Kysucké múzeum v Čadci má vo svojej správe okrem iných aj 2 expozície, ktoré sa ocitli v tomto kvíze 🙂 a to Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke a Historickú lesnú úvraťovú železnicu. Otestujte svoje vedomosti ak ste už tieto expozície navštívili, a ak ste tam ešte neboli, tak pevne veríme, že týmto kvízom sa tam radi čo najskôr pozriete.
V skanzene môžete vidieť aj viacero technických stavieb. Aká je na tejto fotografii?
Mlynu z Klubiny sa začala stavať koncom 19. storočia. Základ stavby je postavený z kameňa, múry stavby sú postavené z tehál kombinované a spevnené s drevenými hranolmi. Horná časť a strecha sú postavené z dreva. Do používania sa však dostala až v priebehu roka 1921. Jej zakladateľ Ján Kubica stavbu obohatil o poznatky z jeho ciest po svete najmä čo sa mechanizmu píly týka. Stavba bola napojená na potok vlastným náhonom, ktorý poháňal koleso. Ten sa dal uzavrieť a prívod vody zastaviť. Koleso má priemer 4,5 metra. V roku 1926 s novým majiteľom pribudla aj prestavba na pílu.
Súčasťou Múzea kysuckej dediny je aj Historická lesná úvraťová železnica. V správe Kysuckého múzea je časť od stanice Kubátkovia po:
Historická lesná úvraťová železnica (HLÚŽ) tvorí organickú súčasť Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke. Je zachovanou a funkčne obnovenou časťou bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice (KOLŽ), ktorá vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc vybudovaných v roku 1915 - 1918, kysuckej - z Oščadnice do Chmúry (Nová Bystrica, časť Vychylovka) a oravskej - z Lokce do Erdútky (terajšej Oravskej Lesnej). Po generálnej oprave trate v úseku Kubátkovia - Beskyd, zachovanej a funkčne obnovenej časti železnice, ktorá od roku 1991 nesie názov Historická lesná úvraťová železnica, začala od roku 1995 úradne povolená osobná doprava v úseku Kubátkovia - Chmúra - 1. úvrať, čím začala HLÚŽ plniť funkciu múzejnej železnice a stala sa samostatnou expozíciou Kysuckého múzea. Zachovaný úsek bývalej KOLŽ o dĺžke 8 km medzi Chmúrou (Vychylovka) a Tanečníkom (Oravská Lesná) s unikátnym úvraťovým systémom, bol ako technická pamiatka vyhlásený v roku 1991 za národnú kultúrnu pamiatku SR. V správe Kysuckého múzea je úsek od stanice Kubátkovia (0,0 km) po sedlo Beskydu (7,64 km), tj úsek ležiaci na území regionu Kysuce.
Kedy bol položený základný kameň národopisnej expozície?
Prípravy na vznik expozície v prírode sa začali krátko po vzniku Kysuckého múzea a základný kameň tejto expozície bol položený 11. 10. 1974. Prioritná bola záchrana najcennejších pamiatok ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré mali zaniknúť z dôvodu výstavby vodnej nádrže Nová Bystrica.
Úvraťový systém HLÚŽ je jeden z dvoch, ktoré sa v Európe zachovali až do súčasnosti. Pomocou úvraťového systému sa prekonávalo väčšie prevýšenie vo výške:
Súčasťou inventára HLÚŽ sú historické parné a motorové rušne, vozne a pod. Kysucké múzeum je poverené komplexnou dokumentáciou lesných železníc na Slovensku. Železnica premáva počas sezónnej prevádzky v mesiacoch máj - október.
Súčasťou Múzea kysuckej dediny je aj murovaná kaplnka. Z akého storočia pochádza?
Zo sakrálnych stavieb sa tu nachádza murovaná kaplnka z prvej štvrtiny 19. storočia zo Zborova nad Bystricou a cintorín s kovovými krížmi, predstavujúci cintoríny na Kysuciach začiatkom tohto storočia.
Mnohé z domov zdobia takéto ornamenty. Ako ich voláme?
Múzeum kysuckej dediny a Historická lesná úvraťová železnica sú súčasťou katastra akej obce?
Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci, je lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.
V jednotlivých objektoch môžete vidieť aj množstvo predmetov dennej potreby. Ako napríklad tento. Ako sa volá predmet na obrázku?
Kedy sa bežne začína sezóna, počas ktorej sa v skanzene koná množstvo podujatí?
Sezónna prevádzka v národopisnej expozícii je každoročne v mesiacoch máj - október, kedy múzeum ponúka návštevníkom množstvo nedeľných tematických programov s ukážkami tradičných výrobných techník a dramatických prejavov z oblasti rodinnej, kalendárovej a pracovnej obyčajovej tradície v podaní folklórnych skupín, súborov a ľudových hudieb kysuckého regiónu.
Ako sa volá táto nenápadná malá chalúpka?
Jedna zo zachovalých budov z osady U Rybov v skanzene je vystavená ako domov drotára. Jej vek sa datuje od na budove označeného roku 1884. Ide o drevenú stavbu s drevenými šindľami. Vo vnútri domu sa nachádzajú predmety bežnej ľudskej potreby, nástroje kuchynské, stolčeky a dominantu tvorí biela murovaná pec s murovaným komínom a pieckou.
Pochváľte sa so svojim výsledkom: