Pýchou malebnej obce Hronsek je unikátny drevený artikulárny kostol z roku 1726. Ten bol v roku 2008 s ďalšími 7 drevenými kostolmi Karpatského oblúka zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Obec Hronsek leží na ľavom brehu rieky Hron v Banskobystrickom okrese (na polceste medzi Banskou Bystricou a Zvolenom) a je mimoriadne bohatá na historické pamiatky. V zozname národných kultúrnych pamiatok je ich zapísaných až 19! Z tých najnavštevovanejších sú to určite ešte kaštieľ a Vodný hrad. Avšak najznámejší je práve tento unikátny skvost sakrálnej architektúry.
Tento artikulárny kostol je spolu s drevenou zvonicou (nachádza sa oproti kostolu) jedna z najväčších drevených stavieb v strednej Európe. Stavba kostola začala 23. októbra 1725 a na jeseň 1726 bola hotová. Kostol má pôdorys kríža, je 8 m vysoký, 26 m dlhý a 11 m široký. Jeho zvláštnosťou je drevená hrazdená konštrukcia a tiež unikátne použitie drevených dubových kolíkov.
Pred kostolom nájdete pár oddychových lavičiek pod stromami – veľmi obľúbené miesto na oddych pre návštevníkov i cykloturistov. Niektoré lipy sú dokonca také staré ako samotný kostol.
Kostol má 30 okien, neuveriteľných 1100 miest na sedenie (amfiteatrálne usporiadaných) a dá sa doň vstúpiť piatimi vchodmi (postavenými oproti sebe).
Z každého miesta je možné vidieť na oltár a klenba kostola pripomína prevrátenú loď. Kostol je jedinečný aj svojou bohatosťou európskych stavebných prvkov.
Oltár kostola má šesť vymeniteľných obrazov z roku 1771 od majstra Samuela Kialoviča. Organ nachádzajúci sa nad oltárom pre kostol postavil slávny banskobystrický majster Martin Podkonický v roku 1764.
Inak… vedeli ste, že v roku 1847 práve tu uzavrel manželstvo básnik Andrej Sládkovič s hronseckou devou Antóniou Júliou Sekovičovou?
Každú nedeľu o 9:00 hodine sa v ňom konajú evanjelické služby Božie. Záujemcovia o prehliadku evanjelického a.v. kostola sa môžu objednať na tel.č.: 0918 828 120, 0915 270 058, 0918 056 448. A nezabudnite na príspevok, ktorý venujete kúpením pohľadnice exteriéru a interiéru kostola pri jeho prehliadke. Slúži na údržbu tejto vzácnej pamiatky.
Ďalšie zaujímavé miesta v obci nájdete na mapke 🙂
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s OOCR Stredné Slovensko, ktorá podporuje kultúrny, spoločenský a športový život a zachovávanie prírodného a kultúrneho dedičstva v regióne Stredné Slovensko. Financované s podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.