o
  • #PRAVESLOVENSKE
    • .Ochutnaj
    • .Spoznaj
    • .Tradície
    • .Tvorím
    • .Obchod
    • .UžívamSi
    • » Fotopríbehy pre KOCR/OOCR
    • » Mediálne partnerstvo
    • » Staňte sa Partnerom
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Články

    TURISTIKA

    • Na hory
    • Lezenie, Ferraty
    • Ľahká turistika
    • Za dedinou

    HISTÓRIA & UNESCO

    • Hrady & Zámky
    • Kostoly a kostolíky
    • Unesco
    • Pamiatky a Múzeá

    FOLKLÓR & TRADÍCIE

    • Folklórne súbory
    • Tradície a remeslá
    • Skanzeny & ľudová architektúra
    • Slovenské kroje

    ZÁBAVA

    • Atrakcie
    • Pre deti

  • Spoznaj výrobcov
    • Príbehy slovenských výrobcov
    • Potraviny & Nápoje
    • Remeselná tvorba
    • Inšpirované folklórom
  • DovolenkaNa Slovensku
  • .ObchodDarčeky
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Kvíz - Múzeum slovenskej dediny
Kvíz

Kvíz – Na prechádzke po najväčšom slovenskom múzeu v prírode

Kvíz - Spoznajte Liptovské múzeum
Kvíz

Kvíz – Spoznajte históriu Liptovského múzea

Kvíz - Bojnický zámok v číslach
Kvíz

Kvíz – Bojnický zámok v číslach

Čaro jesene v Oravskom Podzámku
História & UNESCO

Čaro jesene v Oravskom Podzámku

Kvíz - Najkrajší hrad v Malých Karpatoch - Červený Kameň (3)
Kvíz

Kvíz – Najkrajší hrad v Malých Karpatoch – Červený Kameň (3)

Kvíz - Kaštieľ Betliar a Mauzóleum Andrássyovcov
Kvíz

Kvíz – Kaštieľ Betliar a Mauzóleum Andrássyovcov

regiony

Regióny Slovenska

historia

Pamiatky & Atrakcie

turistika

Turistika

skanzeny

Ľudová architektúra

folklor

Tradície & Folklór

ubytko

Oddych & Dovolenka

Úvod Kvíz

Kvíz a omaľovánky nie len pre deti

.Spoznaj #praveslovenskeAutor:.Spoznaj #praveslovenske
6. januára 2021
1 min. čítanie
v História & UNESCO, Kvíz
Kvíz a omaľovánky nie len pre deti
Zdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedinZdieľať na Pintereste

Pamiatkový úrad SR pripravil pre Vás a Vaše deti poznávaciu omaľovánku o slovenských pamiatkach. Obsahuje 16 listov na vyfarbovanie s rôznymi druhmi slovenských pamiatok a sprievodnú informáciu o každej z nich. Môžete si vytlačiť buď jednotlivé obrázkové listy alebo celú sériu s textami. Tlač odporúčame na formát A4 … Omaľovánku stiahnete na tomto odkaze: moja.uschovna.zoznam.sk

Želáme príjemne strávené chvíle s Vašimi najbližšími a taktiež si môžete spraviť kvíz, ktorý sme pre Vás pripravili špeciálne na tejto stránke:

Ktorá mestská pamiatková rezervácia na obrázku je zapísaná medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Najstaršia písomná správa o Bardejove, ktorá sa našla, pochádza z roku 1241. Mesto bolo postavené na pravidelnom pôdoryse, čo znamená, že išlo o mesto založené (kolonizačné). Kolonizované bolo saskými Nemcami z pozvania kráľa. Slobodným kráľovským mestom sa Bardejov stal roku 1376. Významnou stredovekou stavbou je monumentálna bazilika svätého Egídia. Námestie je lemované renesančnou meštianskou zástavbou. Mestskú radnicu začali stavať roku 1505 a neskôr ju nadstavali.

V akej obci nájdeme tento gréckokatolícky drevený kostolík?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Tento gréckokatolícky drevený chrám sv. Paraskievy bol postavený v roku 1773, je však možné, že stojí na starších základoch. Kostol je zrubovou stavbou s troma časťami: so vstupnou predsieňou nazývanou babinec, s chrámovou loďou a v závere so svätyňou na štvorcovom pôdoryse. Každá z týchto častí je v exteriéri ukončená vlastnou vežičkou s krížom. Najvyššia z troch veží je nad babincom a smerom k svätyni sa vežičky zmenšujú. Interiéru kostola dominuje ikonostas. Vysoká stena oddeľujúca chrámovú loď od svätyne so 4 radmi bohato zdobených ikon a s cárskymi dverami uprostred pochádza z obdobia výstavby chrámu. V areáli kostola sa nachádza samostatne stojaca zvonica s troma zvonmi. Tá bola postavená najneskôr v prvej polovici 19. storočia, o čom svedčí vyrezaný nápis „1839" na jednom z trámov zvonovej stolice.

V ktorom meste môžeme nájsť túto synagógu?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Túto synagógu môžete nájsť v Lučenci. Objekt stojí na mieste staršej synagógy, bol postavený v rokoch 1924-1925 podľa projektu architekta Leopolda Baumhorna, autora mnohých synagóg v súčasnom Maďarsku a na Slovensku. Synagóga je prevýšená monumentálna centrálna stavba s kupolou, založená na štvorcovom pôdoryse. Pôvodná kapacita objektu bola 1100 osôb a náklady na výstavbu boli asi 1,5 milióna korún.

Ktorá známa vysoká pec (huta) je na obrázku?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Železiarsky gróf Emanuel Andrássy sa v šesťdesiatych rokoch 19. storočia významne pričinil o oživenie železiarskej výroby na Gemeri. Vysokú pec dal postaviť v roku 1867 gróf Emanuel Andrássy na mieste dvoch starších pecí. Pomenoval ju po svojej matke. Po otcovi nesie meno neďaleká huta Karol. Etelka huta bola v prevádzke v čase najväčšieho rozmachu hutníctva a baníctva, v rokoch 1867 - 1907. Vysoká pec Etelky mala výšku 11 metrov, objem 60 m3, pilierovú konštrukciu a otvorenú hruď, odborne nistej. Na ohrev vzduchu slúžil liatinový ohrievač, vysokopecné dúchadlo bolo poháňané vodným kolesom. Vo vysokej peci sa zhutňovala sideritová ruda a hnedele, na praženie rudy slúžilo osem pražiacich pecí. Ročná výroba surového železa sa pohybovala od 3500 ton (v roku 1868) po 6300 ton (1898). Z niekdajšieho rozsiahleho podniku sa dodnes zachovala hutná budova s vysokou pecou.

Na hradnom kopci akého krajského mesta nájdeme túto katedrálu?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Na obrázku môžete vidieť Katedrálu sv. Emeráma, Andreja a Beňadika v Nitre. Chrám sa vypína na hradnom kopci a pozostáva z troch stavieb rozličného veku. Románska kaplnka bola postavená na prelome 11. a 12. storočia. Horný kostol sa datuje do rokov 1333 - 1355 a bol postavený v gotickom slohu. Spodný kostol bol postavený v rokoch 1621 - 1642. Neskôr bola celá katedrála prestavaná v barokovom štýle. Kostol je najstarším diecéznym chrámom na Slovensku.

Ktorá Uhorská továreň na obrázku bola známa v textilnom priemysle nie len na Slovensku?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Uhorská cvernová továreň (Magyar cérnagyár, Zwirnfabrik), známa pod zaužívaným názvom Cvernovka, bola založená v r.1902. Továreň bola na začiatku vybavená strojmi na parný pohon prevažne anglického pôvodu. Továreň vyrábala priadze a nite najrôznejšieho druhu, ročne až 20 000 balov priadze. Hotové priadze odoberali textilné továrne na výrobu látok, kobercov, priemyselných tkanín alebo priamo obchody.

Aký známy priemyselný objekt v Bratislave sa nachádza na obrázku?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

V roku 1880 vybudovali v Bratislave Ludwigovci parný mlyn - najväčší v meste. Ako prvý mal v roku 1884 v Bratislave trvalé elektrické osvetlenie. Energiu preň mu vyrobilo vlastné dynamo. Areál mlyna sa aj napriek požiaru v roku 1921 pomerne rýchlo rozvíjal. V roku 1925 mlyn tvorili veľmi moderné budovy schopné dobre odolávať požiarom a okrem priemyselných objektov pribudli aj obytné budovy. Počas druhej svetovej vojny zasiahlo mlyn aj panský dom bombardovanie. Z pôvodného areálu mlyna dodnes stoja len dva objekty: silo a sklad C z roku 1934.

V ktorom meste sa nachádza táto ikonická radnica s kostolom?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Na obrázku sa nachádza Radnica a Kostol sv. Jakuba v Levoči. Najstaršia písomná zmienka o Levoči je z roku 1249. Radnica s areálom je situovaná uprostred veľkého námestia pravidelného obdĺžnikového tvaru, ktoré je dispozičným ťažiskom stredovekého mesta Levoča. Pôvodne gotické jadro starej radnice je zachované v celom rozsahu na prízemí a čiastočne aj na poschodí. Radnica je spojená priechodom - spojovacím kŕčkom na severnej strane so samostatnou hranolovou stavbou zvonice. Pred radnicou je klietka hanby zo 16. storočia, do ktorej v minulosti zatvárali previnilcov, aby ich vystavili verejnej potupe. Severne od zvonice stojí Kostol sv. Jakuba a bývalá budova mestských váh. Kostol sv. Jakuba je solitér, stojaci v centre námestia Majstra Pavla. Kostol bol postavený na miestne staršieho kostola približne v polovici 14. storočia. Nachádza sa v ňom najvyšší gotický oltár na svete, dielo mimoriadnej umeleckej a historickej hodnoty z dielne Majstra Pavla.

Ktorý mlyn na obrázku bol postavený v čase prvej svetovej vojny?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Na obrázku sa nachádza Ružový mlyn v Piešťanoch - rozmerný priemyselný objekt, vybavený na svoju dobu moderným strojovým zariadením, realizovaný v čase prvej svetovej vojny v rokoch 1917-1918 podľa projektu A. Bachracha a A. Harsányiho. Objekt Ružového mlyna vznikol na podnet Edmunda Tolnaya, ktorý presadil plán na hospodársky rozvoj u Ludovíta Wintera. Výstavba bola realizovaná v secesnom architektonickom štýle. Mlyn bol pomenovaný podľa netere a nevlastnej dcéry L. Wintera Ruženy Winterovej ako Ruženin mlyn.

Spoznali ste lokalitu tejto známej ľudovej architektúry?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Je to samozrejme Vlkolínec, liptovská dedinka vo svahu pod vrchom Sidorovo, známa svojou zachovanou ľudovou architektúrou. Vlkolínec sa prvýkrát spomína v 14. storočí ako jedna z „ulíc" mesta Ružomberok, bývali tu sedliaci aj želiari. Dnes tu nachádzame drevenice pokryté šindľom, za nimi vo dvoroch maštale a humná, v chotári senníky. V jednom z domov je múzeum, ktoré približuje bývanie a život tradičnej roľníckej rodiny. V strede obce je zrubová zvonica z roku 1770 a rumpálová studňa z roku 1860, ktorá bola zdrojom pitnej vody pre celú obec. Na okraji dediny stojí murovaný kostol z roku 1885 s cintorínom a budova bývalej školy, v ktorej je dnes galéria ľudového umenia. Pre svoju výnimočnosť bol Vlkolínec v roku 1997 vyhlásený za pamiatkovú rezerváciu a od roku 1993 je zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Kde sa nachádza tento kaštieľ?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Ide o Kaštieľ v Bernolákove. Kaštieľ bol postavený v 18. storočí po skončení tureckých vojen. Postavili ho Esterháziovci podľa plánov architekta J. Fishera z Erlachu. Patrí medzi najkrajšie barokové kaštiele na Slovensku. V priebehu 20. storočia bol dvakrát vážne poškodený, následne bol však vrátený do pôvodnej podoby. V minulosti bol obklopený rozsiahlym parkom s bohatou výsadbou a sochárskou výzdobou.

