Tajch Červená studňa sa nachádza na vrchu rovnomenného sedla Červená studňa nad Banskou Štiavnicou, medzi vrchom Paradajz a Veľkým Šobovom. Sedlo je rozcestníkom viacerých obľúbených turistických značkovaných chodníkov či cyklochodníkov, ale aj viacerých náučných chodníkov. Je zároveň aj vodným predelom Hronu (Vyhne, Hodruša) a Ipľa (Banská Štiavnica).
Bol vybudovaný ako tajch začiatkom druhej polovice 18. storočia podľa návrhu vynálezcu Jozefa Karola Hella, aby náhonný jarok z neho privádzal vodu k šachte Amália na pohon vodostĺpcového čerpacieho stroja, ako aj k iným banským dielam. Voda z tohto tajchu neskôr pomáhala aj pre pohon čerpadla šachty Žigmund a dodávala vodu pre tajch Klinger.
Aktuálne sa vo vodnej nádrži celoročne drží málo vody. V zime sa vodná plocha premení na klzisko, a nie len tunajší si radi vymenia topánky za korčule, a trávia tu príjemný čas aj s deťmi či priateľmi.
Tajch Červená studňa spolu s Malou a Veľkou vodárenskou nádržou tvoria jednu sústavu sústredenú v doline stúpajúcej od Radničného cez Trojičné námestie popri najstarších stavbách Banskej Štiavnice. Tento tajch je zároveň druhým najvyššie položeným tajchom v Štiavnických vrchoch a v súčasnosti patrí k jednym z najpopulárnejších zastávok pri objavovaní okolia Banskej Štiavnice.
Populárny je možno aj preto, že sa tu dá zaparkovať priamo na sedle, len pár krokov od tajchu 🙂
Priamo pri parkovisku nájdete aj mnoho informačných tabúľ, ktoré vás informujú o možnostiach turistiky, cyklovýletov či navedú na náučné chodníky, ktoré vedú týmto sedlom. Je tu aj miesto na posedenie počas horúcich letných dní.
Možno nezvyčajne, no nájdete tu aj drevený kríž, ktorý priamo súvisí s históriou tohto miesta. V 17. storočí tadiaľto tiahli Tokolyiho vojská na pomoc Turkom pri obliehaní Viedne. Pred nimi ustupovali jezuiti a jedného z nich, pátera banskošiavnickej jezuitskej misie Jána Katunského, zadržali. Pátera mučili a nakoniec ho tu na Červenej studni aj popravili. Kríž tu stojí dodnes na jeho pamiatku. Názov tajchu sa tak priamo spája práve s touto udalosťou, keď po poprave krv pátera vraj zafarbila vodu tajchu do červena.
V lete je toto miesto populárne aj na posedenie pri vode v tieni stromov, a keďže ide o plytkú nádrž, aj namočenie nôh do chladnej vody počas horúčav.
Obísť ho trvá iba pár minút. Dĺžka jeho hrádze je 117 m.
A inšpirácie na ďalšiu turistiku z tohto miesta môžete nájsť aj na tejto mape:
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s KOCR Banskobystrický kraj Turizmus – Za horami, za dolami, ktorá sa venuje záchrane, ochrane a zveľaďovaniu prírodného, kultúrneho a historického dedičstva Banskobystrického kraja. Financované s podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.