Ďalšou zo zariadení Liptovského múzea je expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny v dome s originálnym pôvodným vybavením, ktorý pre múzejné účely daroval posledný majiteľ Daniel Böhmer. Preto ak vás zaujíma banícka minulosť regiónu Liptov, zamierte do tohto tradičného Baníckeho domu vo Vyšnej Boci.
Čím sa živili obyvatelia Boce po útlme banskej činnosti?
Čo sú Bocianske falzá?
Boce dali Slovensku aj rod kovotepcov, umeleckých kováčov a zámočníkov, ktorý v 20. storočí zasiahol aj do slovenskej politiky. Aký rod to bol?
Na začiatku 20. storočia bol evanjelickým farárom na Boci Ján Lajčiak, ktorý sa preslávil ako:
Bocianskej doline dominujú dva horské priechody na Pohronie a najmä jeden z nich je opradený viacerými povesťami a rozprávkami. Ktoré priechody to sú?
V tradičnom bocianskom dome sa z pitvora vchádzalo do:
V 18. storočí pôsobil na Boci evanjelický kňaz, jazykovedec, básnik, pedagóg, autor prvej slovenskej gramatiky (Grammatica Slavico - Bohemica, 1746) a vynálezca banskej lampy a hydraulickej pumpy:
Tradičný banícky a roľnícky dom na Boci mal celkovo:
V 18. storočí sa na Boci objavuje aj rod miestnych zemanov, odborníkov na banskú ťažbu. Boli to:
Čo sa v priebehu storočí ťažilo na Bociach?




























označujte svoje príspevky















