Prirodzenou súčasťou mesta Topoľčany je Kalvária, ktorá sa nachádza v západnej časti mesta v lokalite s názvom Pod Kalváriou. Súbor objektov kalvárie bol postavený v rokoch 1853 až 1856 v neogotickom slohu. Jej vznik súvisí s tradíciou zázračnej Panny Márie Veľkotopoľčianskej. Miesto pre výstavbu kalvárie bolo vybrané pri prameni, s ktorým je spojená povesť o zázračnej vode.
Zásluhu na jej postavení mal topoľčiansky dekan Vincent Kubica. Kalvária pozostáva zo 14 kaplniek krížovej cesty a ďalších objektov. Centrom komplexu je kaplnka Sedembolestnej Panny Márie, postavená nad prameňom uprostred svahu. Kalvária pôvodne vrcholila troma drevenými krížmi. Počas rozsiahlej renovácie v roku 1929 ich však nahradila baldachýnová architektúra, zastrešujúca kamenný kríž s korpusom Ukrižovaného a súsoším Piety. Vybudovaním tohto baldachýnu tak vznikla otvorená kaplnka Ukrižovania.
Kaplnky jednotlivých zastavení boli koncom 19. storočia uzavreté kovovými presklenými dverami. Zastavenia boli v 70-tych rokoch 20. storočia doplnené maľovanými výjavmi od neznámeho autora. V areáli kalvárie sa nachádza tiež i socha svätého Jána Nepomuckého pochádzajúca z obdobia pred rokom 1780, ktorú nechal vyhotoviť slobodný cech obuvnícky.
Zdroj: www.topolcany.fara.sk
Video: Daniel Dando