Jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je Oravský hrad, vybudovaný na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku ako „orlie hniezdo“. V minulosti bol župným hradom a sídlom Oravského hradného panstva. Patrila mu takmer celá Orava. Poznáte však túto dominantu Oravy tak dobre, že zvládnete tento kvíz bez jedinej chybičky? 😉 Vyskúšajte sa… prípadne po kvíze si pozrite aj tento fotopríbeh z hradu: Čaro jesene na Oravskom hrade
Z ktorého roku pochádza prvá písomná zmienka o Oravskom hrade?

Prvá písomná zmienka o existencii Oravského hradu pochádza z roku 1267. Oravský hrad získal uhorský kráľ Belo IV. od vtedajšieho majiteľa Mika z rodu Balašovcov (župana Zvolenského komitátu, ktorého súčasťou vtedy bola aj Orava), výmenou za majetky Varín, Žilina a Sučany.
Ako sa nazýva najstaršia časť Oravského hradu?

Najvyššia a najstaršia časť hradu je citadela. Pochádza z 13. storočia, keď vznikol románsky hrad. Horný hrad slúžil ako kasárne pre vojsko, sklad núdzových zásob pre prípad obliehania a tiež ako obytný priestor. Pôvodne ho tvoril komplex rôznorodých budov. Zo stavebných prvkov pôvodného Horného hradu sa do súčasnosti zachovalo málo. V 2. polovici 16. storočia ho František Thurzo architektonicky zjednotil. Drevené časti nahradil kameň a múry boli zosilnené.
Aký účel mal tento historický koč?

Tento historický pohrebný koč je súčasťou múzejného zbierkového fondu Oravského múzea P. O. Hviezdoslava - úseku etnografie. Reštaurátorské práce v roku 2019 realizoval Mgr. art. Jozef Barinka, ktorý historickému koču vrátil jeho pôvodnú krásu. Do zbierkového fondu koč získalo Oravské múzeum v roku 1970 z Oravskej Lesnej. Bol vyrobený v rozpätí rokov 1895-1900. Zaujímavosťou tohto pohrebného koča sú kovové prvky ako predná náprava pod kozlíkom, tzv. labutí krk, ktoré umožňujú maximálny otočný smer do strán až o 90 stupňov, čo u podobných veľkých kočov nie je bežnou praxou, ale tiež bohato zdobený kozlík, ktorý tvorí dominantu koča a jeho tvar bol používaný pri výrobe kráľovských a arcibiskupských kočov.
Koľko schodov je na Oravskom hrade?

Keď si vyšliapete počas prehliadky celý Oravský hrad, budete mať za sebou minimálne 754 schodov.
Ako sa volajú obľúbené nočné prehliadky na Oravskom hrade?

Nočné prehliadky pod názvom "Noc krvavej grófky" sú venované najkrvilačnejšej žene sveta, Alžbete Bathory, a otvárajú sériu strašidelných nočných prehliadok na Oravskom hrade v letnej sezóne.
V akej obci sa nachádza Oravský hrad?

Oravský Podzámok zo začiatku podliehal iba hradným pánom a jej obyvatelia pracovali pre hrad a Oravský komposesorát. Samostatnou sa obec stala až v druhej polovici 19. storočia, odkedy mala svojho richtára, ktorý však podliehal komposesorátu a mal len obmedzené právomoci.
Ako sa volal najvýznamnejší vlastník Oravského hradu?

Juraj Thurzo - najznámejší z pánov Oravského hradu, hrdina tureckých vojen, osvietenec, polyglot, ale aj nekompromisný sudca. Juraj Thurzo za svoju vernosť prejavenú Habsburgovcom počas Pätnásťročnej vojny medzi Habsburskou monarchiou a Osmanskou ríšou a povstania grófa Štefana Bocskaya získal v roku 1606 grófsky titul a dedičné postavenie Oravského župana a vlastníctvo Oravského hradu a panstva.
Koľko miestností tvorí hradný areál?

Dnes tvorí hradný areál pozoruhodný komplex Dolného, Stredného a Horného hradu s palácmi, opevnením a vežami spolu 155 miestností.
Komu je zasvätená Kaplnka na Oravskom hrade?

Hradné krídlo, kde stojí dnešná kaplnka sv. archanjela Michala, dal na mieste stredovekých budov a možno aj staršej kaplnky postaviť František Thurzo po roku 1556. Kaplnku dokončili v roku 1611, keď stavebníkom bol jeho syn Juraj Thurzo. Je jedinečným príkladom neskororenesančného sakrálneho priestoru, ktorý v tejto kvalite nemá na Slovensku obdobu.
Ako sa volal prvý čierno-biely horor natočený na Oravskom hrade už v roku 1921?

Oravský hrad láka svojou tajomnosťou filmárov už od začiatku 20. storočia. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal už v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu. Jeho hradby i interiéry využili aj v ďalších známych rozprávkach a filmoch ako Kráľ Drozdia brada, Princezná a žobrák, Sokoliar Tomáš či Láska na vlásku a mnohé ďalšie.
Pochváľte sa so svojim výsledkom: