o
  • #PRAVESLOVENSKE
    • .Ochutnaj
    • .Spoznaj
    • .Tradície
    • .Tvorím
    • .Obchod
    • .UžívamSi
    • » Fotopríbehy pre KOCR/OOCR
    • » Mediálne partnerstvo
    • » Staňte sa Partnerom
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Články

    TURISTIKA

    • Na hory
    • Lezenie, Ferraty
    • Ľahká turistika
    • Za dedinou

    HISTÓRIA & UNESCO

    • Hrady & Zámky
    • Kostoly a kostolíky
    • Unesco
    • Pamiatky a Múzeá

    FOLKLÓR & TRADÍCIE

    • Folklórne súbory
    • Tradície a remeslá
    • Skanzeny & ľudová architektúra
    • Slovenské kroje

    ZÁBAVA

    • Atrakcie
    • Pre deti

  • Spoznaj výrobcov
    • Príbehy slovenských výrobcov
    • Potraviny & Nápoje
    • Remeselná tvorba
    • Inšpirované folklórom
  • DovolenkaNa Slovensku
  • .ObchodDarčeky
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky

Úvod História & UNESCO

Demova kupieľka – múzeum najstaršej sauny na Slovensku

.Spoznaj #praveslovenskeAutor:.Spoznaj #praveslovenske
1. júla 2023
6 min. čítanie
v Atrakcie, Fotopríbeh, História & UNESCO, Región Horehronie

V malebnom srdci Horehronia, v obci Šumiac pod Kráľovou hoľou, sa ukrývajú nielen bohaté folklórne tradície, ale aj jeden menej známy poklad Slovenska. Šumiac, obec Banskobystrického kraja, je skutočnou perlou medzi slovenskými dedinami. Jej malebnosť a pokojná atmosféra z nej robia ideálne miesto pre hľadanie pokoja a oddychu. A práve tu nájdete historicky prvú saunu nielen na Slovensku, ale aj v bývalom Československu!

Demova kupieľka - múzeum najstaršej sauny na Slovensku

História tejto unikátnej sauny sa začala písať krátko po skončení prvej svetovej vojny. Tento výnimočný projekt sa stal dielom jedného z miestnych obyvateľov, mlynára Michala Dema. Vďaka jeho vynaliezavosti a zručnosti vzniklo niečo, čo by sa v tom čase považovalo za skutočný zázrak – prvá sauna v celej krajine. Mlynár Demo svoje dielo nazval „kupieľka“, a tento jej názov sa udržal až dodnes. Po rokoch chátrania sa však kupieľka dočkala svojej zaslúženej rekonštrukcie. Vďaka tomu sa z nej stal populárny turistický cieľ pre všetkých, ktorí majú radi históriu, kultúru a relax v prírode.

Demova kupieľka - múzeum najstaršej sauny na Slovensku

Navyše táto historická sauna ukrýva aj príbeh lásky, ktorý zatiaľ pozná len málokto. Ako tajomstvo, ktoré čaká na svoje odhalenie, príbeh lásky, ktorý je s touto saunou spojený, vzbudzuje zvedavosť a pôsobí ako magnet na návštevníkov z celého sveta. V malebnom Šumiaci sa teda skrýva nielen úžasné folklórne dedičstvo, ale aj poklad, ktorý je oveľa hodnotnejší než materiálne bohatstvo. Je to poklad histórie, kultúry a lásky, ktorý čaká na to, aby ste ho objavili.

Demova kupieľka - múzeum najstaršej sauny na Slovensku

Ako to začalo

Tam, kde krásne, čisté vody Šumiackého potoka mierne stekajú do ústia Šumiackej doliny, je postavená malá, no o to zaujímavejšia chalúpka. Je oázou mieru a pokoja, a ukrýva príbeh, ktorý by sa dal zaradiť medzi tie najkrajšie a najdojímavejšie príbehy ľudstva. Príbeh je o človeku, ktorý prežil svoj život pod ochranou monumentálnej Kráľovej hole, vďaka čomu si vytvoril silný vzťah k prírode a krajine, v ktorej vyrastal.

Demova kupieľka - múzeum najstaršej sauny na Slovensku

Jeho meno bolo Michal Demo a bol to muž so silným charakterom a neúnavným duchom. Bol to človek, ktorý vďaka svojmu vynaliezavému umu, úžasnej zručnosti a schopnosti navigovať sa v komplikovaných životných situáciách, zanechal po sebe dielo, ktoré je do dnešného dňa oceňované a uchovávané. Michal sa narodil v malej obci Šumiac v roku 1895. Jeho detstvo bolo pravdepodobne podobné ako detstvo mnohých chlapcov jeho doby – plné hier a nevinnosti. Avšak v roku 1914, keď vypukla prvá svetová vojna, bol povolaný na front. Bojoval ako mnoho iných mladých mužov, ktorí boli vtedy povolaní na bojisko. Zažil hrôzy vojny z prvej ruky, keď pri jednej z bitiek takmer prišiel o život po rane bajonetom. Jeho život sa však nezastavil. Práve naopak, stalo sa niečo neuveriteľné. Michala zachránilo tzv. „staroverské“ (pravoslávne) prežehnávanie sa na bojovom poli. Nepriatelia ho ušetrili, keď si všimli, že sa žehná sprava doľava, čo je charakteristické pre pravoslávnych kresťanov. Jeho nepriatelia ho vzali do zajatia namiesto toho, aby ho zabili. Po určitom čase strávenom v zajatí, bol Michal pridelený do mesta Saratov. Tam pracoval v mlyne grófa Tolmačova. Aj keď bol v cudzej krajine a medzi cudzími ľuďmi, Michal sa s novým prostredím rýchlo zžil a naučil sa nové zručnosti, ako napríklad mlynárčinu. Jeho srdce však očarovala nie len práca v mlyne, ale aj krásna ruská deva Mária Rostovská, ktorú vychoval gróf Tolmačov. Obe tieto osoby sa stali neoddeliteľnou súčasťou Michalovho života a ich osudy sa prepojili do jedného spoločného príbehu.

O niekoľko rokov neskôr, keď revolucionárne zmeny v spoločenskej situácii v Rusku priniesli veľa neistoty, bolo pre Máriu lepšie odísť na Slovensko. Ich cesta domov však nebola jednoduchá. Keďže neboli manželmi, úrady odmietali Máriu pustiť cez ukrajinskú hranicu na Slovensko. A tak sa Michal musel vrátiť domov sám, s cieľom vybaviť sobášny list od miestneho farára. Avšak, Mária, ktorá bola rovnako vynaliezavá ako Michal, sa nevedno ako podarilo dostať cez hranicu a prišla na Šumiac sama. Táto nečakaná udalosť priviedla k obnoveniu ich vzťahu a ich spoločný príbeh pokračoval na Šumiaci, kde žili v harmonickom spolužití až do svojej smrti.

Boli to pokojní, pracovití ľudia, ktorí si hlboko vážili prírodu a tradície svojho ľudu. Na začiatku ústia Šumiackej doliny si postavili dom, ktorý bol spojený s mlynom. Tiež postavili parnú saunu, ktorú Rusi nazývajú „baňa“. Hovorí sa, že Michal jej tým chcel urobiť radosť, aby jej nebolo až tak clivo za domovom. Práve v tejto saune sa odrážali tradičné ruské obyčaje, ktoré Mária priniesla so sebou na Šumiac. Mária, ktorú miestni ľudia nazývali „Maňa“, bola krásna a veselá žena. Vedela ako využiť liečivú silu prírody a pripravovala z bylín rôzne čaje a tinktúry. Michal na druhej strane bol mužom mnohých remesiel. Venoval sa včelárstvu, tesárstvu, štepeniu stromov, ale aj gazdovaniu. Žili si pokojný život, obklopení nádhernou prírodou a s nekonečným výhľadom na Kráľovu hoľu.

