o
  • #PRAVESLOVENSKE
    • .Ochutnaj
    • .Spoznaj
    • .Tradície
    • .Tvorím
    • .Obchod
    • .UžívamSi
    • » Fotopríbehy pre KOCR/OOCR
    • » Mediálne partnerstvo
    • » Staňte sa Partnerom
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Články

    TURISTIKA

    • Na hory
    • Lezenie, Ferraty
    • Ľahká turistika
    • Za dedinou

    HISTÓRIA & UNESCO

    • Hrady & Zámky
    • Kostoly a kostolíky
    • Unesco
    • Pamiatky a Múzeá

    FOLKLÓR & TRADÍCIE

    • Folklórne súbory
    • Tradície a remeslá
    • Skanzeny & ľudová architektúra
    • Slovenské kroje

    ZÁBAVA

    • Atrakcie
    • Pre deti

  • Spoznaj výrobcov
    • Príbehy slovenských výrobcov
    • Potraviny & Nápoje
    • Remeselná tvorba
    • Inšpirované folklórom
  • DovolenkaNa Slovensku
  • .ObchodDarčeky
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Horná Roveň a najhlbšia banská šachta na Slovensku
Fotopríbeh

Horná Roveň a najhlbšia banská šachta na Slovensku

Kvíz - Bojnický oltár
Kvíz

Kvíz – Bojnický oltár

Kalvária v Banskej Štiavnici - najimpozantnejšia baroková kalvária v strednej Európe
História & UNESCO

Kalvária v Banskej Štiavnici – najimpozantnejšia baroková kalvária v strednej Európe

Život a kultúra ľudu na Horehroní
Folklór

Horehronské múzeum – Život a kultúra ľudu na Horehroní

Kvíz - rozprávkový kaštieľ Betliar
Kvíz

Kvíz – rozprávkový kaštieľ Betliar

Ak túžite vedieť ako chutí rieka Hron, navštívte Telgárt na Horehroní
Atrakcie

Ak túžite vedieť ako chutí rieka Hron, navštívte Telgárt na Horehroní

regiony

Regióny Slovenska

historia

Pamiatky & Atrakcie

turistika

Turistika

skanzeny

Ľudová architektúra

folklor

Tradície & Folklór

ubytko

Oddych & Dovolenka

Úvod Kvíz

Kvíz – Ľudová architektúra na Slovensku

.Spoznaj #praveslovenskeAutor:.Spoznaj #praveslovenske
7. januára 2021
1 min. čítanie
v História & UNESCO, Kvíz
Kvíz - Ľudová architektúra na Slovensku
Zdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedinZdieľať na Pintereste

Skanzeny a ľudová architektúra – to je naše kultúrne bohatstvo. Skúste sa otestovať, či spoznáte všetky miesta na fotografiách 😉 A možno sa Vám stanú aj inšpiráciou na najbližší výlet.

V ktorej malebnej dedinke objavíme túto Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry?

Kvíz - Ľudová architektúra na Slovensku
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Výnimočnosť malebnej dedinky, obce Podbiel s cca 1320 obyvateľmi, spočíva v jej bohatej histórii a zachovanej Pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry Bobrova raľa, kde sa zachoval komplex pôvodných drevených zrubových domov postavených v 19. a na začiatku 20. storočia. Má zachovanú tradičnú ulicovú zástavbu hospodárskych dvorov. Význam Podbiela podčiarkuje aj miesto jeho polohy. Podbiel je oravská obec severného Slovenska, ležiaca na starej kupeckej ceste, známej aj ako jantárová cesta, či stará soľná cesta, ktorá od nepamäti, už pred keltským osídlením Oravy sa vinula popri rieke Orava dolu, smerom cez terajšiu obec Malatiná a cez malatinský priesmyk na Liptov. V Podbieli sa v málo narušenej forme zachovala tradičná zástavba hospodárskych dvorov, charakteristická pre strednú Oravu. Bola vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Donekonečna možno obdivovať skĺbenie účelnosti a estetického vzhľadu.

Na Liptove môžeme nájsť úžasnú expozíciu ovčiarstva. Kde presne?

Kvíz - Ľudová architektúra na Slovensku
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Všetci nadšenci pre ovčiarstvo, salašníctvo a pastierstvo si prídu na svoje v tomto Ovčiarskom múzeu. Expozícia ovčiarstva v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku je špecializovaná expozícia pastierskej kultúry vybudovaná v podkroví historickej budovy – niekdajšieho sídla soľného úradu. Múzeum spravuje jedinečný špecializovaný zbierkový fond z územia celého Slovenska, ktorý obsahuje kolekcie originálnych a pôvodných odevov ovčiarov, charakteristických odevných doplnkov a artefaktov ovčiarskeho povolania. Táto špecializovaná expozícia je ojedinelá nielen na Slovensku, ale aj v rámci Európy.

V ktorom skanzene sa nachádza tento ikonický kaštieľ?

Kvíz - Ľudová architektúra na Slovensku
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Tento goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec môžete vidieť v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Parížovce sú najstarším zachovaným zemianskym sídlom Liptova. Od polovice 14. storočia boli zemianskou osadou rodiny Parisa, jeho bratov a dedičov. V úradných latinských dokumentoch z 15. a 16. storočia sa pravidelne vyskytujú pod maďarským prídomkom „de Parishaza“. Zriedkavejšie sa do listín dostal tiež slovenský názov Parížovce. Sídlom rodiny bola rodová kúria, ktorej najstaršiu časť (gotické jadro) možno datovať do prvej tretiny 14. storočia. Kúria bola prestavaná a rozšírená v prvej tretine 15. storočia. V období neskorej gotiky vznikla vysoká, trojpriestorová budova, ktorá do svojho nového riešenia zapojila už existujúcu kúriu. Priestor starej kúrie prebudovali na slávnostnú sálu, ktorej nárožia zvýraznili nástennou maľbou. Slávnostná sála bola vyzdobená sieťovaním po celej ploche a aj navonok. Fasády členili nárožným kvádrovaním. Architektonické články vysokej kvality a použitie motívu havrana s prsteňom na vetvičke (heraldický znak Mateja Korvína) nám dovoľuje predpokladať, že parížovský kaštieľ (niekedy po roku 1484 prebudovaný na poľovnícky zámok) bol sídlom liptovského kniežaťa Jána Korvína, syna kráľa Mateja. Dnešnú podobu získal kaštieľ po poslednej väčšej renesančnej prestavbe v druhej polovici 17. storočia. Kaštieľ z Parížoviec je jednou z najcennejších historických stavieb zátopového územia Liptova. V interiéri sú ukážky bývania a spôsobu života vyšších spoločenských vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti a tiež priestory na tematické výstavy.

Vlkolínec je čarovná podhorská osada. Viete, v ktorom regióne sa nachádza?

Kvíz - Ľudová architektúra na Slovensku
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Vlkolínec je miestna časť okresného mesta Ružomberok, teda nachádza sa v regióne Liptov. Je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a ako pozoruhodne zachovaný sídelný celok, pozostávajúci z typických zrubových objektov charakteristického stredoeurópskeho typu, je od roku 1993 zapísaný do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Osada predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí, s nenarušenou zástavbou zrubových domov uprostred krajinárskeho zázemia tvoreného úzkymi pásikmi polí a pasienkov, zo severu chránená masívom Sidorova (1 099 m n. m.). Ľudová architektúra Vlkolínca je typickou vrchárskou, základným stavebným materiálom je drevo z okolitých lesov, (kameň ako stavebný materiál sa používal len na stavbu sýpok a komôr). Vyrovnanie svahovitého terénu je riešené vysokou kamennou podmurovkou, sokel je farebným kontrastom oproti stenám zrubu. Nerovnosti stien sa upravovali hlinou, ktorá sa bielila a potom farebne líčila dvakrát do roka, na jar a na jeseň. Aj vnútorné steny zrubu sa vyrovnávali nahladko hlinou a po zaschnutí sa líčili. Podlaha v pitvore a komore bola spravidla z udupanej hliny, izba mala drevenú podlahu.

V ktorej pamiatkovej rezervácii nájdeme takéto drevené žľaby v potoku?

Kvíz - Ľudová architektúra na Slovensku
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Nájdeme ich v potoku vo Vlkolínci. Potok tvorí sídelnú os, okolo ktorého vedie komunikácia po oboch stranách, rozvod vody potoka je vedený v drevených žľaboch s priemerom 40 cm, (aby mohli vlkolínske ženy prať a napájať dobytok), avšak v súčasnosti už netvorí os celej lokality, pretože je v strednej časti obce odvedený od cesty medzi domami č.8 a č.9 do záhrad a von z obce.

V akom regióne nájdete tento skanzen?

Kvíz - Ľudová architektúra na Slovensku
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Na fotografii je Múzeum liptovskej dediny Pribylina. Základný kameň skanzenu položili v roku 1972 a pre verejnosť bolo otvorené v roku 1991. Takým sídelným usporiadaním, aké tu máte možnosť vidieť, sa v minulosti vyznačovali viaceré liptovské obce s výsadami a právami mestečiek. Domy pochádzajú z niekoľkých liptovských dedín, prevažne z oblasti zatopenej vodnou priehradou Liptovská Mara. Sú to kópie originálnych stavieb s početnými pôvodnými prvkami. Okrem drevenej ľudovej architektúry tu nájdete aj rekonštrukcie dvoch výnimočných stredovekých kamenných objektov zo zátopového územia: ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary (z obce, ktorej meno dnes nesie vodná priehrada) a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec.

Iba jeden skanzen na Slovensku ponúka aj takýto výhľad a prechádzku na hrad. Viete kde?

Kvíz - Ľudová architektúra na Slovensku
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Život na dedine v minulosti približuje návštevníkom múzeum ľudovej architektúry pod Ľubovnianskym hradom – Ľubovniansky skanzen. Patrí k najmladším skanzenom na Slovensku, verejnosti bol sprístupnený v roku 1985 a v súčasnosti ho tvorí 25 objektov.

Súčasťou expozície väčšiny skanzenov na Slovensku je aj škola. Viete, z ktorého skanzenu je práve táto na fotografii?

Kvíz - Ľudová architektúra na Slovensku
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Túto školu nájdete v Múzeu oravskej dediny a nachádza sa v Zemianskej kúrii Meškovcov (1752). Zemania nazývali svoje obytné domy, alebo vidiecke sídla kúriami. Kúria rodiny Meškovcov pozostáva z dvoch bytových jednotiek. Staršia zadná časť domu bola postavená v roku 1752 a podľa spomínania starších miestnych obyvateľov tu bola umiestnená súkromná latinská škola, v ktorej sa učil aj významný slovenský básnik P. O. Hviezdoslav.

V ktorom Slovenskom skanzene sa nachádza táto čarovná ulička?

Kvíz - Ľudová architektúra na Slovensku
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Túto Hornooravskú ulicu nájdete v Múzeu oravskej dediny v Zuberci-Brestovej na Orave. Väčšina oravských dedín vznikla v 15. a 16. storočí na valaskom práve. Pri zakladaní dedín bola pre jednu usadlosť vymeraná raľa – zem, z ktorej bolo treba zemepánovi odovzdávať určité dávky. Na týchto raliach si pozdĺž cesty osadníci postavili prvé domy. Postupne pribúdali ďalšie domy, dvory sa zužovali a v priebehu času sa vyvinula hustá ulicová zástavba. Ulica je ukážkou radovej zástavby mnohých oravských dedín.

V ktorých významných kúpeľoch sa nachádza tento najstarší skanzen na Slovensku?

Kvíz - Ľudová architektúra na Slovensku
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Tento Skanzen - Múzeum ľudovej architektúry nájdete na okraji Bardejovských Kúpeľov. Ide o najstarší skanzen na Slovensku, ktorý otvorili pre verejnosť už v roku 1965. V súčasnosti ho tvorí takmer 30 objektov tradičnej ľudovej architektúry z oblasti horného Šariša a zo severovýchodného Zemplína.

Kvíz - Ľudová architektúra na Slovensku
Ak ste sa dobre zabavili, skúste aj naše ďalšie kvízy 🙂 prípadne nám pošlite námet na nový kvíz.

Pochváľte sa so svojim výsledkom:

Vložiť kvíz na svoju web stránku.
Zdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedinZdieľať na Pintereste
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Značky: Pamiatky a MúzeáPRSkanzenyZo života múzeí
.Spoznaj #praveslovenske

.Spoznaj #praveslovenske

Blog #praveslovenske o spoznávaní našej krásnej krajiny. Turistické tipy, novinky z múzeí, história a náučné kvízy. Sledujte nás aj na Instagrame a inšpirujte sa cestami po Slovensku.

Predošlý článok

Kvíz a omaľovánky nie len pre deti

Ďalší článok

Múzeum mesta Bratislavy otvorilo výstavu „Ako sa hrali naši…“

Podobné články

Hrad Šášov - niekdajší strážca banskej cesty
História & UNESCO

Hrad Šášov – niekdajší strážca banskej cesty

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Rozsiahla Hlinícka Kalvária ukrytá v lesoch pri obci Hliník nad Hronom
História & UNESCO

Rozsiahla Hlinícka Kalvária ukrytá v lesoch pri obci Hliník nad Hronom

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Mestský park Štefana Moysesa pri Biskupskom kaštieli v Žiari nad Hronom
Atrakcie

Mestský park Štefana Moysesa pri Biskupskom kaštieli v Žiari nad Hronom

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Biskupský kaštieľ v Žiari nad Hronom - centrum národno-oslobodzovacieho hnutia Slovákov
História & UNESCO

Biskupský kaštieľ v Žiari nad Hronom – centrum národno-oslobodzovacieho hnutia Slovákov

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Reklamnýpriestor

Ďalšiezaujímavé články

Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia

Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Výstava Slovenského národného múzea – Múzea Červený Kameň s názvom Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia je ďalšou z...

Čaro jesene v Oravskom Podzámku

Kvíz – Vedeli ste toto o Oravskom hrade?

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je Oravský hrad, vybudovaný na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku ako...

Úvod o našich horách - kúsok histórie a pár základných faktov

Úvod o našich horách – kúsok histórie a pár základných faktov

Autor: Spolok horských vodcov Vysoké Tatry

1500 km je približne dlhý Karpatský oblúk. Prechádza územím  viacerých štátov, Česka, Slovenska, Ukrajiny, Rumunska či  Srbska... Smerom na východ a...

Starohutiansky vodopád - národná prírodná pamiatka v pohorí Pohronský Inovec

Starohutiansky vodopád – národná prírodná pamiatka v pohorí Pohronský Inovec

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Starohutiansky alebo aj Starohutský vodopád nájdete iba pár kilometrov od Novej Bane v okrese Žarnovica. Považuje sa za jeden z...

Múzeum Ždiarsky dom

Múzeum Ždiarsky dom

Autor: .Tradície #praveslovenske

Múzeum Ždiarsky dom bolo založené v roku 1971 na podnet miestnych ľudí obcou Ždiar. Celý objekt múzea bol postavený podľa...

Špania Dolina - čarovná banícka obec

Špania Dolina – čarovná banícka obec

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Špania Dolina je malebná banícka horská obec 11 km severne od Banskej Bystrice na rozhraní Nízkych Tatier a Veľkej Fatry....

Mestská veža Brezno - Zvonica "v novom šate"

Mestská veža Brezno – Zvonica „v novom šate“

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Ústrednou dominantou Brezna je Mestská veža, ktorá dominuje breznianskemu námestiu od roku 1833. Táto mohutná, kamenná hranolovitá stavba, ktorej hrúbka...

Ďakujemenašim partnerom

Vyskúšali smeaj tieto hotely

Tohtoročné leto bolo naozaj zaujímavé. Horúčavy striedali naozaj chladné podtatranské dni a tak sme sa radšej venovali práci a lokálnej “náhodnej” turistike podľa aktuálneho počasia. Týždne rýchlo ubehli a tak sme nakoniec počas letnej sezóny stihli iba 1 pobyt a to až na konci augusta. Vystihli sme konečne 3 naozaj krásne dni a vyskúšali opäť pobyt v Demänovskej doline – tentokrát priamo v srdci športového strediska Jasná Záhradky.
Recenzia hotela

Jasná Záhradky – luxus pre milovníkov letnej turistiky a zimných športov

Autor: .UžívamSi #praveslovenske
Tradícia v srdci Bratislavy – Hotel Devín ****
Recenzia hotela

Tradícia v srdci Bratislavy – Hotel Devín ****

Autor: .UžívamSi #praveslovenske
Jarný oddych v srdci Štiavnických vrchov – Hotel Salamandra ****
Recenzia hotela

Jarný oddych v srdci Štiavnických vrchov – Hotel Salamandra ****

Autor: .UžívamSi #praveslovenske

Reklamnýpriestor

Realitná kancelária Košice Borovička Nehnuteľnosti Košice Realitná kancelária Poprad Realitná kancelária Prešovdestiláty slovenské výrobky Realitná kancelária Poprad

Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Reklamný priestor
Ďalší článok
Múzeum mesta Bratislavy otvorilo výstavu "Ako sa hrali naši..."

Múzeum mesta Bratislavy otvorilo výstavu "Ako sa hrali naši..."

Čaro jesene v Oravskom Podzámku

Kvíz - Vedeli ste toto o Oravskom hrade?

Ovocné destiláty Slovenská Borovička Predaj alkoholu Dzama rumy Slovenské destiláty

instagram označujte svoje príspevky #praveslovenske na Instagrame

Nádherné malofatranské ránko ⛰️☀️ a je Nádherné malofatranské ránko ⛰️☀️ a jeseň môže začať 😍

 #praveslovenske od 📸 @foto_marek
Lesnické sedlo ponúka nezabudnuteľný pohľad n Lesnické sedlo ponúka nezabudnuteľný pohľad na okolité obce a prírodu Pienin 😍⛰️👣 Na severnej strane pohľad na Malé Pieniny, na tej južnej Spišskú Maguru, a počas pekného počasia aj Vysoké Tatry 👍 #praveslovenske od 📸 @agrorelax & domček Rabštín suveníry 😉
Nádherné Manínske skaly 🌄☀️ Prírodná r Nádherné Manínske skaly 🌄☀️ Prírodná rezervácia Manínska tiesňava v Súľovských vrchoch je právom považovaná za jednu z najkrajších prírodných lokalít na Považí 😉⛰️👣 #praveslovenske od 📸 @foto_marek
Na vŕšku Hôrka nad obcou Brodzany môžete náj Na vŕšku Hôrka nad obcou Brodzany môžete nájsť letohrádok Babylon aj evanjelickú kaplnku s hrobkou rodiny Friesenhof-Oldenburg, majiteľov brodzianskeho kaštieľa 👌👣 Letohrádok sa stal letným útočiskom vojvodkyne Natálie z Oldenburgu, netere veľkého Alexandra Sergejeviča Puškina, a stojí tu už viac ako sto rokov. Tieto múry sú svedkami príbehov, smiechu, hudby a letných radovánok. Predstavte si, že v týchto miestnostiach sa niesli zvuky veršov, ktoré rezonovali ľudským srdcom i dušou. Príďte a vychutnajte si kúsok histórie uprostred prekrásnej prírody 😍

📸 @martinkmetko 
#praveslovenske #brodzany #historia #letohradok #kaplnka #kostol #priroda #partizanske #trencin #slovensko
Tipnete si, v kaplnke ktorého kaštieľa sa nachádza takýto strop? Pomôcka - ide o kaštieľ v banskobystrickom kraji 😉
Srdce Nízkych Tatier... Ďumbier v pozadí ❤️ Srdce Nízkych Tatier... Ďumbier v pozadí ❤️ a čaro jesenných inverzií už klope na dvere ⛰️👣👌 #praveslovenske od 📸 @samo.dlhos
Milí školáci! 📚 Je čas zase otvoriť tie učebnice a vrátiť sa do lavíc. Prichádza nový školský rok a my vám všetkým prajeme, aby bol plný nových poznatkov, skvelých úspechov a mnoho radosti. 

Veľa šťastia, úsmevov a odvahy v novom školskom roku, ktorý je pred vami. Pamätajte, učiť sa je cesta, nie cieľ. 🎓🌟 A vaše výzvy sa stanú vašimi úspechmi! 

#späťdoskoly #novýškolskýrok #veľaštastia #praveslovenske #škola
Prajeme krásny predĺžený víkend. A nech ste u Prajeme krásny predĺžený víkend. A nech ste už kdekoľvek, užite si v tento pamätný deň čaro našej krásnej krajiny, tradícií či histórie 🇸🇰❤️ #slovensko #slovenskarepublika #praveslovenske

Ďalšie projekty #praveslovenske

praveslovenske

Projekt #praveslovenske vďaka online nástrojom prezentuje "Hrdo a Srdcom" všetko krásne, čo doma máme. Milujme a vážme si naše kultúrne bohatstvo. Spoznávajme spolu slovenských umelcov a výrobcov, pravé slovenské výrobky, slovenské tradície, folklór, históriu a krásy Slovenska.

instagram facebook linkedin twitter tiktok

.Ochutnaj

ochutnaj

Ochutnaj pravé slovenské výrobky od slovenských výrobcov! Zámerom projektu je propagovať kvalitné slovenské potraviny a ich výrobcov. Tipy na reštaurácie a nákupy "s rozumom".

.Tradície

tradicie

Spoznaj s nami slovenské ľudové tradície a zvyky, tradičné remeslá, folklórne súbory a kroje! Na Slovensku máme desiatky folklórnych súborov, vďaka ktorým sa uchovávajú naše zvyky a tradície.

.Tvorím

tvorim

Slovenskí remeselníci, slovenský folklór, ľudová tvorba a inšpirácie nájdené vďaka folklóru a tradíciám. Cieľom tohto projektu je predstavenie šikovných Slovákov tvoriacich nové hodnoty.

.UžívamSi

uzivamsi

Naše foto príbehy o tom, ako si môžeš užiť život na Slovensku. Aj u nás máme skvelé miesta na oddych, kde si môžeme dať skvelú večeru či oddýchnuť vo wellnesse... užívajme si oddych doma.

Ďakujeme partnerom:

iprofil        realvea        podtatrami        grandcastle        obyvani        sorea       sorea

Mediálni partneri projektu:

ibratislava        ibratislava

Využívame biznis služby iProfil.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske | Alko iŠop DajHet.sk

Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Články
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Regióny Slovenska
  • Pamiatky & Atrakcie
  • Turistika na Slovensku
  • Skanzeny & ľudová architektúra

Využívame biznis služby iProfil.sk | Online faktúry cez iFakturacia.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske

Na našich stránkach používame súbory cookies. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a používateľské nastavenia.
Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov? Alebo si želáte vlastné nastavenie cookies?

.Spoznaj #praveslovenske
Používame  GDPR Cookie Compliance
Súbory Cookie

S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej stránky ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookie. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít. Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Súbory cookies sa ukladajú do počítača užívateľa, aby mu umožnili prístup k rôznym funkciám. Súbory cookies používame na zvýšenie efektivity Vašich návštev na našej webovej stránke. Súbory cookies používame na účely zapamätania predvolieb prehľadávania a to napríklad veľkosti textu, uprednostňovaného jazyka, predvolieb farieb atď. čo nám umožňuje jednoduchšie prechádzanie našou stránkou, a zhromažďovanie analytických informácií a to napríklad počtu návštevníkov na našej webovej stránke. Cookies nám umožňujú lepšie zhromažďovať informácie o používaní našej webovej stránky. V ich údajoch však v žiadnom prípade nezhromažďujeme vaše osobné údaje a informácie. Ukladá sa len jedinečný identifikátor relácie, ktorý nám umožňuje opätovne načítať profil a predvoľby užívateľa pri vašej ďalšej návšteve webovej stránky. Tieto webstránky používajú súbory cookies na zhromažďovanie anonymných štatistických informácií o návštevníkoch, zapamätanie si používateľských nastavení, pre lepšie prispôsobenie reklám záujmom návštevníkov a pre nevyhnutnú funkcionalitu webstránok. Súbory cookie sa nebudú používať na iný účel ako je uvedený. Udelený súhlas s cookie sa dá jednoducho odobrať pomocou nastavení na tejto stránke.

