Vedeli ste, kedy začali prvé prehliadky Bojnického zámku? Alebo kto prvý prišiel s myšlienkou zriadiť v Bojnickom zámku múzeum? Nahliadnite s nami do týchto zaujímavostí pomocou nasledujúceho kvízu zo série o tomto rozprávkovom zámku na Hornej Nitre.
Myšlienkou zriadiť v Bojnickom zámku múzeum sa zaoberal už
Vo svojom testamente zo 14. novembra 1907 gróf vyslovil želanie, aby bol zámok sprístupnený pre širokú verejnosť a aby umelecké diela ostali na svojich pôvodných miestach a prehliadka bola umožnená všetkým záujemcom.
Už od roku 1907 umožňovala správa zámku prehliadky interiérov Bojnického zámku pre verejnosť. Návštevníkov v tom období po zámku sprevádzal/-li
Sprievodcom býval spravidla kastelán zámku, v letných mesiacoch neskôr študenti stredných a vysokých škôl z Bojníc. Prehliadku zámku zvykli absolvovať individuálni návštevníci, rodiny aj školské výpravy.
V roku 1941 správa Veľkostatku Bojnice povolila vtedajšiemu Muzeálnemu spolku hornej Nitry vyinštalovať v priestoroch zámku ich zbierky. Uložené boli v priestoroch
Zbierky boli umiestnené v Zimnej záhrade. Išlo hlavne o zbierky archeologické, vlastivedné, etnologické a historické, pochádzajúce z regiónu hornej Nitry – z okolia Prievidze.
Za najväčší zvrat v dejinách múzea sa považuje
Významným zvratom v dejinách zámku aj múzea bol požiar, ktorý v máji 1950 zničil všetky zámocké veže. Prehliadky priestorov zámku boli prerušené. Rada Miestneho národného výboru v Bojniciach ihneď po požiari požiadala kompetentné úrady o obnovu zámku a zriadenie múzea. O osude zámku rozhodla 7. septembra 1950 Rada KNV v Nitre uznesením č. 107/1950, keď zriadila Krajské nitrianske múzeum so sídlom v Bojnickom zámku.
Prvá expozícia v renovovaných požiarom poškodených priestoroch zámku bola verejnosti sprístupnená v roku
Rekonštrukčné práce sa začali takmer okamžite po požiari. Ukončené boli už na jeseň roku 1951. Expozícia bola slávnostne sprístupnená 2. septembra 1951.
V roku 1970 bol Zámok Bojnice vyhlásený za
Národná kultúrna pamiatka (NKP) je hnuteľná vec alebo nehnuteľná vec pamiatkovej hodnoty, ktorá je z dôvodu ochrany vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. NKP a pamiatkové územia sú evidované v Ústrednom zozname pamiatkového fondu, ktorý poskytuje základné údaje na jeho ochranu na území celej Slovenskej republiky.
Ďalšia zaujímavá kapitola dejín múzea sa začala písať v roku 1981, kedy múzeum dostalo nový štatút. Bojnické múzeum sa stalo špecializovaným pracoviskom s celoslovenskou pôsobnosťou, zameraným na
Dňa 24. marca 1981 dostalo múzeum v Bojniciach nový štatút. Podľa neho sa bojnické múzeum stalo špecializovaným pracoviskom s celoslovenskou pôsobnosťou na dokumentáciu a prezentáciu obdobia neoslohov na území Slovenska. V súvislosti s tým došlo aj k rozhodnutiu ukončiť v Bojnickom zámku existenciu vlastivedných expozícií. Nové expozície boli návštevníkom následne sprístupnené na jar roku 1983.
V roku 1988 sa bojnické múzeum organizačne začlenilo pod
Špecializované Múzeum Bojnice v rokoch 1988 – 1991 organizačne patrilo pod Slovenské národné múzeum v Bratislave. V období od roku 1992 do 1996 bolo ako samostatné Múzeum Bojnice riadené Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. Od roku 1996 až do súčasnosti patrí opäť pod správu Slovenského národného múzea ako jeho samostatná organizačná zložka.
Búrlivé obdobie po roku 1989 výrazne zasiahlo aj do života múzea. Prejavilo sa to hlavne na poklese návštevnosti. V roku 1991 navštívilo Bojnický zámok len 115 000 návštevníkov, pokiaľ v roku 1986 to bolo až
Nelichotivá situácia mohla položiť múzeum na kolená. Vtedajšie vedenie ale v nepriaznivej situácii objavilo príležitosť. Rozhodlo sa hľadať nové cesty, inovatívne prístupy a kreatívne postupy. Výsledkom boli zmeny v podobe zavedenia stálej lektorskej služby či využitia reprezentačných priestorov múzea na kultúrno-spoločenské a komerčné účely. Prijaté opatrenia priniesli zvýšenie nielen návštevnosti, ale aj záujmu o múzeum zo strany domácich i zahraničných médií.
Múzeum spravuje zaujímavý a rozsiahly zbierkový fond, v ktorom sa v súčasnosti nachádza
V súčasnosti sa vo fonde múzea nachádza viac ako 6 000 zbierkových predmetov rozdelených do dvoch zbierkových fondov – fondu výtvarného umenia a fondu umeleckého remesla.
Pochváľte sa so svojim výsledkom: