Liptovské múzeum v Ružomberku patrí medzi najväčšie múzeá na Slovensku. Počiatky Liptovského múzea spadajú do r. 1912. Jeho zakladateľmi boli ružomberskí rodáci, Dr. Artúr Kürti a jeho brat, zubný technik, Július Kürti. Múzeum, ako ho poznáme dnes, má vlastivedný charakter a jeho výskumnú a zbernú oblasť tvorí územie celého Liptova. V súčasnosti Liptovské múzeum je v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a spravuje ešte objekty, ktorými sú: hrad Likava, gotický kostol Všetkých svätých v Ludrovej, Roľnícky dom vo Vlkolínci, archeoskanzen Liptovská Mara-Havránok, Múzeum Čierny orol v Lipt. Mikuláši, banícka expozícia Maša Liptovský Hrádok s pamiatkovými objektmi Klopačka a Vážnica, Národopisné a ovčiarske múzeum v Liptovskom Hrádku, MLD Pribylina, a expozícia Banícky dom vo Vyšnej Boci.
V sídelnej budove múzea sú sprístupnené stále expozície: Geológia, paleontológia a botanika; Zoológia; Archeologická expozícia; Expozícia feudalizmu; Cechy a remeslá; Národopisná expozícia; Život a dielo Andreja Hlinku; Papierenská expozícia, História mesta Ružomberok a Expozícia sakrálneho umenia. Spoznajte spolu s nami históriu tohto múzea vďaka kvízu, ktorý sme pre vás spolu s Liptovským múzeom vypracovali.
Prvé súkromné múzeum bratov Kürtiovcov s vystavenými zbierkami etnografického, geologického a paleontologického materiálu v podkroví budovy Madočániovskej kúrie, sídle rodiny Kürtiovcov, bolo otvorené v rokoch:
Kedy došlo k otvoreniu budovy Liptovského múzea?
Vďaka mnohým aktívnym pracovníkom a spolupracovníkom pri zbere sa zbierky múzea rozrástli a bolo potrebné tieto exponáty, vzhľadom na svoj význam a rozsah, vhodne umiestniť a sprístupniť verejnosti. Pre tieto účely a k sprístupneniu nových expozícií bola postavená a zriadená nová budova Liptovského múzea.
Zbierkový fond, ktorého základ tvoria súkromné zbierky oboch bratov Kürtiovcov, v súčasnosti tvorí viac než:
Doba bojov o Likavu v rokoch 1528 – 1529 je dokumentovaná súborom stredovekých zbraní, hákovníc a hradných pušiek z 15. – 16. storočia. Reprezentatívnym exponátom múzea je verný sádrový model hradu Likava, ktorý r. 1927 zhotovil:
Ťažba čoho fungovala v Dúbrave až do roku 1989?
Liptov sa môže hrdiť aj banskou históriou, hoci nie tak významnou ako v prípade stredoslovenských banských miest. Rozvinutá bola aj ťažba úžitkových kovov – železa, medi a olova. S rozvojom novovekej ťažby antimónu sa ťažilo spolu s antimónovými rudami aj určité množstvo zlata a striebra.
V expozícii sakrálneho umenia sa nachádza oltár Korunovania Panny Márie, ktorý bol do Liptovského múzea prevezený z:
Jedna z najväčších vzácností, ktorá sa nachádza v expozícií cechov a remesiel, je originálna zástava z r. 1728. Akému cechu patrila?
Keď Ružomberok vyhorel v r. 1797, tak vo farskom kostole zhoreli okrem tejto jedinej všetky cechové zástavy, ktoré tam boli uložené, keďže sa používali pri procesiách. Je na nej obojstranne namaľovaný biblický výjav Obetovanie Izáka.
Najstaršie drevené zubárske kreslo z konca 19. storočia, pravdepodobne najstaršie na Slovensku, pochádza z ordinácie lekára v Ružomberku, ktorý je považovaný za prvého dentistu slovenskej národnosti. Bol ním:
Ako sa nazýva takáto značka papierenského majstra?
Múzeum vo svojich zbierkach má aj originálne papierenské sitá na ručnú výrobu papiera. Papier, ktorý sa vyformoval v takomto site, mal aj svoju značku príslušného papierenského majstra, podľa ktorého vieme zistiť, kde bol ten papier vyrobený.