Nová Baňa je starobylé banské kráľovské mesto v Novobanskej kotline a prvá písomná zmienka o už rozvinutej baníckej osade pochádza z roku 1337. Najväčší rozmach baníctva a stredovekého mesta je zaznamenaný v 2. polovici 14. storočia, kedy sa Nová Baňa zaradila medzi sedem hornouhorských banských miest. Mesto leží v údolí Hrona a Novobanského potoka, iba na skok od rýchlostnej cesty R1. Zaparkovať môžete priamo v centre mesta, ideálne niekde v okolí informačného centra, nakoľko iba pár krokov odtiaľ začína turistický/náučný chodník.
Prehľadnejšie body tohto výletu ako aj značenie nájdete na tejto mape:
Svoju túru na Rozhľadňu Háj môžete kľudne začať s Banským náučným chodníkom, ktorý sa začína oproti informačnému centru smerom na sídlisko. Nájdete tu prvé informačné tabule, ktoré vás nasmerujú ďalej cez sídlisko.
Tu, medzi domami a bytovkami, môžete objaviť starú banskú štôlňu.
Ďalej od tohto miesta sa môžete vydať cestou vľavo, po čiernej značke náučného chodníka (kratšia trasa), alebo si užiť príjemnú prechádzku lesom smerom vpravo, po žltej turistickej trase. My sme si vybrali od tejto štôlne cestu už po žltej trase (viď mapa vyššie). Teda išli sme doprava po asfaltke medzi domy, kým nezačal les. Prechádzka lesom ponúkala medzi stromami aj výhľady na samotné mesto.
V jednom bode sa napojíte opäť na náučných chodník. Po žltej trase sa dostane aj na celkom novú atrakciu v tejto lokalite, a to na detskú ferratu a veľmi obľúbené miesto nie len pre domácich – Zvoničku pod hájom.
Nájdete tu historickú zvonicu z 19. storočia, okolo ktorej vyrástol tento rekreačný areál pomenovaný „Zvonička„. Nájdete tu posedenie, chránené ohnisko, bufet…
…a asi prvú ferratu na Slovensku, ktorá je určená pre naozaj odvážne deti 😉
Podrobnejšie sa tomuto areálu venujeme v tomto článku. Ale teraz sa už vyberme na samotnú rozhľadňu. A tu si môžete opäť vybrať, akou trasou pôjdete. Odtiaľto totiž vedie okruh náučného chodníka „Zvonička“ a môžete ďalej pokračovať spolu s Banským náučným chodníkom. Táto trasa trvá približne hodinu, kým medzi stromami uvidíte drevený vrch rozhľadne.
Vyhliadka má celkovú výšku 21 metrov a stojí v nadmorskej výške 625 m n.m.
Rozhľadňa bola otvorená koncom októbra 2017 na mieste bývalého kameňolomu, kde sa v minulosti ťažil novobanský ružový ryolit.
Tento kameň sa používal na výrobu žarnovov (mlynských kameňov) a taktiež sa použil aj na obloženie spodnej časti rozhľadne.
V tesnej blízkosti je tu aj KAMENÁRSKY mini SKANZEN.
Táto expozícia bola vytvorená na počesť kamenárskych majstrov, ktorí svojim umom a fortieľom živili svoje rodiny a šírili dobré meno remeselníkov z mesta Nová Baňa po celej Európe a Ázii, kam vyvážali svoje výrobky z ryolitu a budovali stavby už od stredoveku.
Rozhľadňa má tri vyhliadkové poschodia (spolu 57 schodíkov) a to najvyššie má vystúpenú podlahu do všetkých strán.
Rozhľadňa poskytuje nádherné výhľady na Novobanskú kotlinu, zo západnej časti na hrebeň Pohronského Inovca s výraznými vrchmi Sedlová skala a Viničný vrch.
Pri pohľade z veže je vidieť aj Slovenskú bránu (priestor pri Hronskom Beňadiku, kde sa končí pásmo sopečných pohorí a Hron sa dostáva na Podunajskú nížinu) a masív Vtáčnika. Priblížiť si ich môžete aj vyhliadkovým ďalekohľadom.
Rozhľadňa je kombináciou prírodných materiálov – z 1/3 výšky je tvorená kameňom a z 2/3 výšky drevom. Na prednej strane zo strany vchodu na rozhľadňu boli v kamennej časti symbolicky nainštalované mlynské kolesá z ryolitu, ktoré sa v tejto oblasti vyrábali.
Okrem samotnej vyhliadky tu okrem skanzenu nájdete aj príjemné posedenie na sledovanie západu slnka, informačné tabule z náučného chodníka či neďalekú lesnú hojdačku.
Vrátiť sa späť do mesta môžete spomínaným okruhom – teda pokračovať ďalej lesnou cestičkou po žltej značke smerom na Štamproch. To je zároveň ďalšie zastavenie náučného chodníka. Potom pokračujete stále nižšie príjemnou prechádzkou cez les. Je to zároveň aj cyklochodník.
Až kým nedôjdete na pútnické miesto „Kohútovo“.
Toto pútnické miesto vďačí za svoj vznik objavu výdatného prameňa vody v období veľkého sucha v roku 1863. Z milodarov pútnikov tu bola v roku 1869 postavená aj neogotická kaplnka, ktorá je dnes obkolesená malou botanickou záhradou.
Viac o tomto mieste sa však dozviete v tomto našom fotopríbehu o tomto čarovnom mieste 🙂 Toto miesto môžete zároveň využiť aj ako začiatok trasy na Rozhľadňu Háj, nakoľko dá sa tu aj zaparkovať. A ak ste išli ako my, pešo z centra mesta, tak sa môžete vrátiť opäť lesíkom do areálu „Zvonička“ a vyskúšať si ferraty alebo sa osviežiť a oddýchnuť v bufete. A odtiaľ do mesta.
Prípadne ostať na asfaltovej ceste a vydať sa cestou dole do mesta medzi domami. Aj toto je celkom dobre značené, treba sledovať smerovníky na križovatkách. A keď už viete, kde ste boli, dole v meste si už ľahko teraz všimnete, že táto rozhľadňa vás už hneď na začiatku vítala z kopca 😉
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s KOCR Banskobystrický kraj Turizmus – Za horami, za dolami, ktorá sa venuje záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva Banskobystrického kraja. Financované s podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.
Objavte spolu s nami Stredné Pohronie – Región GRON. Viac ako 150 kilometrov značených turistických trás, horské cyklotrasy rôznej náročnosti, 11 lokalít Pohronskej hradnej cesty, ale aj termálne kúpele ukrývajúce európsky unikát.