Najznámejším a najvýznamnejším pútnickým miestom Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je obec Ľutina, ktorá sa nachádza neďaleko okresného mesta Sabinov v Prešovskom kraji. Obec leží v Šarišskej vrchovine, na južnom svahu Čergovského pohoria a je zároveň východiskovým bodom žltej turistickej trasy k Hanigovskému hradu. Na Hanigovský hrad je trasa z dvoch obcí – z obce Hanigovce (zelená) a Ľutina (žltá). A my sme si vybrali Ľutinu práve preto, že sa tu nachádza aj toto pútnické miesto.
Zaparkovať môžete priamo v tomto areáli. Hneď pred vami už uvidíte kamenný pôdorys pôvodného kostola a Baziliku Zosnutia Presvätej Bohorodičky s nádherným areálom z roku 1908.
Na samotný Hanigovský hrad sa môžete vybrať po žltej značke – cestou hneď napravo od baziliky. Cesta vedie po asfaltovej ceste až k Ľutinskej hore.
Alebo sa môžete vydať cez pútnicky areál okolo miniatúr drevených kostolíkov po chodníku „Ceste svetla“, ktorú tvoria kaplnky so 14 zjaveniami a spája baziliku s Ľutinskou horou.
Obe trasy sú naznačené aj na tejto mape:
Ľutinská hora je miesto, kde sa každoročne schádzajú tisícky veriacich na hlavnej púti, ale i pri rôznych liturgických a modlitbových sláveniach.
Za týmto areálom už vychádzate na lúku a do lesov – pokračujete po spomínanej žltej trase. Za vami sa otvorí krásna panoráma okolitých kopov.
Trasa je dobre značená a sem tam nájdete aj „priamu“ navigáciu 🙂
Trasa nie je náročná, po úvodnom strmšom stúpaní lúkami vojdete do lesa, kde je to už naozaj príjemná prechádzka s občasným stúpaním i klesaním.
Približne po hodine a pol chôdze z obce vyjdete z lesa a pred vami sa objaví tento majestátny kopec.
Hanigovský hrad, ukrytý v nádhernej prírode, obklopený rozľahlými lesmi a planinami. Nájdete tu aj prístrešok na príjemný oddych a posedenie.
Počiatky hanigovského „Nového hradu“ siahajú do 13. storočia, kedy tu pôvodne stál ako drevený (hrádok), no neskôr bol prestavaný do kameňa. Pravdepodobne týmto činom hrad nadobudol meno „Nový“.
Hradné bralo sa nachádza v nadmorskej výške 771 m n.m., prístup naň nie je náročný, no v zime je potrebné si dať pozor na námrazu a zľadovatený chodníček nahor.
Hore vás privíta krásne zrekonštruovaná brána. Od roku 2010 sa totiž o areál hradu stará Občianske združenie Novum Castrum, ktorému sa podarilo na hrade zrekonštruovať túto bránu, zakonzervovať obranný múr a na paláci prebiehajú naďalej aktívne práce.
Pôvodný drevený hrad dal postaviť šľachtic Mikčo v 13. storočí. V roku 1342 požiadal kráľa Ľudovíta I. o povolenie prestavať hrad na kamenný. Svoju žiadosť odôvodnil tým, že Nový hrad sa nachádza v Uhorskom pohraničí s Poľskom a Ruskom a prestavbou by sa upevnilo pohraničné pásmo kráľovstva.
Kamenný hrad mal pôdorys obdĺžnika, o rozmeroch približne 55 x 20 metrov. Celé priestranstvo obklopovalo hradobné opevnenie. Palác mal obdĺžnikový pôdorys s rozmermi 14,7 x 6 metrov a bol dvojpodlažný.
Aktuálne je vstup do paláca iba na vlastnú zodpovednosť!
Na nádvorí boli hospodárske budovy a iné stavby, pravdepodobne drevené, pretože po požiari nezostali po nich žiadne stopy. Opevnenie sa niekde zachovalo aj do výšky 2 až 3 metre a vidno aj lôžka pre delá.
Z hradného areálu sa vám naskytnú aj takéto panoramatické výhľady na okolité kopce.
A tak ako vás privítal, tak sa s vami aj rozlúči pôvodný gotický oltár 🙂
Opäť veľká vďaka projektu „ZIMNÁ VÝZVA“ za skvelý tip na tento hrad 😉
A keďže zostup lesom späť do obce nám trval iba 20 minút, mali sme dostatok času prejsť si pútnické miesto a do detailov prepracované miniatúry kostolíkov (chrámov) 😉
Veď posúďte sami, návšteva tohto miniskanzenu na naozaj oplatí! Na jednom mieste tu máte možnosť obdivovať viac ako 40 skvostov ľudovej a duchovnej architektúry, ktoré sú presnými replikami svojich originálov (drevené kostolíky sú vyhotovené v mierke 1:10).
Okrem miniskanzenu tvorí jednu z dominánt tohto areálu aj nový drevený chrám s vyhliadkovou vežou, z ktorej sa naskytá krásny výhľad na okolie. Tento chrám je vernou kópiou pôvodného zhoreného chrámu.
Prakticky celé toto pútnické miesto a areál na nás urobili veľký dojem a návštevu určite odporúčame v akejkoľvek sezóne 🙂
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s KOCR Severovýchod Slovenska, ktorá sa venuje záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva Prešovského kraja. Financované s podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.