Areál Zvonička pod hájom nad Novou Baňou sa nachádza na križovatke viacerých turistických trás, ktoré turistov privedú napríklad na Rozhľadňu Háj či k vyhliadkovým skalám po Náučnom chodníku Zvonička. Taktiež sa môžete odtiaľto vybrať aj k banským dielam po novootvorenom Banskom náučnom chodníku.
Historická zvonica v areáli je úzko spätá s neďalekým pútnickým miestom „Kohútovo“ (celý článok tu). Keďže poloha kaplnky stojacej na pútnickom mieste neumožňovala, aby od nej zvuk zvonov doliehal až do Novej Bane, v roku 1874 bola na tomto mieste postavená táto zvonica. A dnes sa tu nachádza tento obľúbený rekreačný areál Zvonička s Náučným chodníkom Zvonička.
Do areálu sa dá dostať napríklad priamo z centra mesta Nová Baňa spolu s Banským náučným chodníkom (alebo po žltom značení – dlhšia trasa), ktorý sa začína oproti informačnému centru smerom na sídlisko. Taktiež sa tu môžete dostať priamo z Pútnického miesta Kohútovo po žltej turistickej trase.
Ďalšie zaujímavé body tejto lokality ako aj značenia trás nájdete prehľadnejšie na tejto mape:
My sme si vybrali príjemnú prechádzku lesom priamo z centra Novej Bane, po žltej turistickej trase, ktorá vedie aj na Rozhľadňu Háj – celý článok aj trasu do tohto areálu sme popísali v tomto článku, kľudne sa inšpirujte 🙂
Pri vstupe do areálu vás privíta samotná zvonica, ktorej významnejšia rekonštrukcia prebehla v roku 2015. Vo zvonici sa kedysi nachádzali 2 zvony z dielne Jozefa Pozdecha, známeho zvonolejára a vynálezcu nového zostavenia zvonov a zvonovej stolice z kovaného železa. Za čo dostal významné ocenenia nielen v mestách Uhorska, ale aj vo Viedni, v Paríži či Moskve. Pôvodné zvony však boli počas 1.sv. vojny rekvírované, a neskôr ich nahradili zvony z brnianskej dielne.
Pri zvonici si určite všimnete prvé maličké tabuľky s názvami malých stromčekov. O čo ide?
Je to „Záhradný les“, ktorý vznikol v roku 2020 medzi medzi Kohútovom a areálom pri Zvoničke. Jeho rozloha je 1,35 ha a postupne tu zamestnanci lesov vysadili desiatky druhov domácich i cudzokrajných stromov a kríkov (vysadených tu bolo 101 stromov a 2459 krov). Pri každom je tabuľka so slovenským i vedeckým názvom.
A týmto sa vám otvára celý rekreačný areál „Zvonička“, kde môžete nájsť posedenie na oddych, stráviť čas s rodinou či priateľmi pri chránenom ohnisku. Samozrejmosťou sú aj edukatívne tabule, ktoré zaujmu deti aj dospelých.
No hlavne pre dospelých tu bol otvorený aj bufet, vďaka ktorému tu viete stráviť naozaj celý deň plný aktivít a zábavy, či len tak sa pristaviť na „občerstvenie v lese“ počas dlhšej túry 🙂
A keďže areál bol navrhnutý a vytvorený hlavne pre rodiny, ktoré vyhľadávajú aktívny pohyb v prírode, v tomto bufete si môžete požičať aj ferratový set pre seba aj deti, a smelo sa vybrať na „začiatočnícky“ via ferratový areál v tesnej blízkosti bufetu 🙂
Vitajte, toto je detský via ferratový areál, jedinečný svojím návrhom.
Avšak hlavne pozor na bezpčnosť! Všetko vyžaduje plne dodržiavať bezpečnostné opatrenia a sústrediť sa na pohyb v exponovanom teréne.
Na malých skalných masívoch v strmom lesnom prostredí je vybudovaných 285 m via ferratových ciest. Prostredie ferraty tvoria ryolitové bralá okraja masívu Hája.
Via ferraty, mosty, lanové siete, sokolie hniezda čakajú na svojich návštevníkov, ktorých budú učiť pohybu v horách na skalách, motorike, prekonaniu samého seba, prekonania strachu z výšky.
Zážitkové via ferraty ponúkajú nevídané varianty pohybu, chôdzu a balans na lanách, sieťach, pochôdznych agátových kmeňoch a skalnom lezení. Via ferraty sú rozdelené do troch sektorov: „Gitara“, „Sokolie hniezda“ a „Zvonička“. Tieto sektory sú poprepájané lesnými chodníkmi.
Na svoje si prídu nielen deti a rodičia, ale aj dospelí 🙂 no hlavne začiatočníci, ktorých prvé kroky na skale dúfajme budú práve v tomto areáli Zvonička.
Preto aj naše odporúčanie: kto chce začať objavovať svet v horách, lezenie na skalách, via ferraty či už na Slovensku alebo inde vo svete, prvé kroky by mali byť práve tu na Novobanských ferratách! Nízko nad zemou prekonávať prvé metre a zdolávať strach.
Podrobný popis sektorov nájdete aj priamo na webe www.zvonickanb.sk, naozaj odporúčame pozrieť a hlavne navštíviť tento skvelý areál 😉
Ale na túto lokalitu si naozaj vyčleňte minimálne 2 dni, spojte to s 2 náučnými chodníkmi, pútnickým miestom a týmto úžasným areálom a zažijete nezabudnuteľnú dovolenku v tomto regióne.
„Čerešničkou na torte“ môže byť návšteva Hradu Revište (celý článok tu), ktorý je od Novej Bane vzdialený iba 15 min. cesty autom. Na ňom si môžete vyskúšať rozšírenú realitu a preniesť sa v čase cez váš mobil… no a na takýto výlet už určite nezabudnete 🙂
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s KOCR Banskobystrický kraj Turizmus – Za horami, za dolami, ktorá sa venuje záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva Banskobystrického kraja. Financované s podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.
Objavte spolu s nami Stredné Pohronie – Región GRON. Viac ako 150 kilometrov značených turistických trás, horské cyklotrasy rôznej náročnosti, 11 lokalít Pohronskej hradnej cesty, ale aj termálne kúpele ukrývajúce európsky unikát.