Používanie súborov cookie je možné nastaviť pomocou Vášho internetového prehliadača. Väčšina prehliadačov súbory cookie automaticky prijíma už vo úvodnom nastavení - obsahuje možnosti konfigurácie nastavení t.j. prehľadávač zvyčajne obsahuje možnosti ako napr. povolenie súborov cookie, prezeranie súborov cookie, zakázanie všetkých alebo vybratých súborov cookie atď.

Nevyhnutné cookies

Nevyhnutné cookies sú potrebné pre správne fungovanie webu. Ak by sme tieto cookies zakázali, stránka by mohla byť vo väčšine prípadov nefunkčná.

Ak zakážete tieto cookies, nebudeme môcť uložiť vaše preferencie. To znamená, že zakaždým, keď navštívite túto webovú stránku, budete musieť znova povoliť alebo zakázať súbory cookies.

Ostatné cookies

Ostatné cookies sú cookies, ktoré sú používané predovšetkým za účelom zvýšenia užívateľského komfortu, alebo správnej analytiky. Tieto cookies nám pomáhajú zlepšovať služby či napredovanie dizajnu a funkčnosti webstránky. Ide napríklad o cookies zo strany Google Analytics, Facebook, YouTube a iných marketingových služieb.

Prosíme zapnite si znova nevyhnutné cookies aby správne fungovala táto webstránka!

Ochrana osobných údajov

PREVÁDZKOVATEĽ: PraveSlovenske.sk o.z. je prevádzkovateľom všetkých osobných údajov, ktoré bude spracúvať v súlade s príslušnými právnymi predpismi.

PraveSlovenske.sk o.z. nezbiera na tomto webovom sídle priamo žiadne osobné údaje, ani čo sa týka odberu newsletterov a teda e-mailových adries užívateľov. Všetky osobné údaje, uverejnené v obsahu, teda v článkoch, sú osobné údaje poskytnuté pre zverejnenie článku priamo treťou stranou - teda zadávateľom obsahu a príjemcami osobných údajov je teda verejnosť. Osobné údaje priamo neprenášame do inej krajiny s cieľom ich spracovania, ale je možné, že budú v týchto krajinách dostupné, vzhľadom na povahu internetu ako takého a zverejnenia obsahu tohto webového sídla verejne na internete. Osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. uchováva tak dlho, ako je to potrebné pre naplnenie účelu spracovania podľa osobitných predpisov a účelu, na ktorý boli získané, v rámci ktorého by PraveSlovenske.sk o.z. malo byť schopné sa brániť proti právnym nárokom, a to najmä z dôvodu, že tieto informácie majú archívnu hodnotu.

Dotknutá osoba, t.j. osoba ktorej osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. spracováva, má právo:

1. Získať od prevádzkovateľa potvrdenie o tom, či sa spracúvajú osobné údaje, ktoré sa jej týkajú;
2. Na opravu a na doplnenie neúplných osobných údajov;
3. Na výmaz osobných údajov, ktoré sa jej týkajú, ak sa osobné údaje spracúvajú nezákonne, alebo už nie sú potrebné na účel, na ktorý sa získali alebo inak spracúvali;
4. Na obmedzenie spracúvanie osobných údajov, ak spracúvanie osobných údajov je nezákonné a dotknutá osoba namieta vymazanie osobných údajov a žiada namiesto toho obmedzenie ich použitia;
5. Podať návrh na začatie konania podľa § 100 Zákona na Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky.

V prípade potreby môžete kontaktovať PraveSlovenske.sk o.z. ohľadom ochrany osobných údajov elektronickou poštou na adrese mysme@praveslovenske.sk.