Určite ste už počuli o Slavošovskom tuneli alebo o Coburgovcoch v kaštieli vo Svätom Antone. Ale navštívili ste už aj Koprášsky tunel s viaduktom či sídlo Coburgovcov v Jelšave? Ak nie, tak je najvyšší čas 🙂 Práve na tieto menej známe miesta sú namierené nové putovné fotopointy na Gemeri, ktorých dizajn reprezentuje hlavnú ideu Mesta kultúry 2022:
„Prepni z gaučovej kultúry a nalaď sa na kultúru v meste a regióne“
Hľadajte tri veľké červené „telky“, ktoré sú vďaka svojej farbe neprehliadnuteľné a vzbudia pozornosť na akomkoľvek pozadí. Reprezentujú množstvo kontrastov, ktoré na Gemeri nájdete – objavte jeho krásy na miestach, kde sú nateraz telky nainštalované.
Prvý fotopoint sa nachádza v Meste kultúry 2022, v Revúcej. Pozorným okom ho stráži Laktibrada pred budovou Mestského hostinca, známou ako Kohút – ktorá bola centrom kultúrneho diania v dobách Daxnera a Francisciho.
Táto dvojpodlažná neoklasicistická budova mestského hostinca bola postavená v rokoch 1875/76 ako jedna z prvých účelových stavieb na území Slovenska, vybudovaná z verejných zbierok. V tomto mestskom hostinci mali svoje klubovne rôzne revúcke spolky a počas prvej svetovej vojny fungoval v niektorých miestnostiach poľný lazaret. Po druhej svetovej vojne volali hostinec Národným domom. Pred budovou sa nachádza pekný park s lavičkami, obkolesený riekou Zdychavka.
Druhý fotopoint je namierený na niekdajšie sídlo Coburgovcov, ktoré skrýva aktuálneho nositeľa ceny za architektúru CE ZA AR. Nachádza sa na zelenom priestranstve v areáli Kostola sv. Petra a Pavla v Jelšave.
Jelšava je mesto s bohatou baníckou a železiarskou tradíciou. V 14.storočí bola druhým najdôležitejším obchodným centrom a dodávateľom železa v Uhorsku. Dominantou centra mesta je monumentálna stavba kaštieľa Coburgovcov, ktorý je momentálne v rekonštrukcii (po dohode sú možné aj jeho prehliadky). Kaštieľ Coburgovcov je jedinečnou stavbou v slohu francúzskeho klasicizmu. Trojpodlažný objekt z r. 1763 bol pristavený k staršej renesančnej stavbe zo začiatku 17. storočia na mieste údajného templárskeho kláštora. V kaštieli pôsobil aj Ľudovít Greiner – riaditeľ coburgovských lesných majetkov so sídlom v Jelšave a priekopník lesníctva na Slovensku.
Tretí fotopoint bol nainštalovaný ku Gemerským spojkám, unikátnemu dielu v regióne Gemer. Nájdete ho medzi Koprášskym tunelom a viaduktom pri Magnezitovciach.
Gemerské spojky je názov projektu, ktorý pozostáva zo štyroch železničných úsekov, ktoré mali prepojením existujúcich železníc vytvoriť celistvú dopravnú sieť v Gemeri. Projektované a budované boli po viedenskej arbitráži 2. novembra 1938 a počas II. svetovej vojny, no ich výstavbu prerušilo blížiace sa povstanie SNP. V súčasnosti sa zachovali prvky tejto stavby, ktoré je možné navštíviť ako turista i cykloturista. Sú nimi Koprášsky (Mníšanský) viadukt, Koprášsky tunel, Tunel pod Dielikom a najznámejší Slavošovský tunel (Tunel pod Homôlkou), ktorý je prístupný verejnosti a prechádza ním oficiálna cyklotrasa. Tunel so svojou dĺžkou 2401m spája dva slovenské kraje, je najdlhším cyklotunelom v Európe a tretím na svete.
Na tejto mape nájdete všetky 3 fotopointy:
Tento článok bol realizovaný v spolupráci s OOCR Región Gemer, ktorá podporuje kultúrny, spoločenský a športový život a zachovávanie prírodného a kultúrneho dedičstva v regióne GEMER. Financované s podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.