Pridajte sa k nám na prechádzku históriou Bratislavského hradu. Osídlenie bratislavského hradného kopca siaha hlboko do praveku. Výhodnú pozíciu nad riekou Dunaj využili na vybudovanie výšinnej osady už v období eneolitu (cca 2 500 rokov pred Kr.) a taktiež v staršej dobre železnej (8. – 6. storočie pred Kr.). Staroveký Rím pri svojej územnej expanzii na prelome letopočtu prekročil aj Dunaj a prirodzene využil vo svojom obrannom systéme aj bratislavský hradný kopec, podobne ako to bolo v prípade neďalekého Devína. Majestátny Hrad vynímajúci sa na kopci nad Dunajom je už po stáročia symbolom Bratislavy a charakteristickou črtou panorámy mesta. Hradný palác je dnes sídlom Slovenského národného múzea – Historického múzea a spolu s múzeom sme si pre vás pripravili tento zaujímavý kvíz z histórie hradu.
V ktorom storočí bola postavená veľkomoravská bazilika na Bratislavskom hrade?
V areáli Bratislavského hradu sú prezentované základy najväčšej baziliky na Slovensku z obdobia Veľkej Moravy z 9. storočia. Okrem základov baziliky je možné v prezentácii archeologickej lokality vidieť aj pôdorys zaniknutého Kostola sv. Salvatora a opevnenia z neskoršieho obdobia.
Ktoré dva nápisy sa vyskytujú na zlatých keltských minciach?
V rokoch 2009-2011 sa archeológom na Bratislavskom hrade podarilo objaviť kamenné stavby postavené v rímskom štýle a vzácny poklad keltských mincí. Kelti v bratislavskom oppide razili vlastné mince, ktoré sú dokladom jeho hospodárskeho rozmachu. Okrem Bratislavského hradu sa viacero pokladov mincí našlo aj v centre mesta. Nápisy na nich pravdepodobne znamenajú mená miestnych vládcov. Medzi najčastejšie nápisy na strieborných aj zlatých minciach patria Biatec a Nonnos.
Ako sa nazýva veža Bratislavského hradu, kde bola prísne strážená koruna uhorských kráľov?
Pôvodne samostatne stojaca veža bola vybudovaná v roku 1245 strážcami Bratislavského hradu a mala obrannú funkciu. Neskôr sa stala súčasťou Hradného paláca. Po bitke pri Moháči v roku 1526, keď Turci obsadili časť Uhorska sa Bratislava stala korunovačným a hlavným mestom Uhorska. V priebehu 16.-18. storočia bola koruna uhorských kráľov spolu s ďalšími korunovačnými klenotmi viackrát bezpečne uložená vo veži na Bratislavskom hrade. Dnes túto najstaršiu časť Hradného paláca nazývame Korunná veža.
Aká hlboká je studňa na Bratislavskom hrade?
Studňa na Bratislavskom hrade bola vyhĺbená asi v roku 1434. Dovtedy vodu čerpali len z cisterien na dažďovú vodu na nádvorí a v záhrade Bratislavského hradu, alebo ju dovážali zo studničiek z neďalekej Koliby. V 18. storočí vynálezca J.W. Kempelen vybudoval dômyselné čerpadlo a vodovod, ktorým sa voda ďalej distribuovala do Hradného paláca. Studňa dosahuje hladinu Dunaja a meria približne 85 metrov.
Ako sa volala dcéra uhorského kráľa Ondreja II., ktorej socha sa nachádza v areáli Bratislavského hradu?
Alžbeta Uhorská bola dcérou kráľa Ondreja II. Narodila sa v roku 1207 pravdepodobne na Bratislavskom hrade. Ako štvorročnú ju zasnúbili s Ludwigom, kniežaťom z Durínska. Veľkolepé zásnuby sa konali na Bratislavskom hrade. Malá Alžbeta bola uložená v striebornej kolíske, oblečená v zlatom vyšívaných šatách a bohatou výbavou odišla na dvor svojho budúceho manžela. Neskôr vďaka svojej dobročinnosti a pomoci chorým bola vyhlásená za svätú. Často je zobrazovaná s ružami v náručí. Podľa legendy, keď vynášala z hradu vo Wartburgu chlieb pre chudobných, prichytila ju svokra a chcela ju za to potrestať. Vtedy sa jej chlieb v rukách premenil na ruže.
Ako nazývame najstaršiu vstupnú bránu do areálu Bratislavského hradu?
Bratislavský hrad má štyri vstupné brány. Najstaršou je Žigmundova brána z 15. storočia. Pochádza z obdobia prestavby hradu počas panovania Žigmunda Luxemburského, ktorý si chcel z Bratislavského hradu vytvoriť honosné reprezentatívne kráľovské sídlo. Kamenárska výzdoba brány v gotickom umeleckom štýle je unikátom svojho druhu a jedinou dodnes zachovanou celistvou stavbou na hrade z tohto obdobia. Do areálu hradu sa dostaneme tiež Mikulášskou a Leopoldovou bránou a hlavnou Viedenskou bránou.
V akom umeleckom slohu nechal Bratislavský hrad prestavať Ferdinand I. Habsburský v 16. storočí?
Po tragickej bitke pri Moháči bol za uhorského kráľa zvolený Ferdinand I. Habsburský. Pripravovanou korunováciou svojho syna Maximiliána v Bratislave, ktorá bola v roku 1563, chcel svoju moc potvrdiť. V tom čase hrad už nevyhovoval reprezentatívnym nárokom, preto staršiu stredovekú stavbu prestavali v renesančnom umeleckom štýle. V období 1552-1562 pracovali na Bratislavskom hrade talianski umelci a prestavbu viedol dvorný architekt Ferdinanda I. Pietro Ferrabosco. Dodnes sa z tejto prestavby zachovala len malá časť s bohatou freskovou a štukovou výzdobou.
V ktorom storočí bolo vybudované reprezentatívne schodisko na Bratislavskom hrade?
Reprezentatívne schodisko bolo vybudované počas prestavby hradu v 18. storočí, ktorú dala urobiť Mária Terézia. Schodisko je umiestnené v sedem metrov hrubom múre a patrí medzi najväčšie interiérové schodiská v strednej Európe. Obdobie panovania Márie Terézie bolo zlatým vekom hradu. Na Bratislavskom hrade desať rokov bývala kráľovnina najobľúbenejšia dcéra Mária Kristína spolu s manželom Albertom Sasko-Tešínskym, miestodržiteľom Uhorska. Panovníčka Mária Terézia mala na hrade vyhradené reprezentačné a súkromné miestnosti, kde sa konali audiencie, politické stretnutia ale aj zábavy a plesy, ktoré obľubovala.
Ktorá z ničivých udalostí v roku 1811 premenila Hradný palác na ruiny?
Po smrti Márie Terézie nastúpil na uhorský trón jej syn Jozef II., ktorý v rámci kráľovského dvora dal vysťahovať miestodržiteľský pár Alberta Sasko-Tešínskeho a jeho manželku Kristínu z Bratislavského hradu. Odvtedy na hrade sídlilo už len vojsko. Dňa 28.5.1811 nešťastnou náhodou vznikol pri kasárňach požiar. Silný vietor rozniesol oheň a hrad vyhorel. Na takmer 150 rokov sa z neho stala ruina. Dokonca sa uvažovalo aj o jeho zbúraní. K tomu našťastie nedošlo a v 50. rokoch minulého storočia sa začalo s jeho rozsiahlou rekonštrukciou.
Ktorý významný dokument bol ako prvý podpísaný v zrekonštruovaných priestoroch hradu v 20. storočí?
Prvým štátnickým aktom po rozsiahlej rekonštrukcii Hradu bolo podpísanie Ústavného zákona o česko-slovenskej federácii 28.10.1968. Zákon podpísal vtedajší prezident Československa armádny generál Ludvik Svoboda. Dodnes sa na Bratislavskom hrade uskutočňujú významné štátnické udalosti. V roku 1992 bola v Rytierskej sieni prijatá Ústava Slovenskej republiky. V roku 2005 sa na Hrade konalo stretnutie amerického prezidenta G. Busha a ruského prezidenta V. Putina. V roku 2016 sa v priestoroch Hradu uskutočnili viaceré rokovania predstaviteľov európskych krajín v rámci predsedníctva Slovenska v Rade Európske Únie.
Pochváľte sa so svojim výsledkom: