Zvolenský zámok sa nachádza v samotnom centre Zvolena na vyvýšenej terase na južnom konci Námestia SNP. Je to národná kultúrna pamiatka a je neodmysliteľným symbolom a dominantou tohto stredoslovenského mesta. Stavba patrí medzi tzv. kastelové hrady, preto sa bežne stretnete aj s označením Zvolenský hrad.
Samotný zámok aj okolie sú vyhľadávaným miestom na oddych nie len pre turistov, ale aj domácich. Je veľmi ľahko prístupný, buď pešo priamo z námestia, parkoviska pod zámkom ale aj blízkosťou železničnej stanice.
Zvolenský zámok dal postaviť uhorský kráľ Ľudovít z Anjou v poslednej tretine 14. storočia na mieste staršej kúrie. Pôvodne slúžil ako občasné sídlo dvora a od roku 1424 patril uhorským kráľovnám. Bol to preto jeden z mála gotických hradov určených predovšetkým na komfortné bývanie s minimálnym strategickým či obranným významom – v období svojho vzniku sa nachádzal v bezpečnom vnútrozemí Uhorska. Na prelome 15. a 16. storočia bol hrad prvýkrát prestavaný. Vtedy vybudovali nové vonkajšie opevnenie s vežovou vstupnou bránou a nárožnými baštami a tiež bola vytvorená maliarska výzdoba kráľovskej dvorany. Zvolenský zámok ukrýval počas rokov 1619-1621 kráľovské regálie vrátane svätoštefanskej uhorskej koruny.
V 18. storočí prešiel zámok poslednou veľkou prestavbou v barokovom slohu. Z tohto obdobia sa zachoval drevený kazetový strop v Kráľovskej sieni, na ktorom je vyobrazených 78 portrétov rímskych a nemeckých cisárov.
Od roku 1965 je zámok pod správou Slovenskej národnej galérie, ktorá ho využíva na výstavné účely a viac o histórii hradu sa dočítate aj na stránke múzea: https://www.sng.sk/sk/zvolen/navsteva/historia-zamku
V súčasnosti sú v hlavnej palácovej časti umiestnené expozície a depozitáre SNG, ich ťažisko spočíva na Obrazárni – zbierke európskeho maliarstva 16. – 19. storočia. Expozícia na 1. poschodí začína prehliadkou komornej zbierky ikon SNG. Ich obsah je dedičstvom stredovekého byzantského maliarstva, na našom území najmä z pravoslávnych a grécko-katolíckych komunít severovýchodného a východného Slovenska.
Ďalej tu nájdete expozície Gotického umenia či Európske maliarstvo 16. – 19. storočia. Prostredníctvom vystavených obrazov starých majstrov sú prezentované zmeny v umeleckom stvárnení počas troch storočí v historických centrách rozhodujúceho významu.
Najnovšou expozíciou na Zámku je od roku 2019 „Vidieť, vidieť a vidieť!“. Celá expozícia je vlastne jedna obrovská veľkoplošná inštalácia, ktorá pracuje so zbierkou národnej galérie a hovorí o zvláštnom živote umeleckých diel po tom, ako sa dostanú do múzea/galérie.
Na 250 metroch štvorcových komponujú výrezy z diel, názvy, možné interpretácie, nečakané pohľady na umelecké diela zamurované v stene, skryté za zástenou – dostupné v kukátkach. Hovoria príbeh umenia, príbeh slovenského umenia, ale aj príbeh umenia umiestneného v galérií. Nezriedka dvojito kódujú, odkazujú a v neposlednom rade inšpirujú — jednotlivé diela alebo ich maliarske interpretácie vystupujú v novom autorskom príbehu.
Inštalácia ukazuje to, čo je bežne skryté.
Pri renovácii zámockej kaplnky v 90. rokoch 20. storočia bola exteriéru aj interiéru vrátená podoba neskorého baroka z 2. polovice 18. storočia so zachovaním fragmentov gotických prvkov vo forme tzv. analytickej prezentácie.
Na nádvorí Zámku je možné tiež navštíviť espresso a čajovňu, v lete sa na nádvorí zámku koná divadelný festival Zámocké hry zvolenské a iné kultúrne podujatia.
A ak navštívite Zvolen, určite si nenechajte ujsť aj návštevu Pustého hradu, ktorý sa týči nad týmto mestom. Pôvodné sídlo moci sa nachádzalo nad sútokom Slatiny a Hrona na strmom brale pravé v tomto hrade z 12. storočia. Ponúka aj panoramatické výhľady na krajinu i mesto Zvolen a Zvolenský zámok.
Kontakty
Zvolenský zámok
Námestie SNP 1
960 01 Zvolen
+421 45 2453 001
Viac info ohľadom prehliadok nájdete na: https://www.sng.sk/sk/zvolen/
Navigácia k miestu:
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s OOCR Stredné Slovensko, ktorá podporuje kultúrny, spoločenský a športový život a zachovávanie prírodného a kultúrneho dedičstva v regióne Stredné Slovensko. Financované s podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.