Skanzen Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku je zážitkom pre všetky vekové kategórie. Táto národopisná expozícia v prírode bola otvorená pre verejnosť v roku 1982 a sústreďujú sa v nej typické pamiatky ľudovej architektúry a bývania v oblasti severovýchodného Slovenska. V prenesených a zrekonštruovaných objektoch (nachádza sa ich tu 50) je inštalovaný ľudový nábytok, domáci inventár, tradičné pracovné náradie a ukážky ľudového umenia. Okrem hlavných typov obydlí sú v expozícií zastúpené aj všetky druhy tradičných hospodárskych budov: stodoly, chlievy, sýpky, senníky, pivnice, studne a ďalšie menšie stavby. Skanzen vo Svidníku skutočne dýcha históriou. Prenesie vás do minulosti a vyvolá vo vás pocit, že ste sa vrátil v čase. Prejdite sa s nami skanzenom vďaka kvízu, ktorý sme pre vás spolu so Slovenským národným múzeom a Múzeom ukrajinskej kultúry vo Svidníku vypracovali.
Z ktorej obce pochádza jeden z posledných mlynov, ktorý bol zachránený premiestnením do svidníckeho skanzenu?
V 19. storočí boli vodné mlyny bežnou technickou stavbou hospodárskeho typu slúžiacou širokému okoliu. Súčasťou mlynárskej hospodárskej usadlosti z polovice 19. storočia, pôvodne z obce Bogliarka sú aj rôzne hospodársko-technické mechanizmy na vodný pohon.
S akou udalosťou sa spája otvorenie hlavnej letnej sezóny v skanzene SNM – Múzea ukrajinskej kultúry?
V areáli skanzenu sa pravidelne usporadúvajú folklórno-etnografické programy, workshopy, výstavy, vzdelávacie programy či tvorivé aktivity. Oficiálne otvorenie hlavnej turistickej sezóny v SNM – Múzeu ukrajinskej kultúry sa pravidelne spája so zachovávaním tradície stavania mája (vysokého, pestro ozdobeného stromu), ktorý je jeho dominantou počas celého mesiaca.
Ktoré podujatie pravidelne organizuje SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva?
Dni európskeho kultúrneho dedičstva sa konajú tradične v priebehu mesiaca september približne v 50 štátoch Európy s cieľom pripomínať širokej verejnosti význam a bohatstvo kultúrneho dedičstva. Výraznou mierou prispieva k zviditeľneniu miest a obcí v oblasti ochrany a obnovy kultúrnych pamiatok. Múzeum pri tejto príležitosti organizuje obľúbené podujatie Deň ľudových tradícií, vrátane medzinárodnej súťaže vo varení pirohov.
Ako sa volá farba s modrastým nádychom používaná na maľovanie vonkajších i vnútorných stien?
V roku 1974 bol na základe výskumu ľudového staviteľstva v 226 lokalitách vypracovaný projekt národopisnej expozície v prírode. Práve obmazávanie stien zrubových objektov a ich následné pomaľovanie vápnom s pridaním modrej farby – belavky či slamené strechy boli typické pre stavby východnej časti skúmaného regiónu (okolie Svidníka, Medzilaboriec, Humenného).
Koľko stálych samostatných expozícií tvorí SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku?
Národopisná expozícia v prírode (skanzen) SNM – Múzea ukrajinskej kultúry je jednou z 3 stálych expozícií múzea. Okrem múzea v prírode spravuje hlavnú kultúrno-historickú expozíciu v centre mesta a umelecko-historickú expozíciu – Galériu Dezidera Millyho v priestoroch barokového kaštieľa.
Ktoré dispozičné členenie dedinskej školy z obce Kurov nachádzajúcej sa v skanzene je správne?
Súčasťou niektorých obcí boli aj tzv. účelovo stavané objekty. K nim môžeme zaradiť požiarnu zbrojnicu, krčmu či práve dedinskú školu. V skanzene sa nachádza drevená školská budova z obce Kurov (1928), ktorá pod jednou strechou ukrýva jednotriedku, obytný priestor pre učiteľa i dedinskú čitáreň.
V ktorej obci dnes už turisti márne hľadajú Chrám sv. Paraskievy, ktorý bol v roku 1986 nanovo postavený vo svidníckom skanzene?
V Prešovskom kraji sa nachádza takmer 30 drevených sakrálnych stavieb, z ktorých 4 sú na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Plne funkčný trojzrubový chrám sv. Paraskievy z roku 1766, ktorý pôvodne stál v obci Nová Polianka (Mergeška) neďaleko Svidníka, sa v súčasnosti vyníma na najvyššom mieste múzea v prírode ako vrchol ľudového staviteľstva.
V požiarnej zbrojnici z obce Nižné Repaše je vystavený rozmerný zbierkový predmet – konská hasičská striekačka. Na čo slúžila vysoká veža obitá doskami?
Účelovo stavaný objekt z 1. polovice 20. storočia slúžil ako zbrojnica dedinského dobrovoľného hasičského zboru. Jeho súčasťou sú široké dvojkrídlové dvere a vysoká veža, v ktorej sa kedysi sušili požiarne hadice.
Z ktorého roku pochádza prvá osadená stavba skanzenu vo Svidníku (hospodárska usadlosť z obce Kečkovce)?
S výstavbou národopisnej expozície v prírode SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku sa začalo 1. mája 1975. Prvým osadeným objektom bola hospodárska usadlosť z obce Kečkovce. Priamo na tráme v obytnom priestore doposiaľ nájdeme datovanie objektu rokom 1905.
Akú plochu zaberá múzeum v prírode vo Svidníku?
Komplexná výstavba múzea v prírode trvala celé desaťročie, kým bola v roku 1986 sprístupnená širokej verejnosti. Dnes sa skanzen rozprestiera na ploche 11 ha a prezentuje okolo 50 pamiatok ľudovej architektúry – hospodárskych usadlostí, technických, spoločenských objektov i menších stavieb ako sú studne, pivnice, senníky či sýpky.
Pochváľte sa so svojim výsledkom: