Ústrednou dominantou Brezna je Mestská veža, ktorá dominuje breznianskemu námestiu od roku 1833. Táto mohutná, kamenná hranolovitá stavba, ktorej hrúbka múrov presahuje miestami až 2 metre, nahradila predchádzajúce drevené veže, stojace na náprotivnej strane, v blízkosti radnice.
Postavili ju na pôdoryse 10 x 10 m, v blízkosti prvého kostola, ktorý zhorel v roku 1517, na takmer prázdnej južnej časti námestia. Obnovou prešla na prelome troch storočí – 19., 20. a najnovšie 21. storočia – po 5 rokoch prác a obnovy od 1. októbra 2022 zvonica opäť víta návštevníkov Brezna.
Mohutná hranolová stavba s výškou 31 metrov v minulosti slúžila ako strážna veža aj zvonica. Dnes, po vstupe do jej interiéru, sa ocitnete v modernom „Infocentre vo zvonici“, kde okrem čerstvých informácií vám spravia aj skvelú kávičku zo špeciálne pre mesto upraženej zmesi kávy z lokálnej pražiarne 😉
Na prvom poschodí nájdete tzv. čitáreň s interaktívnymi panelmi, ktoré vám vyrozprávajú zaujímavé historické udalosti mesta aj samotnej veže.
Môžete si tu pri kávičke oddýchnuť a dozvedieť sa veľa zaujímavých vecí hravou formou, čo určite zaujme aj deti, ak sa tu s nimi vyberiete.
Druhé poschodie je venované expozícii gen. M. R. Štefánika.
Z každého podlažia tejto veže sa vám naskytne pohľad na monumentálnu sochu M.R.Štefánika, ktorá sa nachádza oproti cez cestu. Rozhodnutie o jej výstavbe sa zrodilo pred sto rokmi.
Myšlienka ozvláštniť promenádu na námestí, kde v nedeľu korzovali množstvo ľudí, vyústila v roku 1923 do rozhodnutia zástupcov mesta zvečniť v priestore parku, kde v tom čase nestála žiadna socha, pamiatku práve na osobnosť M.R.Štefánika. Aký pohnutý osud sprevádzal sochu, čo zostalo v pamäti mesta a čo spojilo Brezno s mestom v cudzine, ktoré Štefánik považoval takmer za svoj domov sa dozviete práve na tomto mieste aj vďaka interaktívnej tabuli, v ktorej vám tento príbeh vyrozpráva samotný Štefánik 🙂
Drevenými schodmi stúpate stále vyššie, až sa ocitne medzi 3 mohutnými zvonmi.
Tie kedysi zvolávali Brezňanov k modlitbám, signalizovali nebezpečenstvo – ohrozenie mesta, ohlasovali požiare. Najvzácnejší je Kalazanského zvon pochádzajúci z 18. storočia, ktorý váži 980 kg a odliali ho ešte v roku 1780 v Banskej Štiavnici (teda ešte pred postavením veže). Dva menšie – sv. Vendelín a sv. Florián pribudli v roku 1924.
Smutná udalosť z roku 1779 je dodnes zachovaná v nápise na plášti najväčšieho zvona. Využite možnosť prehliadky trojice zvonov z bezprostrednej blízkosti, dozviete sa tak ich príbeh a spoznáte odkaz z minulosti. V tejto veži môžete obdivovať prácu tesárskych a zvonolejárskych majstrov na dotyk.
No a na najvyššom piatom podlaží (teda ešte nad zvonmi) bol zriadený byt zvonára a strážnika zároveň, ktorý dohliadal na bezpečnosť mesta a častý výskyt požiarov.
Ako jediná veža na Slovensku bola teda trvalo obývaná. Breznianski zvonári prekonávali denne niekoľkokrát takmer stovku schodov, nielen kvôli zvoneniu, ale aj preto, že veža bola ich domovom, kde prežívali aj so svojou rodinou každodenný život.
Na streche veže bol kedysi aj komín, ktorý viedol z malej kuchyne zvonára. Dnes sa tu nachádza aj interaktívny informačný panel, pomocou ktorého postupne spoznáte Brezno a jeho okolie.
Zoznámte sa s mestom z vtáčej perspektívy, tak, ako ho nedokážete vnímať zo zeme.
Rezervácie na komentovanú prehliadku a ďalšie informácie ohľadom návštevy a otváracích hodín si vopred overte aj na: 0911 410 555 / ticzvonica@horehronie.sk
A nezabudnite navštíviť aj ďalšie pútavé expozície Horehronského múzea, ktoré nájdete na týchto miestach v blízkosti zvonice:
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s KOCR Banskobystrický kraj Turizmus – Za horami, za dolami, ktorá sa venuje záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva Banskobystrického kraja. Financované s podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.
Objavte spolu s nami Región Horehronie, raj v Nízkych Tatrách, ktorý je dokonalým miestom pre aktívny oddych i relax pre každú vekovú kategóriu.