Demova kupieľka - múzeum najstaršej sauny na Slovensku

Ich baňa však nebola len miestom na oddych a relax pre nich. Bola to aj miesto, kde sa stretávali s miestnymi obyvateľmi a kde sa mohli všetci okúpať v teplej vode. Miestni ľudia ju preto nazývali „kupieľkou“. Táto kupieľka bola prvou svojho druhu na Šumiaci a ľudia ju využívali najmä v sobotu, aby boli v nedeľu „vyrichtovaní“ 🙂 teda čistí a upravení pre cestu do kostola. Zvykom bolo tiež, že mladí chlapci predtým ako narukovali, išli na povinný kúpeľ priamo sem. Kupieľka, bola otvorená pre všetkých! Stačilo si priniesť drevo na kúrenie.

Demova kupieľka - múzeum najstaršej sauny na Slovensku

Správy o kupieľke sa rýchlo rozšírili a ľudia z okolia začali prichádzať, aby si užili jej blahodárne účinky. Tieto účinky boli také silné, že miestny kňaz Ladižinský začal šíriť informácie o výnimočných zdravotných a liečivých účinkoch šumiackeho saunovania. Odvtedy začali prichádzať návštevníci z celého Slovenska. Pocestných neraz ubytovali u seba v dome aj na niekoľko dní, aby mohli chorľaví návštevníci nabrať silu počas viacdňových procedúr.

Demova kupieľka - múzeum najstaršej sauny na Slovensku
Demova kupieľka - múzeum najstaršej sauny na Slovensku
Demova kupieľka - múzeum najstaršej sauny na Slovensku
Demova kupieľka - múzeum najstaršej sauny na Slovensku
Demova kupieľka - múzeum najstaršej sauny na Slovensku
Demova kupieľka - múzeum najstaršej sauny na Slovensku

Keďže išlo o parnú saunu, často sa v nej používali brezové alebo smrekové metličky, prípadne rôzne bylinky ako napríklad skorocel. Tieto doplnky dodávali saunovaniu ešte výraznejšie účinky. A bola tu aj takáto „vychytávka“ – otvor v stene, kde ste si vložili hlavu a mohli sa tak nadýchnuť čerstvého vzduchu – teda ochladiť si kúsok hlavu.

Demova kupieľka - múzeum najstaršej sauny na Slovensku
Demova kupieľka - múzeum najstaršej sauny na Slovensku

Pôvodne bola sauna postavená z dreva. Výrazná biela omietka robila budovu viditeľnou už z diaľky. Vďaka tomu sa stala ikonickým miestom obce. Avšak po tom, čo na ňu spadol strom počas jednej búrky, bola budova vážne poškodená. Aby bola sauna lepšie chránená pred vrtochmi počasia, rozhodol sa ju Michal niekedy v 60. rokoch prestavať na murovanú. Odvtedy stojí na svojom mieste, obklopená lesmi a potokom, ako tichý svedok minulosti.

Aj keď Michal a Mária už nežijú, ich dom a sauna sú aj naďalej cennou spomienkou na dve úžasné bytosti, ktoré žili v súlade s prírodou a ktoré zanechali po sebe nezabudnuteľnú stopu v srdciach ľudí zo Šumiaca.

A ak tu zavítate, nezabudnite navštíviť aj ďalšie zaujímavé miesta v tejto obci:

OOCR Horehronie

Objavte spolu s nami Región Horehronie, raj v Nízkych Tatrách, ktorý je dokonalým miestom pre aktívny oddych i relax pre každú vekovú kategóriu.

Tento článok bol realizovaný v spolupráci s OOCR Horehronie, ktorá sa venuje záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva regiónu Horehronie v Banskobystrickom kraji. Financované s podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

ZHZD
slovakia travel
Ministerstvo dopravy SR
Zdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedinZdieľať na Pintereste
Značky: Demova kupieľkaHorehronieOOCR HorehroniePamiatky a MúzeáPRSpolupráca OOCR/KOCRŠumiacZo života múzeí
.Spoznaj #praveslovenske

.Spoznaj #praveslovenske

Blog #praveslovenske o spoznávaní našej krásnej krajiny. Turistické tipy, novinky z múzeí, história a náučné kvízy. Sledujte nás aj na Instagrame a inšpirujte sa cestami po Slovensku.

Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor

Podobné články

Prírodná rezervácia Bralce - vitajte v kráľovstve machu a kameňa
Turistika

Prírodná rezervácia Bralce – vitajte v kráľovstve machu a kameňa

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Ak ste skúsenými cestovateľmi a milovníkmi prírody, určite vám nie je cudzí výraz "Slovenský raj". Tento národný park je jedným...

Prečítať článok
Nie je tajch ako tajch - Vodná nádrž Tajch pri Novej Bani je oázou oddychu
Atrakcie

Nie je tajch ako tajch – Vodná nádrž Tajch pri Novej Bani je oázou oddychu

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Keď sa hovorí o tajchoch, väčšina ľudí ich automaticky spája s Banskou Štiavnicou. Toto starobylé mesto v srdci Slovenska je...

Prečítať článok
Veľký Inovec a Bike Park Drozdovo - skvelá turistika aj trailový raj neďaleko Novej Bane
Turistika

Veľký Inovec a Bike Park Drozdovo – skvelá turistika aj trailový raj neďaleko Novej Bane

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Očarujúce pohorie Pohronský Inovec, ktoré sa rozprestiera na strednom Slovensku, je skutočným rajom pre milovníkov prírody a turistiky. Táto obrovská...

Prečítať článok

Reklamnýpriestor

Naprehliadnitenajnovšie články

Prírodná rezervácia Bralce - vitajte v kráľovstve machu a kameňa

Prírodná rezervácia Bralce – vitajte v kráľovstve machu a kameňa

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Ak ste skúsenými cestovateľmi a milovníkmi prírody, určite vám nie je cudzí výraz "Slovenský raj". Tento národný park je jedným...

Nie je tajch ako tajch - Vodná nádrž Tajch pri Novej Bani je oázou oddychu

Nie je tajch ako tajch – Vodná nádrž Tajch pri Novej Bani je oázou oddychu

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Keď sa hovorí o tajchoch, väčšina ľudí ich automaticky spája s Banskou Štiavnicou. Toto starobylé mesto v srdci Slovenska je...

Veľký Inovec a Bike Park Drozdovo - skvelá turistika aj trailový raj neďaleko Novej Bane

Veľký Inovec a Bike Park Drozdovo – skvelá turistika aj trailový raj neďaleko Novej Bane

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Očarujúce pohorie Pohronský Inovec, ktoré sa rozprestiera na strednom Slovensku, je skutočným rajom pre milovníkov prírody a turistiky. Táto obrovská...

Hrad Šášov - niekdajší strážca banskej cesty

Hrad Šášov – niekdajší strážca banskej cesty

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Koľko krát sme cestovali po známej R1 od Zvolena, zakaždým sme si pri pohľade na ľavú stranu povedali: "Na tento...

Nepremeškajte aj tietonaše fotopríbehy

Múzeum oravskej dediny Zuberec - Skanzen v srdci Oravy
Tradície

Múzeum oravskej dediny Zuberec – Skanzen v srdci Oravy

Autor: .Tradície #praveslovenske
Vrch Osly - jeden z najvyšších vrcholov Ľubovnianskej vrchoviny
Turistika

Vrch Osly – jeden z najvyšších vrcholov Ľubovnianskej vrchoviny

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Múzeum slovenskej dediny - kultúrny klenot Turca
Tradície

Múzeum slovenskej dediny – kultúrny klenot Turca

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Rozhľadňa na Kalníku
Atrakcie

Spoznajte 3 rozhľadne na Turčianskej cyklomagistrále

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Ďakujemenašim partnerom

Reklamnýpriestor

Realitná kancelária Košice Borovička Nehnuteľnosti Košice Realitná kancelária Poprad Realitná kancelária Prešovdestiláty slovenské výrobky Realitná kancelária Poprad

Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor

Ďalší článok
Chamkova stodola - malebná drevenica a symbol Horehronia

Chamkova stodola - malebná drevenica a symbol Horehronia

Vyhliadková veža Zbojská s kaplnkou sv.Juraja a miniexpozíciou

Vyhliadková veža Zbojská s kaplnkou sv.Juraja a miniexpozíciou

Ovocné destiláty Slovenská Borovička Predaj alkoholu Dzama rumy Slovenské destiláty

instagram označujte svoje príspevky #praveslovenske na Instagrame

Nádherné malofatranské ránko ⛰️☀️ a je Nádherné malofatranské ránko ⛰️☀️ a jeseň môže začať 😍

 #praveslovenske od 📸 @foto_marek
Lesnické sedlo ponúka nezabudnuteľný pohľad n Lesnické sedlo ponúka nezabudnuteľný pohľad na okolité obce a prírodu Pienin 😍⛰️👣 Na severnej strane pohľad na Malé Pieniny, na tej južnej Spišskú Maguru, a počas pekného počasia aj Vysoké Tatry 👍 #praveslovenske od 📸 @agrorelax & domček Rabštín suveníry 😉
Nádherné Manínske skaly 🌄☀️ Prírodná r Nádherné Manínske skaly 🌄☀️ Prírodná rezervácia Manínska tiesňava v Súľovských vrchoch je právom považovaná za jednu z najkrajších prírodných lokalít na Považí 😉⛰️👣 #praveslovenske od 📸 @foto_marek
Na vŕšku Hôrka nad obcou Brodzany môžete náj Na vŕšku Hôrka nad obcou Brodzany môžete nájsť letohrádok Babylon aj evanjelickú kaplnku s hrobkou rodiny Friesenhof-Oldenburg, majiteľov brodzianskeho kaštieľa 👌👣 Letohrádok sa stal letným útočiskom vojvodkyne Natálie z Oldenburgu, netere veľkého Alexandra Sergejeviča Puškina, a stojí tu už viac ako sto rokov. Tieto múry sú svedkami príbehov, smiechu, hudby a letných radovánok. Predstavte si, že v týchto miestnostiach sa niesli zvuky veršov, ktoré rezonovali ľudským srdcom i dušou. Príďte a vychutnajte si kúsok histórie uprostred prekrásnej prírody 😍

📸 @martinkmetko 
#praveslovenske #brodzany #historia #letohradok #kaplnka #kostol #priroda #partizanske #trencin #slovensko
Tipnete si, v kaplnke ktorého kaštieľa sa nachádza takýto strop? Pomôcka - ide o kaštieľ v banskobystrickom kraji 😉
Srdce Nízkych Tatier... Ďumbier v pozadí ❤️ Srdce Nízkych Tatier... Ďumbier v pozadí ❤️ a čaro jesenných inverzií už klope na dvere ⛰️👣👌 #praveslovenske od 📸 @samo.dlhos
Milí školáci! 📚 Je čas zase otvoriť tie učebnice a vrátiť sa do lavíc. Prichádza nový školský rok a my vám všetkým prajeme, aby bol plný nových poznatkov, skvelých úspechov a mnoho radosti. 

Veľa šťastia, úsmevov a odvahy v novom školskom roku, ktorý je pred vami. Pamätajte, učiť sa je cesta, nie cieľ. 🎓🌟 A vaše výzvy sa stanú vašimi úspechmi! 

#späťdoskoly #novýškolskýrok #veľaštastia #praveslovenske #škola
Prajeme krásny predĺžený víkend. A nech ste u Prajeme krásny predĺžený víkend. A nech ste už kdekoľvek, užite si v tento pamätný deň čaro našej krásnej krajiny, tradícií či histórie 🇸🇰❤️ #slovensko #slovenskarepublika #praveslovenske

Ďalšie projekty #praveslovenske

praveslovenske

Projekt #praveslovenske vďaka online nástrojom prezentuje "Hrdo a Srdcom" všetko krásne, čo doma máme. Milujme a vážme si naše kultúrne bohatstvo. Spoznávajme spolu slovenských umelcov a výrobcov, pravé slovenské výrobky, slovenské tradície, folklór, históriu a krásy Slovenska.

instagram facebook linkedin twitter tiktok

.Ochutnaj

ochutnaj

Ochutnaj pravé slovenské výrobky od slovenských výrobcov! Zámerom projektu je propagovať kvalitné slovenské potraviny a ich výrobcov. Tipy na reštaurácie a nákupy "s rozumom".

.Tradície

tradicie

Spoznaj s nami slovenské ľudové tradície a zvyky, tradičné remeslá, folklórne súbory a kroje! Na Slovensku máme desiatky folklórnych súborov, vďaka ktorým sa uchovávajú naše zvyky a tradície.

.Tvorím

tvorim

Slovenskí remeselníci, slovenský folklór, ľudová tvorba a inšpirácie nájdené vďaka folklóru a tradíciám. Cieľom tohto projektu je predstavenie šikovných Slovákov tvoriacich nové hodnoty.

.UžívamSi

uzivamsi

Naše foto príbehy o tom, ako si môžeš užiť život na Slovensku. Aj u nás máme skvelé miesta na oddych, kde si môžeme dať skvelú večeru či oddýchnuť vo wellnesse... užívajme si oddych doma.

Ďakujeme partnerom:

iprofil        realvea        podtatrami        grandcastle        obyvani        sorea       sorea

Mediálni partneri projektu:

ibratislava        ibratislava

Využívame biznis služby iProfil.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske | Alko iŠop DajHet.sk

Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Články
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Regióny Slovenska
  • Pamiatky & Atrakcie
  • Turistika na Slovensku
  • Skanzeny & ľudová architektúra

Využívame biznis služby iProfil.sk | Online faktúry cez iFakturacia.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske

Na našich stránkach používame súbory cookies. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a používateľské nastavenia.
Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov? Alebo si želáte vlastné nastavenie cookies?

.Spoznaj #praveslovenske
Používame  GDPR Cookie Compliance
Súbory Cookie

S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej stránky ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookie. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít. Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Súbory cookies sa ukladajú do počítača užívateľa, aby mu umožnili prístup k rôznym funkciám. Súbory cookies používame na zvýšenie efektivity Vašich návštev na našej webovej stránke. Súbory cookies používame na účely zapamätania predvolieb prehľadávania a to napríklad veľkosti textu, uprednostňovaného jazyka, predvolieb farieb atď. čo nám umožňuje jednoduchšie prechádzanie našou stránkou, a zhromažďovanie analytických informácií a to napríklad počtu návštevníkov na našej webovej stránke. Cookies nám umožňujú lepšie zhromažďovať informácie o používaní našej webovej stránky. V ich údajoch však v žiadnom prípade nezhromažďujeme vaše osobné údaje a informácie. Ukladá sa len jedinečný identifikátor relácie, ktorý nám umožňuje opätovne načítať profil a predvoľby užívateľa pri vašej ďalšej návšteve webovej stránky. Tieto webstránky používajú súbory cookies na zhromažďovanie anonymných štatistických informácií o návštevníkoch, zapamätanie si používateľských nastavení, pre lepšie prispôsobenie reklám záujmom návštevníkov a pre nevyhnutnú funkcionalitu webstránok. Súbory cookie sa nebudú používať na iný účel ako je uvedený. Udelený súhlas s cookie sa dá jednoducho odobrať pomocou nastavení na tejto stránke.

Používanie súborov cookie je možné nastaviť pomocou Vášho internetového prehliadača. Väčšina prehliadačov súbory cookie automaticky prijíma už vo úvodnom nastavení - obsahuje možnosti konfigurácie nastavení t.j. prehľadávač zvyčajne obsahuje možnosti ako napr. povolenie súborov cookie, prezeranie súborov cookie, zakázanie všetkých alebo vybratých súborov cookie atď.

Nevyhnutné cookies

Nevyhnutné cookies sú potrebné pre správne fungovanie webu. Ak by sme tieto cookies zakázali, stránka by mohla byť vo väčšine prípadov nefunkčná.

Ak zakážete tieto cookies, nebudeme môcť uložiť vaše preferencie. To znamená, že zakaždým, keď navštívite túto webovú stránku, budete musieť znova povoliť alebo zakázať súbory cookies.

Ostatné cookies

Ostatné cookies sú cookies, ktoré sú používané predovšetkým za účelom zvýšenia užívateľského komfortu, alebo správnej analytiky. Tieto cookies nám pomáhajú zlepšovať služby či napredovanie dizajnu a funkčnosti webstránky. Ide napríklad o cookies zo strany Google Analytics, Facebook, YouTube a iných marketingových služieb.

Prosíme zapnite si znova nevyhnutné cookies aby správne fungovala táto webstránka!

Ochrana osobných údajov

PREVÁDZKOVATEĽ: PraveSlovenske.sk o.z. je prevádzkovateľom všetkých osobných údajov, ktoré bude spracúvať v súlade s príslušnými právnymi predpismi.

PraveSlovenske.sk o.z. nezbiera na tomto webovom sídle priamo žiadne osobné údaje, ani čo sa týka odberu newsletterov a teda e-mailových adries užívateľov. Všetky osobné údaje, uverejnené v obsahu, teda v článkoch, sú osobné údaje poskytnuté pre zverejnenie článku priamo treťou stranou - teda zadávateľom obsahu a príjemcami osobných údajov je teda verejnosť. Osobné údaje priamo neprenášame do inej krajiny s cieľom ich spracovania, ale je možné, že budú v týchto krajinách dostupné, vzhľadom na povahu internetu ako takého a zverejnenia obsahu tohto webového sídla verejne na internete. Osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. uchováva tak dlho, ako je to potrebné pre naplnenie účelu spracovania podľa osobitných predpisov a účelu, na ktorý boli získané, v rámci ktorého by PraveSlovenske.sk o.z. malo byť schopné sa brániť proti právnym nárokom, a to najmä z dôvodu, že tieto informácie majú archívnu hodnotu.

Dotknutá osoba, t.j. osoba ktorej osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. spracováva, má právo:

1. Získať od prevádzkovateľa potvrdenie o tom, či sa spracúvajú osobné údaje, ktoré sa jej týkajú;
2. Na opravu a na doplnenie neúplných osobných údajov;
3. Na výmaz osobných údajov, ktoré sa jej týkajú, ak sa osobné údaje spracúvajú nezákonne, alebo už nie sú potrebné na účel, na ktorý sa získali alebo inak spracúvali;
4. Na obmedzenie spracúvanie osobných údajov, ak spracúvanie osobných údajov je nezákonné a dotknutá osoba namieta vymazanie osobných údajov a žiada namiesto toho obmedzenie ich použitia;
5. Podať návrh na začatie konania podľa § 100 Zákona na Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky.

V prípade potreby môžete kontaktovať PraveSlovenske.sk o.z. ohľadom ochrany osobných údajov elektronickou poštou na adrese mysme@praveslovenske.sk.