvonicami historických drevených kostolíkov, ktoré sú typické pre skanzeny.
Rozhľadňa nad sedlom Zbojská je ľahko dostupná a je ideálna pre krátke výlety s rodinou alebo pre kohokoľvek, kto chce vychutnať prechádzku bez toho, aby sa nadmerne unavil. Interiér rozhľadne ponúka aj integrovanú kaplnku a poskytuje zaujímavý pohľad do miestnej zbojníckej histórie, ktorá má občas príliš drsné podtóny.
Odporúčame vydať sa na cestu za legendárnym zbojníkom Jakubom Surovcom a jeho družinou, ktorí unikali pred panskými žandármi zo sedla Zbojská ťažko prístupnou Čertovou dolinou.
Začnite svoju cestu na náučnom chodníku zbojníka Jakuba, ktorý začína pri informačnom centre na Zbojníckom dvore a pokračuje súbežne s červeno vyznačenou Rudnou magistrálou smerom na Remetisko (viď aj mapa nižšie). Cesta je označená zeleno-bielou značkou a má dĺžku 5 km s prevýšením 268 metrov. Chodník je jednosmerný a vedie roklinou zdola nahor, takže si na túto cestu zarezervujte aspoň 3 hodiny. A nezabudnite na kvalitnú a nepremokavú obuv.
Ak by ste uvítali len krátky výlet na rozhľadňu a po okolitých lúkach, prístup je naozaj jednoduchý. Chodníček začína priamo od hlavnej cesty, kde môžete aj zaparkovať. Je tu viacero možností parkovania pri ceste, pri jazierku alebo aj pri salaši.
Rozhľadňu uvidíte priamo zo sedla Zbojská a pešo k nej dorazíte do 10 minút.
Vyhliadková veža Zbojská je vybudovaná v duchu ľudovej architektúry a nachádza sa na území Národného parku Muránska planina nad sedlom Zbojská medzi obcou Pohronská Polhora a mestom Tisovec. Prístup k veži je možný po už spomínanom lesnom chodníku, ktorý smeruje cez otvorenú lúku. Stúpanie je mierne a nevyžaduje si nadmernú fyzickú námahu. Pre tých, ktorí by uprednostnili pohodlnejší spôsob presunu, je k dispozícii služba Zbojnícka strela. Ide o vyhliadkové auto so šoférom, ktorý s radosťou prevezie návštevníkov na túto pôsobivú lokalitu.
Táto štvorhranná veža postavená v roku 2016 sa monumentálne vyníma nad trávnatou stráňou. Je to dielo Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, ktoré skutočne zaujme svojim výnimočným exteriérom obloženým šindľom.
Veža nie je len estetickým doplnkom krajiny, ale ponúka aj nesmierny prínos pre turistov a odborných pracovníkov. Pre tých, ktorí sú nadšení do prírody a jej bohatstva, je veža miesto, kde si môžu vychutnať nádherný výhľad. A pre odborníkov, ktorí sa venujú monitoringu chránených druhov živočíchov, je veža dokonca pracovným miestom.
V spodnej časti veže nájdete kaplnku Sv. Juraja, ktorá má svoj vlastný vchod.
Veža sa vyznačuje aj svojím unikátnym interiérom, kde nájdete rôzne mini expozície. Už pri vstupe do veže sa návštevníci môžu stretnúť s menšou izbou, kde sú vystavené vypreparované lesné zvieratá. Tieto exempláre poskytujú prehľad o miestnej faune, čím pomáhajú turistom bližšie spoznať prírodné bohatstvo tejto oblasti. Na prvom poschodí je umiestnených niekoľko pamätných kroník, ktoré sú pod dohľadom drevenej sochy pustovníka. Druhé poschodie sa nesie v duchu ovčiarstva, ktoré je pre túto oblasť charakteristické. Tretie poschodie je venované zbojníctvu, čo je tematika, ktorá je neoddeliteľne spojená s názvom lokality – Zbojská.
Pri výstupe na vrchol veže je tu jedna nezvyčajná tradícia. Každý, kto dosiahne vrchol, musí zazvoniť na zvon Hronca.
A po zazvonení sa naskytne čarovný pohľad na sedlo Zbojská, Čertovu dolinu, vrch Kučalach a Fabovu hoľu. Pri dobrej viditeľnosti môžete dokonca vidieť až na Chopok, druhý najvyšší vrch Nízkych Tatier. Je to pohľad, ktorý si určite nenechajte ujsť.
Táto oblasť je známa aj svojou drevenou sochou zbojníka Jakuba Surovca. Táto socha je súčasťou náučného zbojníckeho chodníka, a aj odtiaľto si užijete pekné výhľady.
A po fantastickej prechádzke môžete navštíviť aj tunajší vychýrený Salaš Zbojská a potešiť aj svoje chuťové poháriky 🙂
Zbojnícky dvor okrem tradičnej slovenskej gastronómie ponúka aj netradičné ubytovanie na skutočnom salaši, kde budete usínať a prebúdzať sa s bečiacimi ovečkami, erdžaním koní a brechotom salašníckych psov. Môžete sa zúčastniť, spoločne s bačom a valachmi, pri starostlivosti o ovečky a iné zvieratá, alebo pri výrobe syra a oštiepkov.
Objavte spolu s nami Región Horehronie, raj v Nízkych Tatrách, ktorý je dokonalým miestom pre aktívny oddych i relax pre každú vekovú kategóriu.
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s OOCR Horehronie, ktorá sa venuje záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva regiónu Horehronie v Banskobystrickom kraji. Financované s podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.