Fascinujúci vesmírny zážitok pre deti i dospelých ponúka Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella. Unikátne zariadenie, ktoré je zasvätené vzdelávaniu o vesmíre a všetkých jeho záhadách, nájdete v Žiari nad Hronom, len pár minút od centra mesta. Budovu je ľahké rozoznať už z diaľky vďaka kupole s 10-metrovým priemerom 🙂
Je to priestor, ktorý je zasvätený nielen šíreniu poznatkov z odboru astronómie, ale upriamuje svoju pozornosť aj na príbuzné prírodné a technické vedy. Hvezdáreň a planetárium je miestom, kde sa stretávajú ľudia, ktorí majú rovnaký záujem o vesmír, a kde sa môžu vzájomne inšpirovať a učiť.
Krajská hvezdáreň a planetárium nesie meno po významnom rodákovi Maximiliánovi Hellovi.
Tento vynikajúci astronóm 18. storočia sa narodil 15. mája 1720 vo Windschachte, v dnešných Štiavnických Baniach pri Banskej Štiavnici. Jeho otec Matej Kornel Hell tu začal stavať povestné štiavnické „tajchy“, umelé jazerá, ktorých voda poháňala pomocou dômyselných systémov čerpacie stroje a iné banské zariadenia. Maximilián Hell bol v roku 1755 menovaný za direktora novej viedenskej univerzitnej hvezdárne. Stal sa tak cisársko-kráľovským astronómom a túto funkciu vykonával až do konca života. Observatórium sa pod jeho vedením stalo centrom prírodovedného bádania v celej monarchii. Jeho bustu môžete nájsť aj pri vstupe do Krajskej hvezdárne a planetária, kde symbolicky nad ním sa nachádza miestnosť planetária.
Hlavným cieľom hvezdárne a planetária je formovanie vedeckého poznania. Organizácia sa zameriava na to, aby návštevníci, predovšetkým deti a mládež, mali príležitosť naučiť sa viac o vede a prírode a aby rozvíjali pozitívny vzťah k prírode. Okrem toho sa snaží zvyšovať všeobecné, odborné a kultúrne vzdelanie návštevníkov. Už samotné chodby, kam majú prístup návštevníci, sú pútavé a hravo edukatívne. Nájdete tu dokonca aj fragmenty meteoritu, ktorý v roku 2010 dopadol pri Košiciach.
Centrálnym prvkom priestorov je planetárium s názvom „Hviezdna sála“, ktoré môže naraz pohodlne usadiť až 56 návštevníkov.
Jej jedinečnosť podčiarkuje sférická projekčná plocha s priemerom 10 metrov a návštevníkom ponúka na Slovensku jedinečné priblíženie diania na svetovej sfére a premietanie filmov s astronomickou tematikou prostredníctvom dvoch projektorov v režime „fulldome“ a v rozlíšení 4K.
Obraz na projekčnej ploche je zložený z viac ako 10 miliónov obrazových bodov. Systém planetária dokáže simulovať pohľad na oblohu z ktoréhokoľvek miesta na Zemi, spojnice hviezd v súhvezdiach a ich mytológiu, priblíženie vybraných objektov vzdialeného vesmíru, detaily povrchov telies slnečnej sústavy a mnoho iného. Sála je po obvode vybavená dizajnovým osvetlením a modernou audio sústavou na reprodukciu zvuku.
Plne digitalizovaná „Hviezdna sála“ však slúži nielen ako zábavný spôsob popularizácie astronómie, ale aj ako efektívny vyučovací nástroj pre študentov a žiakov. Aktuálny program s možnosťou rezervácie nájdete na stránke www.planetarium.sk.
My sme pri letnom pobyte v Žiari nad Hronom navštívili hneď niekoľko takýchto premietaní a bol to naozaj nezabudnuteľný zážitok.
Kapacitne najväčšia zo sál pre návštevníkov je Prednášková sála. V nej sa odohrávajú rôzne prednášky, videoprojekcie, semináre, súťaže a príležitostne rôzne kultúrne podujatia. V prípade zlého počasia na pozorovanie alebo vo večerných hodinách, ako sme mali aj pri našej návšteve, sa aj tu môže premietať aktuálny stav na hviezdnej oblohe, či pozorovanie slnka.
Inak na to slúži Solárna terasa, kde práve počas dňa a dobrého počasia je jedným z bodov programu v tejto hvezdárni pozorovanie Slnka. V strede, medzi solárnymi terasami, sa nachádza samotná hvezdáreň.
Astronomická pozorovateľňa ukrýva hlavný ďalekohľad Maksutov-Cassegrain TEC s priemerom zrkadla 202 mm a ohniskovou vzdialenosťou 2200 mm. Používa sa na pozorovanie objektov nočnej oblohy. Cez deň po vhodnej úprave aj fotosféry Slnka. Spolu s vyhliadkovými terasami planetária slúžia priestory pozorovateľne na verejné, ale aj odborné pozorovania astronomických telies na oblohe. Technika umožňuje pozorovanie na monitore priamo v pozorovateľni, v špeciálnom štúdiu so záznamovou technikou alebo na veľkoplošnej projekcii v prednáškovej sále.
Úplne úžasná je aj UFO sála 🙂 všestranný a klimatizovaný priestor, kde máte pocit, akoby ste boli cestujúci na palube neznámeho vesmírneho plavidla.
Nejde len o projekčnú plochu a kvalitný ozvučovací systém. Tento fascinujúci priestor je plný glóbusov, máp a ďalších didaktických pomôcok, ktoré sú tu na to, aby živo demonštrovali nebeskú mechaniku a pomohli lepšie pochopiť nebeské telesá.
Táto sála je ideálna pre interaktívnu komunikáciu s najmladšími návštevníkmi. Deti predškolského veku, žiaci prvých ročníkov základných škôl a účastníci astronomických krúžkov tu strávia veľa nadšených a vzrušujúcich chvíľ. Príďte so svojimi detičkami a objavte kúzlo vesmíru práve tu, v tejto UFO sále!
Hvezdáreň a planetárium ponúka množstvo rôznych programov, ktoré zahŕňajú tematické programy pre školské exkurzie, širokú verejnosť i záujmové krúžky. Tieto programy sú navrhnuté tak, aby boli atraktívne a informačne bohaté pre všetky vekové skupiny. Je to miesto, kde sa všetci môžu niečo naučiť a kde je vždy niečo nové a vzrušujúce k objaveniu.
Takže ak budete mať cestu týmto smerom, neváhajte ani na chvíľu a navštívte aj toto zariadenie. A ak nie, tak si to jednoducho naplánujte 🙂
Inak v meste môžete nájsť ešte jednu starú pozorovateľňu.
Síce nie je pravdepodobne verejnosti prístupná, ale pozornosť okoloidúcich určite upúta. Nájdete ju neďaleko Biskupského kaštieľa, na pôvodnom starom námestí pri Kostole Povýšenia svätého Kríža.
A ak sa už chystáte na výlet do Žiaru nad Hronom, nemali by ste si nechať ujsť návštevu týchto zaujímavých miest v samotnom meste a jeho blízkom okolí:
Objavte spolu s nami Stredné Pohronie – Región GRON. Viac ako 150 kilometrov značených turistických trás, horské cyklotrasy rôznej náročnosti, 11 lokalít Pohronskej hradnej cesty, ale aj termálne kúpele ukrývajúce európsky unikát.
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s OOCR Región GRON, ktorá sa venuje záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva regiónu Stredné Pohronie v Banskobystrickom kraji. Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.