O ÚĽUV-e ako skratke ste už určite počuli v spojitosti s tradičnými remeslami alebo keď ste navštívili nejaké jarmoky. ÚĽUV ste mohli objaviť aj pri prechádzke po niektorom z našich krajských miest a upútal Vás výklad s krásnymi ručne vyrobenými expozíciami. Ale čo to vlastne je a čomu sa venuje? ÚĽUV je skratka od „Ústredie ľudovej a umeleckej výroby“ a plní funkciu celoštátneho dokumentačného a informačného centra ľudovej umeleckej výroby a zároveň Múzea ľudovej umeleckej výroby – otvoreného depozitára ÚĽUV. Je teda cenným kultúrnym odkazom a významným prejavom tvorivých umeleckých síl predchádzajúcich aj súčasných generácií. ÚĽUV dnes zveľaďuje remeselnú výrobu napr. odborným poradenstvom výrobcom z celého Slovenska. Vyhľadávajú zanikajúce výroby a pôvodné techniky a inšpirujú k novej tvorbe. Môžete sa tak tešiť na Festival Dni majstrov ÚĽUV či Školu remesiel a spoznať skúsených výrobcov zo všetkých regiónov Slovenska. Pozrite si pár faktov z histórie ÚĽUV vďaka kvízu a otestujte sa, či spoznáte niektoré tradičné výrobky 😉
V ktorom roku vznikol ÚĽUV (Ústredie ľudovej a umeleckej výroby)?
ÚĽUV vznikol v roku 1945 dekrétom prezidenta ČSR o jeho založení. V roku 2020 sme oslávili už 75 rokov ÚĽUV-u.
V ktorom roku začal ÚĽUV udeľovať titul Majster ľudovej umeleckej výroby?
ÚĽUV od roku 1959 každoročne oceňuje výrobcov za profesionálne majstrovstvo čestným titulom Majster ľudovej umeleckej výroby. V roku 2020 získali titul Pavel Ferdinandy (výroba zdobených palíc), Ivan Klučiar (výroba medovníkov s bielym prelamovaným dekórom), Jana Majerská (drevorezbárska tvorba), Anna Suchá (tradičná kožušnícka výroba) a Florián Šavrtka (výroba košov z lubov).
V ktorom roku vznikla Škola remesiel ÚĽUV?
V roku 1999 začal ÚĽUV organizovať pravidelné záujmové kurzy remesiel pre verejnosť pod názvom Škola remesiel ÚĽUV. V súčasnosti nájdete Školu remesiel v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.
V ktorom roku začal ÚĽUV vydávať časopis RUD (Remeslo, umenie, dizajn)?
Od roku 2000 vydáva ÚĽUV štvrťročník Remeslo, umenie, Dizajn (RUD). Systematicky sa venuje problematike tradičného a súčasného remesla, dizajnu a úžitkového umenia. Prináša aktuálne profily tvorcov, reportáže z výstav, príspevky a informácie z diania v oblasti dizajnu, remesiel a ľudovej umeleckej výroby v súčasnosti.
Fajansa je druh ... ?
Fajansa je druh keramiky, ktorý sa rozvíjal na Slovensku paralelne s hrnčiarstvom. Jedná sa o džbány, misy, holby, taniere a ich celé súpravy a desiatky ďalších druhov výroby prevažne s bieloskvúcim povrchom, zdobené štvorfarebným dekorom svietivých glazúr a najrozmanitejších vzorov. Viac sa o nej môžete dozvedieť v publikácii z vydavateľstva ÚĽUV s názvom Fajanska na Slovensku od Ireny Pišútovej.
Z akého materiálu je vyrobená táto taška?
Taška je vyrobená z pálky a môžete si ju prísť vytvoriť aj vy do Školy remesiel ÚĽUV. Pálka je druh močiarnej rastliny, ktorej byľ a listy sa využívali na zhotovovanie úžitkových predmetov pletením alebo polotkaním.
Z akej oblasti pochádza výšivka na obrázku?
Výšivka pochádza z Vajnor. Jedným z kurzov, ktoré v Škole remesiel ÚĽUV nájdete, je aj kurz výšivky z Vajnor. Osvojíte si na ňom technologické postupy vyšívania a vyšijete si rôzne typy vajnorských vtáčikov.
Aká koža sa najlepšie hodí na výrobu mecha na gajdách?
Na mech sa najlepšie hodí koža kozy alebo barana. Koža sa natrie a napustí prosovou kašou a pridá sa k nej soľ. Následne sa za týždeň na vzduchu vysuší a dlho sa žmolí v rukách, kým sa prosová kaša od kože úplne neoddelí. Koža sa vyvráti, aby srsť bola zvnútra.
V ktorom meste sa koná najväčšie podujatie organizované ÚĽUV-om s názvom Dni majstrov?
Dni majstrov ÚĽUV sú najväčším mestským podujatím prinášajúcim do historického centra hlavného mesta Bratislavy ľudovú kultúru a remeslá z regiónov Slovenska, najmä kultúrnu pestrosť svojej krajiny, krásu ľudových krojov, hudbu, spev, tanec, kvalitnú tradičnú kuchyňu a súčasnú tvorbu výrobcov.
O aký hudobný nástroj sa jedná?
Tento veľký drevený hudobný nástroj je kostolný (vežový) rapkáč a klepáč a býva umiestnený v kostolnej veži. Konkrétny rapkáč na obrázku vyrobil v roku 1984 Dušas Pšenčík a nájsť ho môžete na výstave Majstri hudobných nástrojov v Galérii ÚĽUV v Bratislave.
Pochváľte sa so svojim výsledkom: