o
  • #PRAVESLOVENSKE
    • .Ochutnaj
    • .Spoznaj
    • .Tradície
    • .Tvorím
    • .Obchod
    • .UžívamSi
    • » Fotopríbehy pre KOCR/OOCR
    • » Mediálne partnerstvo
    • » Staňte sa Partnerom
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Články

    TURISTIKA

    • Na hory
    • Lezenie, Ferraty
    • Ľahká turistika
    • Za dedinou

    HISTÓRIA & UNESCO

    • Hrady & Zámky
    • Kostoly a kostolíky
    • Unesco
    • Pamiatky a Múzeá

    FOLKLÓR & TRADÍCIE

    • Folklórne súbory
    • Tradície a remeslá
    • Skanzeny & ľudová architektúra
    • Slovenské kroje

    ZÁBAVA

    • Atrakcie
    • Pre deti

  • Spoznaj výrobcov
    • Príbehy slovenských výrobcov
    • Potraviny & Nápoje
    • Remeselná tvorba
    • Inšpirované folklórom
  • DovolenkaNa Slovensku
  • .ObchodDarčeky
.Spoznaj #praveslovenske
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Kvíz - Najkrajší hrad v Malých Karpatoch - Červený Kameň (3)
Kvíz

Kvíz – Najkrajší hrad v Malých Karpatoch – Červený Kameň (3)

Kvíz - Bojnický zámok pre náročných
Kvíz

Kvíz – Bojnický zámok pre náročných

Kvíz - Kaštieľ Betliar a Mauzóleum Andrássyovcov
Kvíz

Kvíz – Kaštieľ Betliar a Mauzóleum Andrássyovcov

Kvíz - Ako dobre poznáte Spišský hrad?
História & UNESCO

Mapa – Pamiatky UNESCO na Slovensku

Kvíz

Kvíz – Spoznajte Ľubovniansky hrad a skanzen

Objavte putovné fotopointy na Gemeri
História & UNESCO

Gemerské spojky: Koprášsky (Mníšanský) viadukt a tunel

regiony

Regióny Slovenska

historia

Pamiatky & Atrakcie

turistika

Turistika

skanzeny

Ľudová architektúra

folklor

Tradície & Folklór

ubytko

Oddych & Dovolenka

Úvod Kvíz

Kvíz – Ľudovít Štúr (3)

.Spoznaj #praveslovenskeAutor:.Spoznaj #praveslovenske
23. marca 2021
1 min. čítanie
v Kultúra, Kvíz
Kvíz - Ľudovít Štúr (2)

Kvíz - Ľudovít Štúr (2)

Zdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedinZdieľať na Pintereste

V tomto kvíze vám s Múzeom Ľudovíta Štúra predstavíme ďalších 10 osobností z 19. storočia, ktoré významne ovplyvnili budovanie spoločnosti. Nejde však iba o mená. Tvár Ľudovíta Štúra pozná hádam každý. Viete však, ako vyzerali ďalšie osobnosti tej doby? V nasledujúcom kvíze si to môžete overiť.

Ako sa volá osoba na obrázku?

Záborský
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Jonáš Záborský *3.2.1812 Záborie - †23.1.1876 Župčany. Slovenský básnik, prozaik, dramatik, historik, novinár, kňaz. Pôsobil ako kaplán v Pozdišovciah, v rokoch 1839 – 1840 študoval na univerzite v Halle, v roku 1840 bol chvíľu kaplánom u M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši, no ešte koncom roka prijal miesto farára v Rankovciach. Po požiari fary i kostola prestúpil k rímskokatolíckej cirkvi a v roku 1843 bol vysvätený za katolíckeho kňaza. Záborský sa dostal do sporu s Ľudovítom Štúrom a jeho kodifikáciou spisovnej slovenčiny, odmietol aj jeho národný program ako nerealistický. V roku 1848 ho na niekoľko dní uväznili za prechovávanie Žiadostí slovenského národa, v roku 1850 získal miesto profesora gréčtiny na právnickej fakulte v Košiciach a v r. 1850 – 1853 pôsobil ako redaktor vládnych Slovenských novín vo Viedni. Po konfliktoch s bachovskou cenzúrou sa v r. 1853 stal farárom v Župčanoch. Napokon prijal novú podobu slovenčiny a venoval sa najmä literárnej činnosti.

Ako sa volá osoba na obrázku?

Frič
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Jozef Václav Frič *5.9.1829 Praha - †14.10.1890 Praha. Český spisovateľ, novinár a politik. Už počas štúdia bol hovorcom radikálneho študentského spolku Slávie a viedol študentov na barikádach počas pražského povstania v júni 1848. Po jeho potlačení sa zapojil do slovenských dobrovoľníckych výprav, v boji sa vyznamenal a bol i ranený. V roku 1849 založil v Prahe spolok Českomoravské bratstvo a s priateľmi pripravoval české povstanie, za čo ho zatkli a v r. 1851 odsúdili za vlastizradu na 18 rokov väzenia. Trest si odpykával v Komárne. V roku 1854 ho omilostili, no boj proti monarchii nevzdával. V roku 1858 ho znovu zatkli a o rok neskôr prepustili pod podmienkou, že sa vysťahuje. Odišiel do Londýna, neskôr sa presťahoval do Paríža, Berlína, Budapešti a Záhrebu. V roku 1880 sa vrátil do Čiech, ale z politického života sa stiahol.

Ako sa volá osoba na obrázku?

Hegel
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Georg Wilhelm Friedrich Hegel *27.8.1770 Stuttgart - †14.11.1831 Berlín. Nemecký filozof, predstaviteľ nemeckej klasickej filozofie, autor systematickej teórie dialektiky, ktorý podstatne ovplyvnil myslenie o štáte. V r. 1788 odišiel na štúdiá na univerzitu do Tübingenu, kde študoval najprv filozofiu a neskôr teológiu. Tu ho oslovili myšlienky francúzskej revolúcie, stal sa členom politického klubu, kde sa intenzívne debatovalo o potrebe slobodného a mravného vyššieho poriadku v Európe. V r. 1801 sa habilitoval na univerzite v Jene spisom o astronómii a zostal tam prednášať filozofiu, v r. 1808 sa stal rektorom gymnázia v Norimbergu, v r. 1817 profesorom filozofie v Heidelbergu a v r. 1818 ho povolali do Berlína, kde v r. 1831 zomrel na choleru. Najväčším Hegelovým prínosom je objav dejinnosti: svet nie je nemenný, natrvalo usporiadaný, ale neustále dejstvo, v ktorom svetový duch hľadá cestu k sebe samému. V ľudstve sa sloboda a rozum vesmíru uskutočňuje tým, že rastie ľudské uvedomenie a schopnosť pretvárať svet. Všetko spočíva v procese, zmene, vývoji, pokroku, ceste k dokonalosti či v zápase protikladov.

Ako sa volá osoba na obrázku?

Safarik
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Pavol Jozef Šafárik *13.5.1795 Kobeliarovo - †26.6.1861 Praha. Básnik, historik, etnograf, profesor, zakladateľ vedeckej slavistiky. Písal prevažne po nemecky alebo po česky. Patril medzi najvýznamnejších slovanských historikov, ktorý ovplyvnil historické názory Ľudovíta Štúra a jeho generácie. Stal sa európsky uznávaným jazykovedcom, slavistom. Od r. 1819 pôsobil ako riaditeľ a neskôr profesor gymnázia v Novom Sade a po roku 1833 ako mimoriadny profesor slovanskej filológie na Karlovej univerzite, redaktor časopisu Světozor, Časopisu Českého musea, kustód pražskej Univerzitnej knižnice, neskôr jej riaditeľ. Výrazne prispel k formovaniu názorov mladej štúrovskej generácie na slovenské a slovanské dejiny, dokonca aj na spisovný jazyk, hoci sám bol zástancom jazykovej jednoty Slovákov a Čechov. Pavol Jozef Šafárik sa považuje za zakladateľa slovanskej literárnej histórie a národopisu.

Ako sa volá osoba na obrázku?

František Jozef
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

František Jozef I. *18.8.1830 Viedeň - †21.11.1916 Viedeň. Rakúsky cisár, uhorský a český kráľ (od 1848), prezident Nemeckého spolku. Vychovávali ho ako budúceho panovníka s dôrazom na vojenskú výchovu, už v štrnástich ako plukovník velil regimentu. Na trón nastúpil počas revolúcie v decembri 1848 ako osemnásťročný a zakrátko ju s prispením ruského cára Alexandra potlačil. Dvakrát prijal zástupcov Slovákov, no svoje sľuby na ich národné zrovnoprávnenie nikdy nesplnil. Aj keď kruto naložil s maďarskou revolúciou, napokon sa s Maďarmi v roku 1867 dohodol na vyrovnaní a korunovali ho aj za uhorského kráľa. Bol veľmi cieľavedomý a precízny a vďaka jeho pedantnosti sa mu podarilo udržať všetky problémy monarchie na uzde. František Jozef zomrel uprostred prvej svetovej vojny a po jeho smrti sa jeho monarchia rozpadla.

Ako sa volá osoba na obrázku?

Nosák
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Bohuslav Nosák *3.2.1818 Tisovec - †5.4.1877 Sabinov. Spisovateľ, publicista, prekladateľ, redaktor Slovenských národných novín. Na evanjelickom lýceu v Bratislave skončil teológiu a bol vysvätený za kňaza. Pôsobil ako kaplán u M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši, ako súkromný učiteľ v Pešti, stal sa redaktorom Slovenských národných novín, aktívne sa zúčastnil slovenského povstania v r. 1848/49, potom sa stal notárom v Revúcej a úradníkom na viacerých pôsobiskách: Ratkovej, Rožňave, dlhej Vsi a Muráni. Po rakúsko-uhorskom vyrovnaní ho prepustili bez nároku na penziu a dožil u brata v Sabinove, kde sa venoval národnobuditeľskej, spisovateľskej a prekladateľskej práci. Bohuslav Nosák bol spisovateľom a prekladateľom, ovládal slovanské jazyky, no prekladal i zo západných literatúr. Prispieval nielen do Slovenských národných novín, publikovať začal už v Nitre, Tatranke, Květoch a Priateľovi ľudu.

Ako sa volá osoba na obrázku?

Herder
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Johann Gottfried von Herder *25.8.1744 Mohrungen - †18.12.1803 Weimar. Nemecký filozof, generálny superintendent vo Weimare. Od r. 1762 študoval v Královci, jeho učiteľom bol i slávny filozof Immanuel Kant. O dva roky sa stal duchovným a učiteľom v Rige, v r. 1770 sa v Štrasburgu stretol s Goethem, čo na oboch zanechalo celoživotnú stopu. Od r. 1771 pôsobil ako duchovný a dvorný kazateľ v Bückeburgu a v r. 1776 sa s Goetheho pomocou stal superintendentom vo Weimare, kde žil až do smrti. Herderovým prínosom do filozofie je jeho filozofia dejín, založená na úvahe, že vývoj nie je náhodný, ale prebieha zákonite. Dejiny ľudstva sú súčasťou dejín celej slnečnej sústavy a neznamenajú popretie prírody, ale jej pokračovanie.

Ako sa volá osoba na obrázku?

Ferdinand
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Ferdinand V. *19.4.1793 Viedeň - †29.6.1875 Praha. Uhorský kráľ (1830 – 1848), rakúsky cisár a český kráľ (ako Ferdinand I., 1835 – 1848). Ferdinand bol od narodenia chorľavý až natoľko, že sa začal vzdelávať až ako deväťročný. Mal však hudobné nadanie, hral na klavíri a trúbke, obľuboval botaniku a zaujímala ho technika. Okolie ho považovalo za slabomyseľného, hoci hovoril piatimi jazykmi, prejavoval sa však flegmaticky a prostoducho. Od r. 1829 zasadal v štátnej rade. O rok neskôr ho v Dóme sv. Martina v Bratislave korunovali za uhorského kráľa Ferdinanda V., neskôr sa stal aj českým kráľom. Po otcovej smrti sa v r. 1835 stal rakúskym cisárom, Ferdinandom I. Vládli však za neho iní, štátne záležitosti riadila štátna konferencia na čele s jeho strýkom, arcivojvodom Ľudovítom (Ludwig). Záver jeho panovania sa viaže k revolúcii 1848-1849, ktorú ako cisár nezvládol. Dňa 2. 12. 1848 rezignoval a opustil Viedeň. Trón odovzdal synovcovi Františkovi Jozefovi.

Ako sa volá osoba na obrázku?

Palkovič
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Juraj Palkovič *27.2.1769 Rimavská Baňa - †13.6.1850 Bratislava. Pedagóg, spisovateľ, vydavateľ, profesor na bratislavskom evanjelickom lýceu. Orientoval sa najmä na české a slovenské národné a literárne dejiny. Založil Katedru reči a literatúry česko-slovenskej pri bratislavskom evanjelickom lýceu, ktorá sa postupne stala strediskom slovenského národného hnutia. Až do smrti bol jej profesorom. Prednášal nielen československú gramatiku, ale aj literárnu históriu spojenú s vyučovaním jazyka srbského, poľského aj ruského. Onedlho však prestal pravidelne prednášať už aj preto, lebo nedostával plat, a tak si musel na živobytie zarábať hlavne literárnou činnosťou, vydávaním ľudovýchovných spisov, kalendárov a novín. Situácia sa zlepšila potom, keď si od nadriadenej vrchnosti vymohol vymenovanie „námestníka“ (zástupcu) Ľudovíta Štúra, ktorý potom vykonával namiesto neho všetky povinnosti na katedre.

Ako sa volá osoba na obrázku?

Samo Chalupka
Výborne! Ou, nesprávna odpoveď.

Samo Chalupka *27.2.1812 Horná Lehota - †19.5.1883 Horná Lehota. Básnik, popredný predstaviteľ romantizmu, evanjelický kňaz. Od roku 1827 študoval na bratislavskom lýceu filozofiu a teológiu. V r. 1829 tu so spolužiakmi založil Spoločnosť českoslovanskú. Po vypuknutí povstania poľskej šľachty sa v r. 1830 vydal do Poľska ako dobrovoľník a v nasledujúcom roku bol ranený v bojoch pri Haliči. Po uzdravení pôsobil ako vychovávateľ v Demänovej, v r. 1833 pokračoval v štúdiu na evanjelickej teologickej fakulte vo Viedni. V r. 1836 pôsobil ako farár v Gemerských Tepliciach a po otcovej smrti v r. 1840 zaujal jeho miesto v rodnej Hornej Lehote, kde pôsobil až do smrti. Od mladosti sa angažoval v slovenskom národnom hnutí, bol členom tajného spolku Vzájomnosť i aktívnym členom Tatrína. V r. 1861 spolutvoril Memorandum národa slovenského a v r. 1863 patril medzi zakladateľov Matice slovenskej. Bol jedným z hlavných reprezentantov romantizmu, v ňom rozvinul najmä ľudový jánošíkovský, ale aj protiturecký motív. V historickom speve Mor ho! zobrazil hrdinský odpor Slovanov v boji proti Rimanom, ktorý sa v našich neskorších dejinách používal ako symbol odporu.

Kvíz - Ľudovít Štúr (3)
Ak ste sa dobre zabavili a aj niečo nové dozvedeli, skúste aj naše ďalšie kvízy 🙂 prípadne nám pošlite námet na nový kvíz.

Pochváľte sa so svojim výsledkom:

Vložiť kvíz na svoju web stránku.
Zdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedinZdieľať na Pintereste
Reklamný priestor
Značky: Ľudovít ŠtúrMúzeum Ľudovíta ŠtúraPamiatky a MúzeáSlovenské národné múzeumZo života múzeí
.Spoznaj #praveslovenske

.Spoznaj #praveslovenske

Blog #praveslovenske o spoznávaní našej krásnej krajiny. Turistické tipy, novinky z múzeí, história a náučné kvízy. Sledujte nás aj na Instagrame a inšpirujte sa cestami po Slovensku.

Predošlý článok

Kvíz – Najkrajší hrad v Malých Karpatoch – Červený Kameň (5)

Ďalší článok

Kvíz – Bojnický zámok a múzeum v ňom

Podobné články

Horehronské múzeum - Brezno v premenách času
Kultúra

Horehronské múzeum – Brezno v premenách času

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Život a kultúra ľudu na Horehroní
Folklór

Horehronské múzeum – Život a kultúra ľudu na Horehroní

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Objavte putovné fotopointy na Gemeri
Región Gemer

Objavte putovné fotopointy na Gemeri

Autor: .Spoznaj #praveslovenske
Kvíz - Bojnický oltár
Kvíz

Kvíz – Bojnický oltár

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Reklamnýpriestor

Ďalšiezaujímavé články

Čutkovská dolina - povinná zastávka s deťmi

Čutkovská dolina – povinná zastávka s deťmi

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Čutkovská dolina je jedna z najkrajších dolín Veľkej Fatry. Je prístupná po dobre značenej asfaltovej ceste a na jej začiatku...

Kráľovstvo lesa Bachledka - Zábava pre celú rodinu

Kráľovstvo lesa – Zábava pre celú rodinu

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Umiestnenie multifunkčného ihriska Kráľovstvo lesa v objatí Spišskej Magury je jedinečné tým, že z oboch strán je obklopené národnými parkami...

Kvíz - Ľudovít Štúr

Kvíz – Ľudovít Štúr

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Ľudovít Štúr — kodifikátor spisovnej slovenčiny, politik, estetik, pedagóg, básnik a publicista, najvýznamnejší predstaviteľ slovenského národného života a vedúca osobnosť...

Hornosirkovská štôlňa v Sirku

Hornosirkovská štôlňa v Sirku

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Hornosirkovská štôlňa sa začala raziť 1. marca 1891 nad obcou Sirk smerom na východ v dolinke zvanej Potok. Na úrovni...

sk-hrady-zamky-a-kastiele-z-neba

Pozrite sa na slovenské hrady a zámky z vtáčej perspektívy

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Leteckí fotografi zo stredného Slovenska pripravujú jedinečnú knihu s leteckými pohľadmi na naše historické klenoty. Unikátna letecká kniha predstaví hrady,...

Kvíz – Spoznajte Ľubovniansky hrad a skanzen

Autor: .Spoznaj #praveslovenske

Ľubovnianske múzeum so sídlom v Starej Ľubovni bolo založené v roku 1956 a sídlilo v Provinčnom dome na Námestí svätého...

Hotel Hviezdoslav ****

Hotel Hviezdoslav **** – luxus a história v srdci starobylého kráľovského mestečka Kežmarok

Autor: .UžívamSi #praveslovenske

Záver septembra a koniec posledných letných dní sme si ani nemohli naplánovať lepšie 🙂 Kežmarok je očarujúce mesto pod Tatrami....

Ďakujemenašim partnerom

Vyskúšali smeaj tieto hotely

Jarný oddych v srdci Štiavnických vrchov – Hotel Salamandra ****
Recenzia hotela

Jarný oddych v srdci Štiavnických vrchov – Hotel Salamandra ****

Autor: .UžívamSi #praveslovenske
Horský Hotel Encián *** Donovaly – relax v srdci národného parku
Recenzia hotela

Hotel Šport *** Donovaly – rodinný hotel s historickým významom

Autor: .UžívamSi #praveslovenske
Tohtoročné leto bolo naozaj zaujímavé. Horúčavy striedali naozaj chladné podtatranské dni a tak sme sa radšej venovali práci a lokálnej “náhodnej” turistike podľa aktuálneho počasia. Týždne rýchlo ubehli a tak sme nakoniec počas letnej sezóny stihli iba 1 pobyt a to až na konci augusta. Vystihli sme konečne 3 naozaj krásne dni a vyskúšali opäť pobyt v Demänovskej doline – tentokrát priamo v srdci športového strediska Jasná Záhradky.
Recenzia hotela

Jasná Záhradky – luxus pre milovníkov letnej turistiky a zimných športov

Autor: .UžívamSi #praveslovenske

Reklamnýpriestor

Realitná kancelária Košice Borovička Nehnuteľnosti Košice Realitná kancelária Poprad Realitná kancelária Prešovdestiláty slovenské výrobky Realitná kancelária Poprad

Reklamný priestor
Ďalší článok
Kvíz - Bojnický zámok a múzeum v ňom

Kvíz - Bojnický zámok a múzeum v ňom

Mapa - Rozhľadne a vyhliadky na Slovensku

Mapa - Rozhľadne a vyhliadky na Slovensku

Ovocné destiláty Slovenská Borovička Predaj alkoholu Dzama rumy Slovenské destiláty

instagram označujte svoje príspevky #praveslovenske na Instagrame

Rozsiahle podzemie hradu Červený kameň sa urči Rozsiahle podzemie hradu Červený kameň sa určite oplatí navštíviť 👌 Unikátne pivničné priestory s delovými baštami vybudované v rokoch 1535-1544 sú jedny z najväčších v Európe 🏰 @praveslovenske 👉 @hradcervenykamen @slovenske_narodne_muzeum_snm
Hrad Sklabiňa (alebo Sklabinský hrad) sa nachád Hrad Sklabiňa (alebo Sklabinský hrad) sa nachádza nad obcou Sklabinský Podzámok a je jediným zachovaným hradom na území Turca 🏰 Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1309, kedy ho vlastnil magister Donč a od roku 1328 bol sídlom Turčianskej župy. Povesť o hrade hovorí, že počas búrok počuť na hrade dunivé kroky, rinčanie reťazí a zbraní a iné zvláštne zvuky. Tiež údajne vidno preháňať sa rytiera bez tváre v tmavom plášti 😉⚔️ #praveslovenske od 📸 @veronika.tisajova
Sledujte nás aj na TikToku 😉 kde budeme pridá Sledujte nás aj na TikToku 😉 kde budeme pridávať oveľa viac videí z našich výletov po Slovensku 🇸🇰👣 #praveslovenske #slovensko #trnava
Hrad Hajnáčka z vrchu Veľkého kopca 🏰 Hrad Hrad Hajnáčka z vrchu Veľkého kopca 🏰 Hrad Hajnáčka je voľne prístupná zrúcanina pôvodného gotického hradu z 13. storočia. Nájdete ho na Gemeri pri rovnomennej obci, uprostred Cerovej vrchoviny (CHKO). Na hradné bralo sa dostanete po chodníku s miernym stúpaním 👣 #praveslovenske od 📸 @micsudaphotovideo
Pútnické miesto Kohútovo a Záhradný les v Nov Pútnické miesto Kohútovo a Záhradný les v Novej Bani 🙏 Pútnické miesto Kohútovo vďačí za svoj vznik objavu výdatného prameňa vody v období veľkého sucha v roku 1863. V roku 2020 boli v lesoch s medzi Kohútovom a areálom pri Zvoničke vysadené domáce i cudzokrajné stromy a kry, označené menovkami. A tak tu vznikol „Záhradný les“ 🙂 Jeho rozloha je 1,35 ha a vysadených tu bolo 101 stromov a 2459 krov 🌲🍀 @praveslovenske 👉 @zahoramizadolami.sk
Romantika na horskej riečke Belá s ikonickým Kr Romantika na horskej riečke Belá s ikonickým Kriváňom 🤍 Prajeme krásnu nedeľu nielen #podtatrami 🤩 #praveslovenske od 📸 @travelbedeker @veebee_live
Vápeč tesne pred búrkou ⚡️ Vápeč je nádh Vápeč tesne pred búrkou ⚡️ Vápeč je nádherný výhľadový vrch a leží nad obcou Horná Poruba v Strážovských vrchoch 👣 Veľmi dobre sú pozorovateľné okolité vrchy pohoria, no pri vhodných podmienkach vidieť Považský Inovec, Biele Karpaty, Javorníky, Súľovské vrchy, časť Malej a Veľkej Fatry, pohorie Vtáčnik, Pohronský Inovec či Tribeč. Jeho vrchol a blízke okolie tvoria rovnomennú národnú prírodnú rezerváciu vyhlásenú v roku 1993 👌 #praveslovenske od 📸 @samo.dlhos
Majestátne bralo Majerova skala vo Veľkej Fatre Majestátne bralo Majerova skala vo Veľkej Fatre a 70 kilometrov vzdialený Kriváň 🏔️👌 #praveslovenske od 📸 @slovensko_z_neba

Ďalšie projekty #praveslovenske

praveslovenske

Projekt #praveslovenske vďaka online nástrojom prezentuje "Hrdo a Srdcom" všetko krásne, čo doma máme. Milujme a vážme si naše kultúrne bohatstvo. Spoznávajme spolu slovenských umelcov a výrobcov, pravé slovenské výrobky, slovenské tradície, folklór, históriu a krásy Slovenska.

instagram facebook linkedin twitter tiktok pinterest

.Ochutnaj

ochutnaj

Ochutnaj pravé slovenské výrobky od slovenských výrobcov! Zámerom projektu je propagovať kvalitné slovenské potraviny a ich výrobcov. Tipy na reštaurácie a nákupy "s rozumom".

.Tradície

tradicie

Spoznaj s nami slovenské ľudové tradície a zvyky, tradičné remeslá, folklórne súbory a kroje! Na Slovensku máme desiatky folklórnych súborov, vďaka ktorým sa uchovávajú naše zvyky a tradície.

.Tvorím

tvorim

Slovenskí remeselníci, slovenský folklór, ľudová tvorba a inšpirácie nájdené vďaka folklóru a tradíciám. Cieľom tohto projektu je predstavenie šikovných Slovákov tvoriacich nové hodnoty.

.UžívamSi

uzivamsi

Naše foto príbehy o tom, ako si môžeš užiť život na Slovensku. Aj u nás máme skvelé miesta na oddych, kde si môžeme dať skvelú večeru či oddýchnuť vo wellnesse... užívajme si oddych doma.

Ďakujeme partnerom:

iprofil        realvea        podtatrami        grandcastle        ibratislava        ibratislava

Využívame biznis služby iProfil.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske | Alko iŠop DajHet.sk

Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Úvod
  • Články
  • Kvízy
  • Mapy
  • Zo života múzeí
  • Regióny Slovenska
  • Pamiatky & Atrakcie
  • Turistika na Slovensku
  • Skanzeny & ľudová architektúra

Využívame biznis služby iProfil.sk | Online faktúry cez iFakturacia.sk | Staňte sa partnerom projektu | Obchod #praveslovenske

Na našich stránkach používame súbory cookies. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a používateľské nastavenia.
Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov? Alebo si želáte vlastné nastavenie cookies?

.Spoznaj #praveslovenske
Používame  GDPR Cookie Compliance
Súbory Cookie

S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej stránky ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookie. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít. Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Súbory cookies sa ukladajú do počítača užívateľa, aby mu umožnili prístup k rôznym funkciám. Súbory cookies používame na zvýšenie efektivity Vašich návštev na našej webovej stránke. Súbory cookies používame na účely zapamätania predvolieb prehľadávania a to napríklad veľkosti textu, uprednostňovaného jazyka, predvolieb farieb atď. čo nám umožňuje jednoduchšie prechádzanie našou stránkou, a zhromažďovanie analytických informácií a to napríklad počtu návštevníkov na našej webovej stránke. Cookies nám umožňujú lepšie zhromažďovať informácie o používaní našej webovej stránky. V ich údajoch však v žiadnom prípade nezhromažďujeme vaše osobné údaje a informácie. Ukladá sa len jedinečný identifikátor relácie, ktorý nám umožňuje opätovne načítať profil a predvoľby užívateľa pri vašej ďalšej návšteve webovej stránky. Tieto webstránky používajú súbory cookies na zhromažďovanie anonymných štatistických informácií o návštevníkoch, zapamätanie si používateľských nastavení, pre lepšie prispôsobenie reklám záujmom návštevníkov a pre nevyhnutnú funkcionalitu webstránok. Súbory cookie sa nebudú používať na iný účel ako je uvedený. Udelený súhlas s cookie sa dá jednoducho odobrať pomocou nastavení na tejto stránke.

Používanie súborov cookie je možné nastaviť pomocou Vášho internetového prehliadača. Väčšina prehliadačov súbory cookie automaticky prijíma už vo úvodnom nastavení - obsahuje možnosti konfigurácie nastavení t.j. prehľadávač zvyčajne obsahuje možnosti ako napr. povolenie súborov cookie, prezeranie súborov cookie, zakázanie všetkých alebo vybratých súborov cookie atď.

Nevyhnutné cookies

Nevyhnutné cookies sú potrebné pre správne fungovanie webu. Ak by sme tieto cookies zakázali, stránka by mohla byť vo väčšine prípadov nefunkčná.

Ak zakážete tieto cookies, nebudeme môcť uložiť vaše preferencie. To znamená, že zakaždým, keď navštívite túto webovú stránku, budete musieť znova povoliť alebo zakázať súbory cookies.

Ostatné cookies

Ostatné cookies sú cookies, ktoré sú používané predovšetkým za účelom zvýšenia užívateľského komfortu, alebo správnej analytiky. Tieto cookies nám pomáhajú zlepšovať služby či napredovanie dizajnu a funkčnosti webstránky. Ide napríklad o cookies zo strany Google Analytics, Facebook, YouTube a iných marketingových služieb.

Prosíme zapnite si znova nevyhnutné cookies aby správne fungovala táto webstránka!

Ochrana osobných údajov

PREVÁDZKOVATEĽ: PraveSlovenske.sk o.z. je prevádzkovateľom všetkých osobných údajov, ktoré bude spracúvať v súlade s príslušnými právnymi predpismi.

PraveSlovenske.sk o.z. nezbiera na tomto webovom sídle priamo žiadne osobné údaje, ani čo sa týka odberu newsletterov a teda e-mailových adries užívateľov. Všetky osobné údaje, uverejnené v obsahu, teda v článkoch, sú osobné údaje poskytnuté pre zverejnenie článku priamo treťou stranou - teda zadávateľom obsahu a príjemcami osobných údajov je teda verejnosť. Osobné údaje priamo neprenášame do inej krajiny s cieľom ich spracovania, ale je možné, že budú v týchto krajinách dostupné, vzhľadom na povahu internetu ako takého a zverejnenia obsahu tohto webového sídla verejne na internete. Osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. uchováva tak dlho, ako je to potrebné pre naplnenie účelu spracovania podľa osobitných predpisov a účelu, na ktorý boli získané, v rámci ktorého by PraveSlovenske.sk o.z. malo byť schopné sa brániť proti právnym nárokom, a to najmä z dôvodu, že tieto informácie majú archívnu hodnotu.

Dotknutá osoba, t.j. osoba ktorej osobné údaje PraveSlovenske.sk o.z. spracováva, má právo:

1. Získať od prevádzkovateľa potvrdenie o tom, či sa spracúvajú osobné údaje, ktoré sa jej týkajú;
2. Na opravu a na doplnenie neúplných osobných údajov;
3. Na výmaz osobných údajov, ktoré sa jej týkajú, ak sa osobné údaje spracúvajú nezákonne, alebo už nie sú potrebné na účel, na ktorý sa získali alebo inak spracúvali;
4. Na obmedzenie spracúvanie osobných údajov, ak spracúvanie osobných údajov je nezákonné a dotknutá osoba namieta vymazanie osobných údajov a žiada namiesto toho obmedzenie ich použitia;
5. Podať návrh na začatie konania podľa § 100 Zákona na Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky.

V prípade potreby môžete kontaktovať PraveSlovenske.sk o.z. ohľadom ochrany osobných údajov elektronickou poštou na adrese mysme@praveslovenske.sk.