Aká najvýznamnejšia technická pamiatka na Slovensku je na obrázku?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Ide o Solivar v Prešove. Ten patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia. K objektom na ťažbu kamennej soli a čerpanie soľanky v Solivare patrí najmä šachta Leopold, četerne (rezervoáre soľanky), huta, varňa, sklad soli (komory), kováčske dielne a klopačka (turňa). Jamu Leopold začali hĺbiť v roku 1571. Sklad soli slúžil na uskladnenie, manipuláciu, či distribúciu soli. Soľ sa uskladňovala v jednotlivých soľných komorách skladu, ktorý bol architektonicky najimpozantnejším neskorobarokovým objektom celého areálu a tvoril dominantu bývalého Solivaru.

Kde sa nachádza táto známa Bazilika Sedembolestnej Panny Márie?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Nájdete ju v Šaštíne-Strážach. Výstavba rozsiahleho a veľmi nákladného komplexu budov baziliky a kláštora prebiehala v rokoch 1736 - 1762. Výkopové práce kostola sa začali pod vedením cisárskeho staviteľa Jána Damianiho, neskôr Mateja Vépiho a v roku 1762 bol kostol vysvätený. S dĺžkou 63 m a šírkou 28,5 m, patrí chrám k najväčším sakrálnym stavbám na našom území.

Dominantou ktorého krajského mesta na Slovensku je táto katedrála?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Hlavnou dominantou Košíc je táto impozantná stavba gotického Dómu sv. Alžbety. Je najväčším kostolom na Slovensku s kapacitou vyše 5000 ľudí a zároveň najvýchodnejšou gotickou katedrálou v Európe. Dóm sa začal stavať na mieste staršieho kostola koncom 14. storočia a ukončenie jeho výstavby sa datuje do roku 1508. Má svätyňu s päťdielnym uzáverom, dve veže, poschodovú sakristiu na severnej strane a dve kaplnky a predsieň na južnej strane. Severná, tzv. Žigmundova veža vysoká 60 m je sprístupnená verejnosti s možnosťou vyhliadky na mesto. V exteriéri Dómu zaujme severný portál s reliéfom Posledného súdu. V interiéri je to hlavný, gotický oltár sv. Alžbety vyhotovený v rokoch 1474 - 1475, na ktorom je zobrazených 48 scén alžbetínskeho, pašiového a adventného cyklu.

Ktorý hrad na obrázku patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na území Slovenska?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Je to Oravský hrad a radí sa medzi dominanty Oravy. Hrad sa nachádza v obci Oravský podzámok 10 km od Dolného Kubína. Najstaršou časťou hradu je palác na hornom hrade. Hrad bol postavený na mieste staršieho dreveného hrádku v 2. tretine 13. storočia. V roku 1298 hrad patril k územiu Matúša Čáka Trenčianskeho, po ňom sa dostal do rúk magistra Donča, v 14. storočí panovníka Karola Róberta neskôr ďalších významných šľachticov. Od roku 1370 bol župným hradom. Komplex hradných budov vznikal postupne od 13. do 17. storočia.

Aký opevnený kláštor vidíme na obrázku?

Kvíz omaľovánka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Ide o Kláštor v Hronskom Beňadiku a tvorí ho súbor opevnených sakrálnych stavieb. Benediktínske opátstvo v Hronskom Beňadiku slávnostne posvätili v roku 1075 v prítomnosti zakladateľa kláštora, uhorského kráľa Gejzu I. K stavbe dnešného komplexu budov došlo za vlády kráľa Ľudovíta I. Veľkého z Anjou v rokoch 1345 - 1350. Postupne v areáli vyrástlo niekoľko stavieb sakrálneho, administratívneho aj hospodárskeho charakteru. Po roku 1537 sa začali na objekte fortifikačné úpravy, ktoré mali za cieľ zabezpečenie kláštora pred vonkajšími nepriateľmi. Výsledkom bolo prebudovanie kláštora i kostola na renesančnú pevnosť, zavŕšené v rokoch 1565 - 1588.

Kvíz a omaľovánky nie len pre deti
Ak ste sa dobre zabavili, skúste aj naše ďalšie kvízy 🙂 prípadne nám pošlite námet na nový kvíz.

Pochváľte sa so svojim výsledkom:

Vložiť kvíz na svoju web stránku.
Zdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedinZdieľať na Pintereste
Reklamný priestor
Značky: hradHrady & ZámkyPamiatky a MúzeáPre detiZo života múzeí
.Spoznaj #praveslovenske

.Spoznaj #praveslovenske

Blog #praveslovenske o spoznávaní našej krásnej krajiny. Turistické tipy, novinky z múzeí, história a náučné kvízy. Sledujte nás aj na Instagrame a inšpirujte sa cestami po Slovensku.

Predošlý článok

Ľudová modrotlač v Liptove

Ďalší článok

Kvíz – Ľudová architektúra na Slovensku

Podobné články

Hora smrti - Vojnový cintorín a pamätník bojov I. svetovej vojny
História & UNESCO

Hora smrti – Vojnový cintorín a Pamätník bojov I. svetovej vojny

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Cesta v čase históriou Banskej Štiavnice
Atrakcie

Cesta v čase históriou Banskej Štiavnice

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Horehronské múzeum - Brezno v premenách času
Kultúra

Horehronské múzeum – Brezno v premenách času

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Život a kultúra ľudu na Horehroní
Folklór

Horehronské múzeum – Život a kultúra ľudu na Horehroní

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Reklamnýpriestor

Ďalšiezaujímavé články

Kvíz - Bojnický oltár

Kvíz – Bojnický oltár

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Bojnický oltár je jedným z najcennejších zbierkových predmetov Slovenského národného múzea - Múzea Bojnice. Spoznajte s nami nevšedný príbeh tohto...

Kráľovstvo lesa Bachledka - Zábava pre celú rodinu

Kráľovstvo lesa – Zábava pre celú rodinu

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Umiestnenie multifunkčného ihriska Kráľovstvo lesa v objatí Spišskej Magury je jedinečné tým, že z oboch strán je obklopené národnými parkami...

Animovaný príbeh - život na Hrade Ľubovňa

Animovaný príbeh – život na Hrade Ľubovňa

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

ŽIVOT NA HRADE bol rušný Animovaná rozprávka nielen pre tých najmenších 🏹🛡 od @hradlubovna.sk Kuchári varili, pekári piekli...ale čo robilo hradné...

Animovaný príbeh - vojenská posádka na hrade

Animovaný príbeh – vojenská posádka na hrade

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Kde sa vzala, tu sa vzala ... HRADNÁ POSÁDKA hrad obývala 𝐈𝐈𝐈. 𝐝𝐢𝐞𝐥 𝐀𝐍𝐈𝐌𝐎𝐕𝐀𝐍𝐄𝐉 𝐫𝐨𝐳𝐩𝐫𝗮𝐯𝐤𝐲 rozpráva príbeh o ďalších obyvateľoch...

Na Slodičovský vrch z Bachledky - Belianske Tatry ako na dlani

Na Slodičovský vrch z Bachledky – Belianske Tatry ako na dlani

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Slodičovský vrch (1 165 m n.m.) je menej známym kopcom Spišskej Magury, no ponúka nádherný výhľad na obec Ždiar a...

Pútnické miesto Kohútovo a Záhradný les

Pútnické miesto Kohútovo a Záhradný les

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Toto Mariánske pútnické miesto ležiace v horskej dolinke, vzdialené asi 20 minút chôdze od stredu mesta Nová Baňa, je domácim...

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Zrúcanina hradu Hrádok spolu s priľahlým kaštieľom tvoria oddávna dominantu Liptovského Hrádku a malebnej časti celého horného Liptova. Na začiatku...

Ďakujemenašim partnerom

Vyskúšali smeaj tieto hotely

Hotel Tri Studničky **** – oáza pokoja v Demänovskej doline
Recenzia hotela

Hotel Tri Studničky **** – oáza pokoja v Demänovskej doline

Autor: .UžívamSi #praveslovenske
Hotel Hviezdoslav ****
Recenzia hotela

Hotel Hviezdoslav **** – luxus a história v srdci starobylého kráľovského mestečka Kežmarok

Autor: .UžívamSi #praveslovenske
Jarný oddych v srdci Štiavnických vrchov – Hotel Salamandra ****
Recenzia hotela

Jarný oddych v srdci Štiavnických vrchov – Hotel Salamandra ****

Autor: .UžívamSi #praveslovenske

Reklamnýpriestor

Realitná kancelária Košice Borovička Nehnuteľnosti Košice Realitná kancelária Poprad Realitná kancelária Prešovdestiláty slovenské výrobky Realitná kancelária Poprad

Reklamný priestor
Ďalší článok
Kvíz - Ľudová architektúra na Slovensku

Kvíz - Ľudová architektúra na Slovensku

Múzeum mesta Bratislavy otvorilo výstavu "Ako sa hrali naši..."

Múzeum mesta Bratislavy otvorilo výstavu "Ako sa hrali naši..."

Ovocné destiláty Slovenská Borovička Predaj alkoholu Dzama rumy Slovenské destiláty

instagram označujte svoje príspevky #praveslovenske na Instagrame

Rozsiahle podzemie hradu Červený kameň sa urči Rozsiahle podzemie hradu Červený kameň sa určite oplatí navštíviť 👌 Unikátne pivničné priestory s delovými baštami vybudované v rokoch 1535-1544 sú jedny z najväčších v Európe 🏰 @praveslovenske 👉 @hradcervenykamen @slovenske_narodne_muzeum_snm
Hrad Sklabiňa (alebo Sklabinský hrad) sa nachád Hrad Sklabiňa (alebo Sklabinský hrad) sa nachádza nad obcou Sklabinský Podzámok a je jediným zachovaným hradom na území Turca 🏰 Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1309, kedy ho vlastnil magister Donč a od roku 1328 bol sídlom Turčianskej župy. Povesť o hrade hovorí, že počas búrok počuť na hrade dunivé kroky, rinčanie reťazí a zbraní a iné zvláštne zvuky. Tiež údajne vidno preháňať sa rytiera bez tváre v tmavom plášti 😉⚔️ #praveslovenske od 📸 @veronika.tisajova
Sledujte nás aj na TikToku 😉 kde budeme pridá Sledujte nás aj na TikToku 😉 kde budeme pridávať oveľa viac videí z našich výletov po Slovensku 🇸🇰👣 #praveslovenske #slovensko #trnava
Hrad Hajnáčka z vrchu Veľkého kopca 🏰 Hrad Hrad Hajnáčka z vrchu Veľkého kopca 🏰 Hrad Hajnáčka je voľne prístupná zrúcanina pôvodného gotického hradu z 13. storočia. Nájdete ho na Gemeri pri rovnomennej obci, uprostred Cerovej vrchoviny (CHKO). Na hradné bralo sa dostanete po chodníku s miernym stúpaním 👣 #praveslovenske od 📸 @micsudaphotovideo
Pútnické miesto Kohútovo a Záhradný les v Nov Pútnické miesto Kohútovo a Záhradný les v Novej Bani 🙏 Pútnické miesto Kohútovo vďačí za svoj vznik objavu výdatného prameňa vody v období veľkého sucha v roku 1863. V roku 2020 boli v lesoch s medzi Kohútovom a areálom pri Zvoničke vysadené domáce i cudzokrajné stromy a kry, označené menovkami. A tak tu vznikol „Záhradný les“ 🙂 Jeho rozloha je 1,35 ha a vysadených tu bolo 101 stromov a 2459 krov 🌲🍀 @praveslovenske 👉 @zahoramizadolami.sk
Romantika na horskej riečke Belá s ikonickým Kr Romantika na horskej riečke Belá s ikonickým Kriváňom 🤍 Prajeme krásnu nedeľu nielen #podtatrami 🤩 #praveslovenske od 📸 @travelbedeker @veebee_live
Vápeč tesne pred búrkou ⚡️ Vápeč je nádh Vápeč tesne pred búrkou ⚡️ Vápeč je nádherný výhľadový vrch a leží nad obcou Horná Poruba v Strážovských vrchoch 👣 Veľmi dobre sú pozorovateľné okolité vrchy pohoria, no pri vhodných podmienkach vidieť Považský Inovec, Biele Karpaty, Javorníky, Súľovské vrchy, časť Malej a Veľkej Fatry, pohorie Vtáčnik, Pohronský Inovec či Tribeč. Jeho vrchol a blízke okolie tvoria rovnomennú národnú prírodnú rezerváciu vyhlásenú v roku 1993 👌 #praveslovenske od 📸 @samo.dlhos
Majestátne bralo Majerova skala vo Veľkej Fatre Majestátne bralo Majerova skala vo Veľkej Fatre a 70 kilometrov vzdialený Kriváň 🏔️👌 #praveslovenske od 📸 @slovensko_z_neba

Ďalšie projekty #praveslovenske

praveslovenske

Projekt #praveslovenske vďaka online nástrojom prezentuje "Hrdo a Srdcom" všetko krásne, čo doma máme. Milujme a vážme si naše kultúrne bohatstvo. Spoznávajme spolu slovenských umelcov a výrobcov, pravé slovenské výrobky, slovenské tradície, folklór, históriu a krásy Slovenska.

instagram facebook linkedin twitter tiktok pinterest

.Ochutnaj

ochutnaj

Ochutnaj pravé slovenské výrobky od slovenských výrobcov! Zámerom projektu je propagovať kvalitné slovenské potraviny a ich výrobcov. Tipy na reštaurácie a nákupy "s rozumom".

.Tradície

tradicie

Spoznaj s nami slovenské ľudové tradície a zvyky, tradičné remeslá, folklórne súbory a kroje! Na Slovensku máme desiatky folklórnych súborov, vďaka ktorým sa uchovávajú naše zvyky a tradície.

.Tvorím

tvorim

Slovenskí remeselníci, slovenský folklór, ľudová tvorba a inšpirácie nájdené vďaka folklóru a tradíciám. Cieľom tohto projektu je predstavenie šikovných Slovákov tvoriacich nové hodnoty.

.UžívamSi

uzivamsi

Naše foto príbehy o tom, ako si môžeš užiť život na Slovensku. Aj u nás máme skvelé miesta na oddych, kde si môžeme dať skvelú večeru či oddýchnuť vo wellnesse... užívajme si oddych doma.

Ďakujeme partnerom:

iprofil        realvea        podtatrami        grandcastle        ibratislava        ibratislava

Využívame biznis služby iProfil.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske | Alko iŠop DajHet.sk

Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Články
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Regióny Slovenska
  • Pamiatky & Atrakcie
  • Turistika na Slovensku
  • Skanzeny & ľudová architektúra

Využívame biznis služby iProfil.sk | Online faktúry cez iFakturacia.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske

Na našich stránkach používame súbory cookies. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a používateľské nastavenia.
Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov? Alebo si želáte vlastné nastavenie cookies?

.Spoznaj #praveslovenske
Používame  GDPR Cookie Compliance
Súbory Cookie

S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej stránky ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookie. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít. Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Súbory cookies sa ukladajú do počítača užívateľa, aby mu umožnili prístup k rôznym funkciám. Súbory cookies používame na zvýšenie efektivity Vašich návštev na našej webovej stránke. Súbory cookies používame na účely zapamätania predvolieb prehľadávania a to napríklad veľkosti textu, uprednostňovaného jazyka, predvolieb farieb atď. čo nám umožňuje jednoduchšie prechádzanie našou stránkou, a zhromažďovanie analytických informácií a to napríklad počtu návštevníkov na našej webovej stránke. Cookies nám umožňujú lepšie zhromažďovať informácie o používaní našej webovej stránky. V ich údajoch však v žiadnom prípade nezhromažďujeme vaše osobné údaje a informácie. Ukladá sa len jedinečný identifikátor relácie, ktorý nám umožňuje opätovne načítať profil a predvoľby užívateľa pri vašej ďalšej návšteve webovej stránky. Tieto webstránky používajú súbory cookies na zhromažďovanie anonymných štatistických informácií o návštevníkoch, zapamätanie si používateľských nastavení, pre lepšie prispôsobenie reklám záujmom návštevníkov a pre nevyhnutnú funkcionalitu webstránok. Súbory cookie sa nebudú používať na iný účel ako je uvedený. Udelený súhlas s cookie sa dá jednoducho odobrať pomocou nastavení na tejto stránke.

Používanie súborov cookie je možné nastaviť pomocou Vášho internetového prehliadača. Väčšina prehliadačov súbory cookie automaticky prijíma už vo úvodnom nastavení - obsahuje možnosti konfigurácie nastavení t.j. prehľadávač zvyčajne obsahuje možnosti ako napr. povolenie súborov cookie, prezeranie súborov cookie, zakázanie všetkých alebo vybratých súborov cookie atď.

Nevyhnutné cookies

Nevyhnutné cookies sú potrebné pre správne fungovanie webu. Ak by sme tieto cookies zakázali, stránka by mohla byť vo väčšine prípadov nefunkčná.

Ak zakážete tieto cookies, nebudeme môcť uložiť vaše preferencie. To znamená, že zakaždým, keď navštívite túto webovú stránku, budete musieť znova povoliť alebo zakázať súbory cookies.

Ostatné cookies

Ostatné cookies sú cookies, ktoré sú používané predovšetkým za účelom zvýšenia užívateľského komfortu, alebo správnej analytiky. Tieto cookies nám pomáhajú zlepšovať služby či napredovanie dizajnu a funkčnosti webstránky. Ide napríklad o cookies zo strany Google Analytics, Facebook, YouTube a iných marketingových služieb.

Prosíme zapnite si znova nevyhnutné cookies aby správne fungovala táto webstránka!

Ochrana osobných údajov

PREVÁDZKOVATEĽ: PraveSlovenske.sk o.z. je prevádzkovateľom všetkých osobných údajov, ktoré bude spracúvať v súlade s príslušnými právnymi predpismi.

PraveSlovenske.sk o.z. nezbiera na tomto webovom sídle priamo žiadne osobné údaje, ani čo sa týka odberu newsletterov a teda e-mailových adries užívateľov. Všetky osobné údaje, uverejnené v obsahu, teda v článkoch, sú osobné údaje poskytnuté pre zverejnenie článku priamo treťou stranou - teda zadávateľom obsahu a príjemcami osobných údajov je teda verejnosť. Osobné údaje priamo neprenášame do inej krajiny s cieľom ich spracovania, ale je možné, že budú v týchto krajinách dostupné, vzhľadom na povahu internetu ako takého a zverejnenia obsahu tohto webového sídla verejne na internete. Osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. uchováva tak dlho, ako je to potrebné pre naplnenie účelu spracovania podľa osobitných predpisov a účelu, na ktorý boli získané, v rámci ktorého by PraveSlovenske.sk o.z. malo byť schopné sa brániť proti právnym nárokom, a to najmä z dôvodu, že tieto informácie majú archívnu hodnotu.

Dotknutá osoba, t.j. osoba ktorej osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. spracováva, má právo:

1. Získať od prevádzkovateľa potvrdenie o tom, či sa spracúvajú osobné údaje, ktoré sa jej týkajú;
2. Na opravu a na doplnenie neúplných osobných údajov;
3. Na výmaz osobných údajov, ktoré sa jej týkajú, ak sa osobné údaje spracúvajú nezákonne, alebo už nie sú potrebné na účel, na ktorý sa získali alebo inak spracúvali;
4. Na obmedzenie spracúvanie osobných údajov, ak spracúvanie osobných údajov je nezákonné a dotknutá osoba namieta vymazanie osobných údajov a žiada namiesto toho obmedzenie ich použitia;
5. Podať návrh na začatie konania podľa § 100 Zákona na Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky.

V prípade potreby môžete kontaktovať PraveSlovenske.sk o.z. ohľadom ochrany osobných údajov elektronickou poštou na adrese mysme@praveslovenske.sk.